Mieszkanie na start 2024 – od kiedy?

Strona główna  »  Nowości na rynku  »  Mieszkanie na start 2024 – od kiedy?

Nowości na rynku

Zakup swojego pierwszego mieszkania stanowi nie lada wyzwanie. To szczególnie trudne zadanie dla młodych osób, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową. Większość młodych dorosłych nie chce dłużej żyć na przysłowiowym garnuszku u rodziców. Dlatego przeważnie decydują się na wynajem mieszkania. Przychodzi jednak moment, w którym zaczynają zarabiać lepiej i rozważają zakup lokum na własność. Niestety ceny nieruchomości są bardzo wysokie. Stąd często własne cztery kąty pozostają w sferze marzeń. Z pomocą ma przyjść nowy rządowy program – mieszkanie na start 2024. Czym dokładnie jest mieszkanie na start? Kto będzie mógł z niego skorzystać i jakie warunki należy spełnić? Odpowiadamy w artykule.

Czym jest mieszkanie na start 2024?

Mieszkanie na start 2024 jest nową propozycją obecnej władzy. Można powiedzieć, że jest następcą poprzedniego programu Bezpieczny kredyt 2.0. Osoby, które skorzystają z kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości, będą mogły liczyć na dopłaty do kredytu. Przeznaczony jest głównie dla osób, które ze względów materialnych nie mogą sobie pozwolić na regularny kredyt hipoteczny. Przy aktualnych cenach nieruchomości, kwota kredytu hipotecznego jest naprawdę wysoka. Zatem mogą na niego liczyć osoby, które zarabiają kwoty w okolicach średniej krajowej. Oznacza to, że kredyt hipoteczny bez większych przeszkód otrzyma nieliczny procent Polaków.

Zatem głównym założeniem programu Mieszkanie na start 2024 roku, jest wsparcie finansowe osób o ograniczonych dochodach w zakupie pierwszego mieszkania lub domu. Celem programu jest pomoc w kupnie nieruchomości na rynku pierwotnym lub wtórnym, budowie domu lub partycypacji w społecznych inicjatywach mieszkaniowych. Co ważne program umożliwi nabycie nieruchomości osobom, które nie mogą sobie na to pozwolić na kredyt w standardowych warunkach. Aby otrzymać kredyt hipoteczny musimy mieć znacznie wyższą zdolność kredytową, niż przy pożyczce na dowód osobisty.

Pomimo tego, że finansowanie może się wydać atrakcyjne, nie słabną głosy krytyki względem programu. Zarówno potencjalni kredytobiorcy, jak i branża bankowa uważa, że program mieszkanie na start 2024 może niekorzystanie wpłynąć na ceny nieruchomości. Z zapowiedzi rządzących wynika, że kredyt z programem ma mieć oprocentowanie na poziomie od 0 do 1,5 procent. Co oznacza, że jest tańszy niż wspomniany powyżej bezpieczny kredyt 2 procent. Kolejnym budzącym wątpliwości punktem programu są dość skomplikowane warunki uczestnictwa w programie. Przyszli kredytobiorcy obawiają się, że nie będą w stanie samodzielnie doliczyć się, ile faktycznie dopłaty otrzymają.

mieszkanie na start 2024

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie przy kredycie na mieszkanie?

Mieszkanie na start 2024 jest programem przeznaczonym dla rodzin z dziećmi, osób żyjących w nieformalnych związkach, osób niebędących w związku, ale prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, a także dla singli. Pierwszym kryterium, które należy spełnić w przypadku singli, jest kryterium wiekowe. O udział w programie mogą się starać jedynie single, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Co ciekawe kryterium to nie obowiązuje już par, zarówno tych w związku małżeńskim, jak i związku nieformalnym.

Ponadto osoby, chcące skorzystać z mieszkania na start 2024 nie mogą posiadać na własność innej nieruchomości. Wyjątkiem są dwie sytuacje. Pierwsza to posiadanie mniej niż 50 procent udziałów w nieruchomości, nabytych na drodze dziedziczenia lub darowizny. Drugą sytuacją jest posiadanie rodziny wielodzietnej, w której znajduje się co najmniej troje dzieci. Rodziny te mogą mieć już mieszkanie, ale zakup innego mieszkania pozwala na poprawienie ich sytuacji mieszkaniowej.


>> Zobacz również: W jakim przypadku darowizna od rodziców nie jest opodatkowana?


Limity obowiązujące przy dopłacie do mieszkania na start 2024

Tak jak w poprzedniej wersji dopłaty, tak i w przypadku mieszkania na start 2024 należy wziąć pod uwagę progi i limity dochodowe, których nie można przekroczyć. Jednym z pierwszych limitów jest wprowadzenie zawężonej liczby wniosków. Co oznacza, że na udział w programie może liczyć jedynie 15 000 wniosków na kwartał. Działanie to ma na celu równomierne rozłożenie wypłat środków na cały rok.

Przejdźmy do limitów dochodowych. Aby otrzymać wsparcie osoba lub osoby, ubiegające się o kredyt nie mogą ich przekroczyć. Wysokość limitów:

  • Singiel ubiegający się o mieszkanie na start nie może osiągać miesięcznego dochodu wyższego niż 7 000 złotych brutto.
  • Pary (niezależnie od tego, czy są to pary małżeńskie, w związku nieformalnym, czy niebędące w związku, ale prowadzące wspólnie gospodarstwo domowe) nie mogą łącznie osiągać dochodu wyższego niż 13 000 złotych brutto miesięcznie.
  • Gospodarstwa 3-osobowe nie mogą miesięcznie osiągać dochodu powyżej 16 000 złotych brutto.
  • W przypadku gospodarstw 4-osobowych miesięczny limit dochodu wynosi 19 500 złotych brutto.
  • Dochód gospodarstw 5 i więcej osobowych nie może natomiast przekroczyć 23 000 złotych brutto.

Co jest istotne, przekroczenie limitu dochodowego nie przekreśla szans na udział w programie. Osoby, których limit dochodu jest wyższy, otrzymają dopłatę pomniejszoną o 50 groszy za każdą złotówkę ponad określony limit dochód.

Kolejny limit dotyczy natomiast wysokości kredytu. Co za tym idzie, w każdej grupie określona jest wysokość kredytu, która będzie objęta programem. Jeżeli kredyt będzie wyższy, kwota ponad limit nie będzie dofinansowana. Jak kształtują się te limity? Oto lista:

  • Single mogą maksymalnie otrzymać dofinansowanie kredytu o wysokości do 200 000 złotych.
  • Pary mogą otrzymać dofinansowanie kredytu do wysokości 400 000 złotych.
  • Gospodarstwa 3-osobowe mogą otrzymać wsparcie przy kredycie do 450 000 złotych.
  • Przy gospodarstwie 4-osobowym limit ten wynosi 500 000 złotych.
  • Dla gospodarstw 5 i więcej osobowych limit to 600 000 złotych.

>> Może Cię zainteresować: Limit finansowy — jak ustawić budżetowe ograniczenia?


Mieszkanie na start 2024 – od kiedy?

Z zapowiedzi rządu wynika, że program ma ruszyć w drugiej połowie 2024 roku, najpóźniej jesienią. Wnioski o kredyt z dopłatami będzie można składać do końca 2027 roku. Aby skorzystać z programu, trzeba spełnić kilka wymienionych warunków, takich jak brak posiadania własnego mieszkania oraz spełnienie kryteriów dochodowych.

Podsumowanie

Z jednej strony możemy być zadowoleni, że rząd próbuje wspomóc swoich obywateli. Z drugiej niestety dopłaty, czy dofinansowania często są niewystarczające. Przykładem może być wsparcie dla singla z programu mieszkanie na start 2024. Jeśli singiel może liczyć na dopłatę do kredytu o maksymalnej wysokości 200 000 złotych, to ma nikłe szanse na zakup lokalu w takiej cenie. Średni koszt metra kwadratowego mieszkania waha się obecnie na poziomie od 15 do 20 000 złotych za metr. Jeżeli singiel chce kupić 30-metrową kawalerkę w cenie 15 000 złotych za metr, musi za nią zapłacić 450 000 złotych. Rząd pomoże w spłacie jedynie 200 000 złotych. Spłata pozostałej kwoty jest już wyłącznym problemem kredytobiorcy.

Pamiętajmy także o tym, że zakup mieszkania to często dodatkowe koszty, w tym wycena mieszkania, koszty notarialne, czy podatek od zakupu mieszkania. Pamiętajmy też o tym, że osoby obarczone kredytem hipotecznym mogą mieć trudności ze skorzystania z kolejnych zobowiązań. Trudniej zatem o kredyt gotówkowy, samochodowy, a niekiedy nawet o pożyczkę na raty.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii