Poznaj kod PKD i określ profil działalności swojej firmy

Strona główna  »  Podstawy finansów  »  Poznaj kod PKD i określ profil działalności swojej firmy

Podstawy finansów

Założenie jednoosobowej działalności w Polsce wiąże się z wieloma wyborami. Przyszły przedsiębiorca musi podjąć wiele decyzji biznesowych. Sam pomysł i rejestracja firmy w CEIDG nie wystarczą. Trzeba również wybrać kod PKD działalności, odpowiednią formę opodatkowania, formę ubezpieczenia społecznego, a także sposób prowadzenia księgowości. Co więcej, należy również sprawdzić, czy prowadzona działalność wymaga dodatkowych licencji, zezwoleń, czy koncesji. W tym artykule odpowiadamy na pytania związane z wyborem kodu PKD. Wyjaśniamy również, czym jest PKD i jak go dodać do już prowadzonej działalności. Przeczytaj.

Czy jest kod PKD?

Kiedy zdecydujesz się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, z pewnością masz już gotowy pomysł na to, co będziesz oferował. Niezależnie od tego, czy chcesz sprzedawać produkt, czy usługi konieczne jest określenie z czym, czyli z jaką branżą twoje działania będą związane. Praktycznie każda gałąź działalności jest sklasyfikowana, czyli każdy przedsiębiorąca określa rodzaj prowadzonej działalności.

Kod PKD jest skrótem, który oznacza Polską Klasyfikację Działalności. PKD to pięcioznakowy kod, który pozwala rozróżnić rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Podanie kodu PKD jest niezbędne do rejestracji działalności, by określić zakres funkcjonowania nowopowstałej firmy. Kod można znaleźć w wyszukiwarce kodów PKD na biznes.gov.pl.

W jakim celu konieczne jest podanie PKD? Kody tak naprawdę mają największe znaczenie dla ustawodawcy. Dzięki nim urzędnicy mogą sporządzać i gromadzić dane statystyczne o rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Za sprawą tego podziału może sprawdzić, ile powstało nowych przedsiębiorstw w danym sektorze lub jaka branża w danym roku rozwijała się najprężniej.

Istotną informacją jest fakt, że niektóre kody PKD wymagają założenia z góry określonej działalności, wymagają posiadania kas fiskalnych, czy rejestracji VAT. Wybór kodu czasami związany jest z koniecznością opodatkowania na specyficznych i przypisanych odgórnie zasadach.

Obowiązek posługiwania się kodem lub kodami PKD dotyczy także osób rejestrujących jednoosobową działalność gospodarczą – już na etapie wpisu do CEIDG. Ponadto kod musi wybrać podmiot, który ma obowiązek wpisu do Krajowego Rejestru Sądowniczego (KRS). Są to przykładowo spółki kapitałowe, osobowe, spółdzielnie, czy fundacje. Firma pożyczkowa, która udziela pożyczek bez BIK, również musi określić kod PKD swojej działalności.

kod PKD

Gdzie znaleźć kod działalności?

Jeśli chcesz założyć swoją firmę lub zmienić profil swojej działalności, musisz znać odpowiedni kod PKD. Co więcej, możesz wybrać jeden główny kod i praktycznie nieograniczoną liczbę kodów, których nie musisz wykorzystywać. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku spółek, przy których jednorazowo możesz wpisać 10 kodów.

Tak jak wspomnieliśmy, kody PKD potrzebne są do celów statystycznych, ubezpieczeniowych i podatkowych. To dzięki nim urzędy identyfikują branże i rodzaj usługi, które świadczysz. Co więcej, kody PKD mają wpływ na wysokość składek ZUS (np. składka wypadkowa), stawkę VAT, a także możliwość skorzystania z ulg i dotacji. Dlatego wybór odpowiedniego kodu jest tak istotne.

Jak i gdzie znaleźć odpowiedni kod?

Najprostszym sposobem na znalezienie odpowiedniego kodu, jest skorzystanie z wyszukiwarki kodów PKD, którą znajdziesz na rządowej stronie internetowej biznes.gov.pl. Wystarczy, że wpiszesz słowo kluczowe określające twoją działalność lub numer kodu, a otrzymasz listę pasujących propozycji. Możesz również pobrać pełną listę kodów w formacie PDF lub Excel.

Jeśli jednak masz wątpliwości, który kod wybrać możesz o pomoc zwrócić się do biura rachunkowego lub bezpośrednio do Urzędu Statystycznego. Za opłatą możesz uzyskać opinię, jaki kod PKD jest właściwy dla twojej działalności. Pamiętaj również o tym, że możesz wybrać więcej niż jeden kod, niezależnie od tego, czy prowadzisz wyspecjalizowaną działalność, czy sprzedajesz różne usługi lub produkty.

Znajomość kodu jest niezbędna dla każdego przedsiębiorcy, ponieważ dzięki niemu możesz prawidłowo zarejestrować i prowadzić swoją firmę. Jeżeli dodatkowo rozliczasz VAT, możesz wpisać się na białą listę podatników VAT. Dzięki temu będziesz uchodził za rzetelnego przedsiębiorcę. Transparentnym firmom łatwiej jest współpracować z kontrahentami. Uzyskanie kredytu obrotowego w banku lub kredytu kupieckiego od innego przedsiębiorcy jest wówczas dużo prostsze.

Jak i gdzie dodać kod PKD?

Jeśli chcesz zmienić kod PKD swojej firmy, musisz złożyć odpowiedni wniosek do rejestru, w którym jesteś zarejestrowany. Sposób i miejsce złożenia wniosku zależą od formy prawnej twojej firmy.

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną, wniosek o zmianę musisz złożyć w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Możesz to zrobić za pośrednictwem Internetu, na stronie internetowej CEIDG. Możesz również udać się osobiście do urzędu gminy. Co ważne, wniosek powinien zostać złożony w ciągu siedmiu dni od dnia, w którym zmiana powstała.

W przypadku, gdy prowadzisz spółkę osobową lub kapitałową, musisz złożyć wniosek o zmianę w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). W tym przypadku również możesz zgłosić zmianę przez Internet, na stronie internetowej KRS. Możesz to zrobić także osobiście w sądzie rejonowym właściwym dla siedziby twojej spółki. Wniosek jest płatny i wymaga niektórych dokumentów, takich jak protokół ze zgromadzenia wspólników lub uchwała zarządu. Wniosek o zmianę danych w KRS powinien być złożony w ciągu siedmiu dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Co więcej, zmiana kodu PKD nie wymaga zmiany umowy spółki, chyba że umowa zawiera szczegółowy opis przedmiotu działalności. W takim przypadku należy dokonać zmiany umowy spółki i złożyć ją również do KRS.

Jak sprawdzić PKD innej firmy?

Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, czy osobą prywatną zawsze możesz sprawdzić status danej firmy w CEIDG. Taki ruch da ci gwarancję, że specjalista, któremu przykładowo powierzasz remont mieszkania, prowadzi legalną firmę. Pamiętaj również o tym, aby przed zleceniem podpisać umowę i wpłacić zadatek, który zabezpieczy cię przed konsekwencjami niewywiązania się usługodawcy ze zlecenia. Takie dodatkowe zabezpieczenie jest szczególnie istotne, gdy skorzystałeś z kredytu na remont mieszkania.

Sprawdzenie przedsiębiorcy w wykazie CEIDG jest dość proste. Nie wymaga rejestracji użytkownika ani wypełniania żadnych wniosków. Co więcej, sprawdzenie firmy w wykazie jest całkowicie bezpłatne. Wystarczy, że znasz nazwę firmy, jej siedzibę lub numer NIP, lub REGON.  Jeśli ich nie znasz, sprawdź stronę internetową wykonawcy lub w innym przypadku niż remont przedsiębiorcy, z którym podpisujesz umowę, lub z którym chcesz dokonać innej transakcji.

Po wpisaniu danych powinieneś otrzymać wszystkie niezbędne dane dotyczące prowadzonej działalności. W wykazie CEIDG widnieje pełna nazwa firmy, adres siedziby i jeśli jest inny adres wykonywania działalności. Sprawdzisz także numer NIP i REGON, a także kody PKD wraz z ich objaśnieniem. Ponadto otrzymasz również informacje o tym, czy firma jest aktywna, zawieszona lub zaprzestała działalności. Informacje te powinny być zgodne z tym, które widnieją na umowie, którą podpisujesz.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii