Rozwój Internetu przyniósł nam, jego użytkownikom, bardzo wiele nowych możliwości i korzyści, wynikających z umiejętności sprawnego poruszania się po jego zasobach. Dzięki Internetowi korzystanie z wielu usług stało się znacznie łatwiejsze. Również usługi finansowe stały się bardziej dostępne, często będąc wręcz na wyciągnięcie ręki. Wiele banków i instytucji pozabankowych umożliwia skorzystanie ze swojej oferty przez stronę Internetową lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Dzięki temu środki z tytułu udzielonej pożyczki lub kredytu mogą trafić do nas już kilka minut po wypełnieniu prostego formularza internetowego i wydaniu przez pożyczkodawcę pozytywnej decyzji kredytowej. Łatwość w zaciąganiu tego rodzaju zobowiązań może rodzić pewne zagrożenia. Na co zwracać uwagę, by pożyczka online była bezpieczna?
Strona internetowa pożyczkodawcy
Jednym z najważniejszych źródeł informacji o firmie pożyczkowej powinna być jej strona internetowa. Po wejściu na stronę pożyczkodawcy powinieneś znaleźć na niej wszystkie istotne informacje na temat firmy, jak i oferowanych przez nią produktów finansowych. Prawdopodobnie w dolnej części strony znajdziesz informacje o nazwie, adresie siedziby oraz danych rejestrowych spółki, np. numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Posługując się tymi danymi będziesz mógł zweryfikować wiarygodność pożyczkodawcy.
W stopce najczęściej znajdziesz też najprawdopodobniej przykład reprezentatywny, zawierający informacje o kosztach, jakie poniesiesz, zaciągając zobowiązanie finansowe. Jest to dla Ciebie bardzo istotna informacja – na podstawie przykładu reprezentatywnego będziesz mógł łatwo zorientować się, jaka jest wysokość raty oraz poszczególne składowe kosztów dla przeciętnej kwoty pożyczki oferowanej przez pożyczkodawcę.
Kolejną, istotną sekcją na stronie, jest zakładka, w której znajdziesz dane teleadresowe firmy oraz informacje, jak się z nią skontaktować. Jeżeli masz wątpliwości lub pytania w zakresie oferowanych przez pożyczkodawcę usług, warto zadzwonić na podany numer infolinii lub wypełnić prosty formularz kontaktowy – po kilku minutach powinien do nas oddzwonić konsultant telefoniczny, który będzie mógł odpowiedzieć na nasze pytania.
Jeżeli na stronie internetowej firmy pożyczkowej nie możesz odnaleźć danych o nazwie firmy, lub siedziba firmy znajduje się za granicą powinieneś być szczególnie czujny. Decydując się na pożyczkę online powinieneś brać pod uwagę najlepiej duże firmy z siedzibą na terytorium Polski. Warto sprawdzić też, od jakiego czasu firma działa na polskim rynku – im dłuższy ten czas tym lepiej dla nas, bo wiemy, że firma została już sprawdzona przez wielu innych klientów.
Proces wnioskowania
Gdy już dokonasz wyboru i upewnisz się, że firma, w której chcesz zaciągnąć zobowiązanie, jest wiarygodna, możesz przejść do procesu wnioskowania. W przypadku pożyczki online najpewniej nie będziesz musiał mieć przy sobie żadnych dodatkowych dokumentów, jak np. zaświadczenie o dochodach od pracodawcy. Często do złożenia wniosku wystarczą dane z Twojego dowodu osobistego. Po uzupełnieniu wszystkich pól wniosku otrzymasz propozycję pożyczki oraz treść umowy. Na ostatnim kroku pożyczkodawca poprosi Cię najprawdopodobniej o potwierdzenie swojej tożsamości. Zapewne będziesz mógł to zrobić bez wychodzenia z domu np. przy użyciu przelewu weryfikacyjnego. Po pozytywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku pieniądze będą mogły być przelane na Twoje konto nawet w ciągu kilku minut. Drogą mailową dotrą do Ciebie wszystkie ważne dokumenty i informacje. Jeżeli coś wzbudzi Twój niepokój w trakcie wypełniania wniosku, warto skontaktować się z obsługą klienta, by zadać dodatkowe pytania. Na wiele pytań znajdziesz odpowiedzi na samej stronie internetowej pożyczkodawcy. Jeżeli jest inaczej i masz jakiekolwiek wątpliwości, powinieneś rozważyć rezygnację z pożyczki online.
Opinie internautów
Pożyczka online, dzięki swojej dostępności staje się coraz bardziej popularna. Wielu klientów, którzy skorzystali z usługi danej firmy dzieli się swoimi doświadczeniami i opiniami na forach internetowych lub portalach finansowych. Dobrym sposobem na weryfikację pożyczkodawcy może być przejrzenie tych opinii. Już po przeczytanie kilku z nich będziemy wiedzieć, czy firma cieszy się pozytywnym, czy negatywnym odbiorem.