Skrytka bankowa – ile kosztuje, co można przechować?

Strona główna  »  Analizy produktów  »  Skrytka bankowa – ile kosztuje, co można przechować?

Analizy produktów

Jeśli posiadasz wartościowe przedmioty, z pewnością boisz się ich utraty. Możesz zatem zainwestować w domowy sejf, możesz także zamontować alarm, a nawet wynająć ochronę. Naturalną formą zabezpieczenia jest oczywiście ubezpieczenie wartościowego mienia. To jednak niejedyne możliwości ochrony ważnych dóbr. Bardzo bezpieczną metodą przechowywania ważnych dokumentów, czy cennych pamiątek jest skrytka bankowa. Na ogół kojarzy nam się z elitami, jednak to mylne wrażenie. Każdy bowiem może skorzystać ze skrytki bankowej. Czym dokładnie jest skrytka bankowa, jak wygląda i co w niej przechowywać wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Czym jest skrytka bankowa?

Skrytka bankowa bardzo często nazywana jest również skrytką depozytową lub depozytem bankowym. Czym jest? Sama skrytka bankowa jest zamykaną metalową kasetą, która przeważnie przechowywana jest w sejfie bankowym. W ostatnich latach powstały również prywatne firmy, które tak jak banki zajmują się najmem skrytek. Rozmiar skrytki dopasowany jest do potrzeb klienta i gabarytu przechowywanych dóbr. Niektóre skrytki pomieszczą zaledwie kilka dokumentów i niewielkie przedmioty z kolei inne są w stanie zmieścić dzieła sztuki, w tym obrazy, czy rzeźby. Naturalnie od wielkości skrytki zależy również jej cena. Nie jest to jednak jedyny wyznacznik kosztów. O tym jednak napiszemy poniżej.

Skrytka bankowa


>> Zobacz również: Budżet domowy – jak nim zarządzać, co warto robić?


Jak działa skrytka depozytowa?

Jeżeli za pieniądze ze zgromadzonej poduszki finansowej kupiłeś wartościowe przedmioty to bardzo prawdopodobne, że obawiasz się ich utraty. Jednym z bezpieczniejszych miejsc, w którym lokuje się precjoza, jest skarbiec bankowy. W skarbcu lub sejfie bankowym znajduje się specjalne pomieszczenie ze skrytkami o różnej wielkości. Każda osoba, która chce skorzystać ze skrytki, musi podpisać z bankiem stosowną umowę. Co więcej, banki z góry określają, jakie przedmioty nie mogą być w skrytce bankowej przechowywane. Tym samym podpisując umowę, jesteś zobowiązany przestrzegać określonych wytycznych. Ponadto w umowie określa się również czas najmu skrytki. W przypadku, gdy umowa wygaśnie, a ty nie odbierzesz jej zawartości na czas, twoje cenne przedmioty zostaną przeniesione w inne – mniej strzeżone miejsce.

Jak skorzystać z depozytu bankowego?

Jeśli zdecydowałeś się na skorzystanie ze skrytki depozytowej, wybierz bank lub firmę, która według ciebie ma najkorzystniejszą ofertę. Warto zestawić je ze sobą i porównać, tak jak porównuje się kredyty konsumenckie, czy pożyczki pozabankowe. Na podstawie istotnych dla ciebie parametrów podejmiesz najkorzystniejszy wybór. Po wyszukaniu intratnej oferty udaj się do banku, który wybrałeś. Omów z pracownikiem banku warunki umowy. Po jej podpisaniu i opłaceniu najmu razem z pracownikiem przejdziecie do sejfu.

Skrytkę można wynająć samemu lub jeśli jest taka potrzeba to z dodatkowymi osobami. Mogą to być członkowie rodziny, zarząd firmy lub bliscy znajomi. Każda osoba, która podpisała wraz z tobą umowę z bankiem, otrzymuje swój indywidualny klucz lub kartę magnetyczną. Skrytki bankowe na ogół mają podwójne zabezpieczenie przed nieupoważnionym otwarciem. Klucz do niej ma właściciel/najemca, a także pracownik banku. Pracownik banku otwiera i zamyka skrytkę, ale nie jest obecny przy jej wypełnianiu lub opróżnianiu. Zawartość skrytki jest poufna. W przypadku więcej niż jednego posiadacza skrytki w umowie ustala się, czy każdy z najemców może skrytkę bankową otworzyć samodzielnie, czy tylko pod obecność drugiego właściciela.


>> Może Cię zainteresować: Ile osób w Polsce płaci daninę solidarnościową?


Skrytka bankowa


>> Przeczytaj także: Na czym polega lokata mobilna?


Co można przechowywać w skrytce bankowej?

Celem najmu skrytki bankowej jest zabezpieczenie wartościowych przedmiotów przed kradzieżą, nieuzasadnionym użyciem, ale także przed zniszczeniem np. w pożarze. Wkładane do skrytki dobra mogą mieć wartość materialną lub sentymentalną. Przeważnie klienci banków w skrytce bankowej przechowują:

  • Ważne dokumenty – testamenty, umowy, akty własności,
  • Papiery wartościowe,
  • Poufne dane – zarówno w wersji papierowej, jak i na elektronicznych nośnikach danych,
  • Przedmioty kolekcjonerskie – w tym numizmaty, znaczki pocztowe,
  • Pieniądze wycofane z obiegu,
  • Dzieła sztuki,
  • Złoto i inne cenne kruszywa,
  • Biżuterię,
  • Przedmioty o wartości sentymentalnej,
  • Zdjęcia, filmy,
  • Itd.

Tak jak wspomnieliśmy, banki określają również, jakie przedmioty nie mogą być przechowywane w skrytce. Należą do nich:

  • Broń i amunicja,
  • Narkotyki i inne niedozwolone substancje,
  • Substancje radioaktywne, toksyczne i wybuchowe,
  • Artykuły, które mogą ulec zepsuciu,
  • Przedmioty pochodzące z działalności przestępczej, np. z kradzieży, przemytu, czy podejrzanych inwestycji,
  • Pieniądze pozostające w obiegu (nie w każdym banku).

Banki nie sprawdzają zawartości skrytek bankowych ani nie żądają ich ujawnienia. Jednak jeśli pracownicy banku zorientują się, że przechowujesz w niej niedozwolone przedmioty, twoja umowa będzie rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym.

Część banków nie zezwala również na przechowywanie gotówki. Banki wychodzą z założenia, że oszczędności powinniśmy przechowywać na lokatach bankowych lub inwestować w obligacje itd.

Ile kosztuje skrytka bankowa?

Cena skrytki bankowej uzależniona jest od kilku czynników. Naturalnie im większa skrytka, tym jej cena będzie wyższa. Kolejnym parametrem mającym wpływ na koszty najmu skrytki bankowej jest czas zawarcia umowy. Skrytkę można wynająć na miesiąc lub nawet na kilka lat. Przy wynajmie długoterminowym jednostkowy koszt np. za miesiąc jest niższy niż w przypadku krótkoterminowego korzystania z depozytu. Kolejna rzecz to indywidualna oferta każdego banku. Koszty skrytek w tym samym rozmiarze i na ten sam okres mogą się różnić w zależności od oferty banku. Jeżeli zależy ci na oszczędzaniu pieniędzy, warto wyszukać najtańszej oferty.

Tab. 1 Zestawienie cen skrytek bankowych
Bank Rozmiar skrytki Dzień Miesiąc Rok
PKO BP Skrytka 5,00 zł

(do 29 dni)

od 45,00 zł od 350,00 zł
Kaseta 4,50 zł

(do 29 dni)

od 35,00 zł od 350,00 zł
Bank Pekao S.A. Kaseta 50,00 zł
mBank Mała (do 5 cm) od 20,00 do 60,00 zł
Średnia (5-15 cm) od 25,00 do 100,00 zł
Duża (powyżej 15 cm) od 30,00 do 150,00 zł

Kto może skorzystać z depozytu bankowego?

Ze skrytki depozytowej może praktycznie skorzystać każdy. Jedynym wymogiem jest konieczność ukończenia 18. roku życia. Konieczność ta związana jest z otrzymaniem pełnej zdolności do czynności prawnej, czyli możliwości podpisywania wiążących umów. Ze skrytki może skorzystać zarówno obywatel Polski, jak i cudzoziemiec. Ponadto najemcą może być osoba fizyczna, a także osoba prawna, firma, czy organizacja. Tak jak wspominaliśmy, skrytka może mieć jednego lub kilku właścicieli. Najemcy również określają w umowie, czy przy otwieraniu skrytki może być jeden właściciel, czy konieczna jest obecność dwóch, czy też wszystkich współwłaścicieli.


>> Może Cię zainteresować: Lokata dla dziecka – jak ją założyć?


Jakie instytucje mogą otrzymać dostęp do skrytki?

Teoretycznie do twojej skrytki bankowej nie ma dostępu nikt poza tobą i ewentualnie osobami, które razem z tobą skrytkę podnajmują. Jeśli wyznaczyłeś taką osobę, to również pełnomocnik ma dostęp do zawartości twojej skrzynki. Poza tym nawet pracownik banku nie może sprawdzić, co znajduje się w twoim depozycie. Jednak w praktyce, jeśli toczone jest względem ciebie postępowanie, na wniosek dostęp do skrytki mogą mieć:

  • Prokurator,
  • Komornik,
  • Straż Graniczna,
  • Służba Celna,
  • Policja,
  • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
  • Centralne Biuro Antykorupcyjne.

>> Przeczytaj również: Ile może zabrać komornik w 2024 roku?


Skrytka bankowa a bezpieczeństwo

Skrytka depozytowa to z pewnością jedno z bezpieczniejszych miejsc do przechowywania wartościowych dokumentów i przedmiotów. Banki, jak i firmy zajmujące się podnajmem skrytek zabezpieczają skrytki pod każdym względem. Nie musisz się obawiać kradzieży, banki tak zabezpieczają skarbce, że praktycznie nikt poza jej uprawnionymi pracownikami nie ma do nich dostępu. Ponadto skrytki usytuowane są w miejscach zabezpieczonych zarówno przed pożarem, jak i zalaniem. Z pewnością skrytki są jednym z bezpieczniejszych miejsc do przechowywania precjozów.

 

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii