Odstępne a kaucja przy wynajmie mieszkania

Strona główna  »  Podstawy finansów  »  Odstępne a kaucja przy wynajmie mieszkania

Podstawy finansów

Każdy, niezależnie od zasobności portfela szukając mieszkania do wynajęcia, zwraca uwagę nie tylko na komfort i metraż mieszkania, ale także na wysokość opłat. Płatności za wynajem na ogół są dość wysokie. Do opłat tych wlicza się nie tylko czynsz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, ale także opłaty związane z eksploatacją, odstępne i kaucję. Dlatego, nawet jeśli szukamy niewielkiego mieszkania w niższym standardzie, musimy się liczyć z dość wysokimi kosztami. Czym dokładnie jest odstępne, a czym jest kaucja? Czy te opłaty możemy odzyskać? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Odstępne – co to?

Odstępne możemy podzielić na dwa różne rodzaje. Pierwszą formą odstępnego jest możliwość wynajęcia mieszkania np. z niższym czynszem pod warunkiem wniesienia jednorazowej opłaty zwanej odstępnym. Jednak z tym rozwiązaniem spotykamy się rzadziej niż z drugim rodzajem odstępnego.

Przeglądając oferty mieszkań pod wynajem na wysokość opłat składają się następujące koszty:

  • Czynsz do spółdzielni lub wspólnoty,
  • Opłaty za media (np. prąd, gaz, Internet),
  • Kaucja,
  • Comiesięczna opłata dla właściciela, czyli odstępne.

Jak możemy zauważyć odstępne w tych dwóch przypadkach to zupełnie dwie różne opłaty. Przede wszystkim odstępne w pierwszym znaczeniu jest jednorazową i bezzwrotną opłatą, w zamian za dodatkowe korzyści, o których napiszemy w kolejnym akapicie.

Z kolei drugą formą odstępnego jest standardowa opłata, która stanowi dochód właściciela mieszkania. Odstępne w tym rozumieniu jest comiesięczną opłatą za możliwość użytkowania danej nieruchomości.

Jednakże w obu przypadkach wysokość odstępnego uzależniona jest od ustaleń stron umowy, czyli wynajmującego i najemcy. Bardzo ważne jest, aby niezależnie od formy najmu nieruchomości zawsze spisywać stosowną umowę pomiędzy jej stronami.

odstępne


>> Zobacz również: Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – czym jest?


Czy odstępne płaci się co miesiąc?

Jeżeli chcesz wynajmować mieszkanie, musisz zwrócić uwagę, czego oczekuje właściciel nieruchomości. Wszelkie informacje o należnych opłatach, ich wysokości, a także częstotliwości ich wykonywania powinny być zawarte w ogłoszeniu. Już na tym etapie możesz się dowiedzieć, czy odstępne jest jednorazową opłatą, czy konieczne jest jej regulowanie co miesiąc. Kwota jednorazowego odstępnego może być na tyle wysoka, że nie mając oszczędności, będziesz musiał skorzystać ze wsparcia najbliższych lub będziesz musiał posiłkować się pożyczką na raty, lub kredytem gotówkowym.

Jeśli zdecydujesz się na tradycyjny wynajem, z pewnością co miesiąc będziesz musiał przesyłać ustaloną kwotę na konto bankowe właściciela mieszkania. Wysokość odstępnego powinna jasno wynikać z zawieranej umowy. Ponadto w umowie warto zawrzeć jak najwięcej szczegółowych informacji dotyczących najmu. Dzięki temu chroni się interesy obu stron. W umowie najmu warto wpisać:

  • Strony umowy (imiona, nazwiska, numer PESEL, numer telefonu, adres e-mail),
  • Wysokość czynszu i termin płatności,
  • Wysokość odstępnego wraz z datą płatności,
  • Jasno sprecyzowana informacja, na kim spoczywa regulowanie i pozostałych opłat (gaz, prąd, woda, Internet itd.),
  • Liczbę lokatorów,
  • Czas trwania umowy najmu,
  • Formę i czas wypowiedzenia umowy,
  • Prawa i obowiązki stron umowy.

W umowie warto zawrzeć jak najwięcej informacji i sposobów rozwiązywania ewentualnych niejasności. Dzięki temu obie strony będą miały z góry określone zasady najmu, co daje większe poczucie kontroli i bezpieczeństwa. Jak wiadomo jest to sytuacja, która może powodować konflikty i spory niepokój z obu stron. Najemcy boją się nagłego wypowiedzenia umowy i pozostania bez dachu nad głową. Z kolei wynajmujący obawiają się strat w mieszkaniu lub lokatora, który nie będzie chciał opuścić lokalu po wypowiedzeniu umowy.

Ważne jest także dokładne określenie stanu nieruchomości na dzień najmu. Warto spisać odpowiedni protokół dodatkowo udokumentowany zdjęciami wykonanymi w obecności obu stron umowy. Zabezpieczeniem w przypadku braku płatności i wyrządzonych szkód jest kaucja.

Obie strony umowy mogą również skorzystać z opcji najmu okazjonalnego. W tym przypadku podpisuje się akt notarialny, w którym najemca zobowiązuje się opuścić lokal, gdy właściciel tego zażąda.


>> Może Cię zainteresować: Jak płacić podatek za wynajem mieszkania w 2024 roku?


Wynajem mieszkania za odstępne

Tak jak wspomnieliśmy, zdarza się, że wynajmujący wymaga jednorazowej, bezzwrotnej i na ogół wyższej kwoty odstępnego w zamian za dodatkowe korzyści. Dzięki temu najemca może np. podpisać umowę na najem długoterminowy, co daje mu większe poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Ponadto korzyścią jest możliwość meldunku, co oznacza możliwość posiadania oficjalnego adresu zameldowania. Meldunek może być potrzebny w sytuacji, gdy chcesz skorzystać z kredytu na samochód lub innego zobowiązania finansowego. Kolejną zaletą wynajmu za odstępne jest niezmienny poziom czynszu – nawet przez kilka lat. Dzięki temu można nieco zaoszczędzić w porównaniu z tradycyjną formą wynajmu. Zanim jednak podpiszesz umowę, sprawdź, po jakim czasie wynajmujący może podnieść czynsz.

Często z wynajmem za odstępne możemy się spotkać, gdy mieszkanie wymaga remontu lub odświeżenia. Wówczas najemca i właściciel mieszkania umawiają się na wykonanie danego zakresu prac, w zamian za możliwość „darmowego” zamieszkania na dany czas. Po wykonaniu remontu najemca płaci już regularne odstępne.

Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Tak samo jest w przypadku mieszkania za odstępne. Niedogodnością może być fakt braku zwrotu wpłaconego odstępnego, którego kwota niejednokrotnie jest dość wysoka. Stratni będziemy wówczas, gdy zdecydujemy się na wcześniejsze opuszczenie mieszkania. Umowa wynajmu za odstępne nie jest także regulowana prawnie, co może wiązać się z wyższym ryzykiem niewywiązania się z umowy przez wynajmującego.

Odstępne a kaucja przy wynajmie mieszkania

Kaucja jest jedną z kolejnych opłat, która należy uregulować przed wprowadzeniem się do wynajmowanego mieszkania. Opłata ta jest zwrotna, oczywiście pod pewnymi warunkami. Kaucja jest kosztem, którego zadaniem jest zabezpieczanie wynajmującego na wypadek zniszczeń w mieszkaniu lub braku płatności ze strony najemcy. Czasami nie trzeba działań celowych, by coś uległo zniszczeniu. Niekiedy jest to zalany dywan, innym razem obdarta ściana, czy wyłamany zawias w szafce. Jeśli wpłaciliśmy kaucję, nie musimy się obawiać, że poniesiemy dodatkowej koszty.

Niemniej jednak przed podpisaniem umowy, warto umówić się z wynajmującym lub agencją i sporządzić bardzo szczegółowy protokół odbioru mieszkania. Warto sprawdzić każdy drobny szczegół, a jeśli coś nie zostało ujawnione w trakcie sprawdzania mieszkania, zgłosić niezwłocznie przy pierwszym kontakcie z zepsutą lub zniszczoną rzeczą. Stan nieruchomości warto także udokumentować na zdjęciach, a nawet filmie. Dzięki temu żadna ze stron nie będzie miała argumentów, że „tak już było” lub „tego nie było”. W momencie rozwiązania umowy wraca się do protokołu i dokumentacji fotograficznej lub filmowej i ocenia aktualny stan lokalu. Na tej podstawie wynajmujący oblicza ewentualne koszty naprawy lub remontu, a resztę zwraca najemcy. Bywa też, że najemca, który dokonał wielu zniszczeń, musi dopłacić wynajmującego na rzecz remontu lub zakupu nowego sprzętu czy urządzenia.

Odstępne i kaucja to dwie różne opłaty, wynikające z konieczności zaspokojenia innych celów. Przeważnie odstępne należy opłacać co miesiąc i jest bezzwrotne. Kaucję natomiast wpłacamy tylko przed najmem i możemy ją odzyskać.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii