Rozwój technologii istotnie wpłynął niemal na wszystkie obszary naszego życia. Rozrywka, zakupy, praca, sprawy urzędowe, czy komunikacja z bliskimi – to tylko niektóre sfery, które przeszły całkiem sporą transformację. Postęp techniczny i Internet zmienił również oblicze świata finansów. Pożyczki przez Internet, płatności kodem, bankowość elektroniczna to wszystko zmiany, które zostały wprowadzone na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Choć wirtualne karty, nie są najnowszym osiągnięciem bankowości, to jednak banki odnotowują coraz większe zainteresowanie tym produktem. Czym dokładnie jest wirtualna karta i jakie są jej rodzaje? Przeczytaj nasz artykuł.
Czym jest wirtualna karta?
Karty płatnicze są z nami od lat i korzysta z niej ogromna liczba Polaków. W ostatnich latach zmieniły się nasze konsumenckie zwyczaje i coraz rzadziej korzystamy z gotówki. Handel również mocno ewaluował w dużej mierze, przenosząc się do Internetu. Niemal każda stacjonarna placówka handlowa ma swój sklep online. Zmiany te wpłynęły na wybór nieco bezpieczniejszych form płatności między innymi na płatności BLIK i wirtualne karty płatnicze.
Wirtualna karta jest praktycznie tym samym, co jej plastikowy poprzednik, z tą różnicą, że nie ma fizycznej formy. Wirtualna karta także ma swój indywidualny 16-cyfrowy numer, datę ważności, kod CVV lub CVC i nazwę wydawcy. Uchodzi również za bezpieczniejszą formę niż karta tradycyjna, głównie ze względu na brak możliwości jej zgubienia, bądź kradzieży.
Cyfrową kartę można podpiąć do wirtualnego portfela i płacić za swoje zakupy smartfonem lub smartwatchem. Płatności w Internecie również, nie wymagają fizycznej karty. Wiele osób do płatności w sieci wybiera np. kod BLIK.
Rodzaje wirtualnych kart
Tak jak wspominaliśmy, karta wirtualna nie różni się praktycznie niczym od plastikowej karty płatniczej. Jedyna różnica polega na braku fizycznej postaci. Podobnie, jak przy tradycyjnej karcie możemy wybrać, z jakiego rodzaju karty chcemy korzystać. Mamy do wyboru:
- Wirtualna karta debetowa – przypisana jest do rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego. Zakładając konto, na ogół otrzymujemy pocztą fizyczną kartę płatniczą. Możemy również z niej zrezygnować na rzecz karty wirtualnej. Odpowiednią dyspozycję składamy wówczas poprzez bankowość elektroniczną. Jeśli mówmy o karcie debetowej, oznacza to, że bank przyznał nam debet w wysokości dostosowanej do naszej zdolności kredytowej. Nie każdy konsument może otrzymać debet, podobnie jak w przypadku kredytu konsumenckiego.
- Wirtualna karta kredytowa – tradycyjna karta kredytowa to inaczej kredyt, który otrzymujemy w banku. Nie musimy z niego korzystać do momentu wystąpienia takiej potrzeby. Aby otrzymać kartę kredytową, należy złożyć wniosek i stosowne dokumenty dotyczące wysokości otrzymywanych dochodów. Podobnie wygląda sytuacja z kartą wirtualną. Należy pamiętać o tym, aby kartę regularnie spłacać, w przeciwnym wypadku poniesiemy dodatkowe koszty.
- Wirtualna karta prepaid – to bardzo popularny rodzaj wirtualnej karty. Zasada korzystania z niej jest bardzo prosta. Aby jej używać, najpierw należy zasilić ją kwotą, która jest nam potrzebna. Może być również powiązana z głównym kontem. Wówczas do dyspozycji mamy sumę, która widnieje na naszym rachunku bankowym.
- Jednorazowa karta wirtualna – którą można wyrobić do jednorazowej transakcji, lub do momentu wykorzystania limitu środków, lub terminu ważności.
Gdzie można używać wirtualnej karty płatniczej?
Wirtualnej karty płatniczej możemy używać przeważnie tam, gdzie jej tradycyjnego odpowiednika. W sklepach stacjonarnych możemy jej użyć, jeśli sklep dysponuje terminalami płatniczymi. Jeśli mamy do czynienia ze sklepem, który preferuje płatności gotówką, to nie zapłacimy za swoje zakupy ani kartą plastikową, ani wirtualną.
Za zakupy w Internecie praktycznie zawsze możemy zapłacić kartą, chyba że sklep oferuje jedynie płatności przelewem. Oprócz standardowych zakupów w e-commerce kartą wirtualną możemy zapłacić za dostępy do subskrypcji na platformach streamingowych, czy korzystać z platform z grami.
A jak wygląda kwestia bankomatów i wpłatomatów? Aby móc wpłacić, bądź wypłacić pieniądze za pomocą karty wirtualnej maszyna musi posiadać czytnik zbliżeniowy. Na szczęście coraz więcej urządzeń posiada taką opcję.
Karta wirtualna jest również świetnym rozwiązaniem w podróży. Plastikową małą kartę dużo łatwiej zgubić, niż np. telefon, z którym na ogół się nie rozstajemy.
>> Może Cię zainteresować: Jak długo trzeba czekać na przelew wykonany w weekend?
Wady i zalety kart wirtualnych
Tak jak każdy produkt, tak i wirtualna karta ma swoje plusy i minusy.
Do zalet z pewnością należą:
- Bezpieczeństwo – wraz z rozwojem technologii, zmieniły się zagrożenia. Coraz częściej możemy spotkać się z kradzieżą w cyberprzestrzeni, niż stać się ofiarą fizycznej kradzieży portfela. Niemniej jednak nadal zgubienie lub kradzież karty fizycznej wiąże się z możliwością wykorzystania naszych pieniędzy przez osoby postronne. Złodziej może w łatwy sposób uzyskać dostęp do powiązanych z kartą środków lub poznać wrażliwe dane, które może wykorzystać. Karty wirtualne lepiej chronią nasze dane poufne.
- Szybki dostęp – jeśli chcemy szybko skorzystać z karty, wystarczy kilka kliknięć w bankowości elektronicznej, by móc robić transakcje bezgotówkowe. W przypadku karty fizycznej, po złożeniu wniosku musimy oczekiwać na jej wyrobienie i przesłanie, co trwa przynajmniej kilka dni.
- Wygodne zakupy – karty wirtualne są idealnie dopasowane do płatności w Internecie i finalizowania zakupów online.
- Ekologia – karty wirtualne nie wymagają wytworzenia kolejnej plastikowej rzeczy. Im mniej plastiku zużywamy, tym lepiej dla środowiska.
Wady kart wirtualnych:
- Odpowiedni sprzęt – kartą wirtualną nie zrobimy zakupów bez smartfona lub smartwatcha wyposażonych w system NFC. Jeśli posługujemy się starszym modelem telefonu i chcemy zacząć używać karty wirtualnej, czeka nas dodatkowy wydatek.
- Uciążliwość — jeśli mamy kartę prepaid doładowanie karty może być uciążliwe.
- Opłaty – niektóre banki pobierają opłaty za prowadzenie karty wirtualnej.
Pozabankowe karty płatnicze
Karty wirtualne dostępne są nie tylko w bankach, ale w ofercie bardzo popularnych obecnie firm fintechowych. Jednym z produktów są karty wielowalutowe, również w wersji wirtualnej. Taka karta to idealne rozwiązanie, dla osób, które dużo podróżują. Na aplikacji w telefonie możemy wygenerować kartę, którą można płacić w prawie 150 krajach. Ten rodzaj kart działa na zasadzie prepaid, czyli zanim skorzystamy ze środków, musimy zasilić kartę.