Jak aktywować kartę płatniczą w 3 krokach?

Strona główna  »  Porady finansowe  »  Jak aktywować kartę płatniczą w 3 krokach?

Porady finansowe

Jeszcze kilkanaście lat temu płatność za pomocą karty płatniczej wzbudzała niemałe zaciekawienie. Niewiele sklepów posiadało terminale płatnicze. Płatność kartą trwała na tyle długo, że klienci w kolejce irytowali się, gdy ktoś zamierzał płacić bezgotówkowo. Na szczęście na przestrzeni lat bardzo wiele się zmieniło. Szybkość i tym samym popularność transakcji bezgotówkowych wzrosła do tego stopnia, że karty niemal wyparły gotówkę. Coraz mniej ludzi nosi ze sobą portfel – większość niezbędnych dokumentów mamy w telefonie. Jakich kart obecnie używamy? Jak aktywować kartę płatniczą w postaci fizycznej, a jak aktywować kartę wirtualną? Odpowiadamy.

Jak obecnie używamy kart płatniczych?

Z roku na rok Polacy biją kolejne rekordy. Używamy coraz więcej kart i coraz częściej wybieramy płatności bezgotówkowe. W III kwartale 2023 roku mieliśmy 45 mln kart płatniczych – wynika z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski. To nie wszystko, łącznie w omawianym okresie wykonaliśmy 2,64 mld transakcji na kwotę 312 mld złotych. To imponujący wynik, który jest zdecydowanie rekordowy.

W Portfelach Polaków najwięcej jest kart debetowych – blisko 85 procent wszystkich kart płatniczych (jest ich 38 mln). Na drugim miejscu od lat plasują się karty kredytowe, których o dziwo popularność nieznacznie wzrosła. Na trzecim miejscu możemy z kolei znaleźć karty przedpłacone, które odnotowały dość spory spadek.

Wzrost liczby kart niewątpliwie wpływa na wzrost liczby wykonanych transakcji bezgotówkowych. Co oznacza, że liczba transakcji gotówkowych spadła ze 135 mln do 133 mln.

To nie jedyne rewolucje na rynku płatniczym. Coraz częściej i coraz chętniej korzystamy z płatności kartami wirtualnymi. Ich zdecydowaną przewagą jest dbałość o środowisko. Karta wirtualna jest jedynie cyfrowym zapisem danych w smartfonie lub smartwatchu. Nie wykorzystuje się do ich produkcji plastiku, nie trzeba ich także utylizować. Na wyróżnienie zasługują także płatności BLIK, które również z miesiąca na miesiąc stają się coraz powszechniejsze. BLIK-iem możemy płacić zbliżeniowo, wpłacać i wypłacać pieniądze z bankomatu, a także wykonywać przelewy na telefon, co za tym idzie, praktycznie niczym nie odstają kartom płatniczym.

jak aktywować kartę

Jak aktywować kartę płatniczą?

Jeśli zastanawiasz się, jak aktywować kartę płatniczą należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, jaką masz kartę. Czy jest to tradycyjna plastikowa karta, czy jej wirtualny odpowiednik? Kartę płatniczą należy aktywować, wówczas gdy założyliśmy nowy rachunek bankowy lub gdy twoja stara karta straciła ważność, a bank wydał ci nową. O kartę możesz starać się również, gdy założysz z kimś wspólne konto bankowe. Pamiętaj, że wspólne konto możesz mieć ze swoim dzieckiem, partnerem, mężem lub koleżanką – dla banku nie ma to większego znaczenia. Często zakłada się wspólny rachunek bankowy, by razem spłacać rachunki lub zobowiązania, w tym kredyt hipoteczny, czy pożyczkę bez BIK lub inne. Co więcej, rozdzielić wspólne konto możesz praktycznie tak łatwo, jak go założyć. Nie ma to związku ze wspólnością majątkowo.

Wracając do tego, jak aktywować kartę płatniczą, możesz to zrobić przeważnie na trzy sposoby. Jeżeli otrzymałeś kartę pocztą lub kurierem, karta jest nieaktywna. Próba jej wykorzystania do płatności może się nie powieść. Takie działanie ma na celu wyeliminowanie sytuacji, w której ktoś nieupoważniony przejmuje twoją przesyłkę z kartą i jej użyje. W związku z tym konieczna jest jej aktywacja. W większości banków aktywacja karty odbywa się w wybrany przez ciebie sposób. Do wyboru masz aktywację za pomocą aplikacji mobilnej na smartfonie, w bankowości internetowej w przeglądarce lub z pomocą konsultanta infolinii. Na ogół każdy bank, który wysyła kartę w dołączonej korespondencji, dokładnie podaje instrukcję, jak aktywować kartę płatniczą, każdym z możliwych sposobów.

Jak aktywować kartę płatniczą za pomocą aplikacji w smartfonie?

Coraz więcej osób korzysta z aplikacji mobilnej swojego banku, głównie dlatego, że jest to wygodne, a telefon mamy przy sobie niemal zawsze. Ponadto większość zmian wprowadzonych w aplikacji działa natychmiast po ich uruchomieniu. Aby aktywować kartę płatniczą, wystarczy:

  1. Zalogować się do aplikacji tak jak zazwyczaj.
  2. Następnie należy znaleźć zakładkę „karty” i „aktywacja karty”. Wybierz kartę, którą chcesz aktywować (jeśli masz ich więcej).
  3. Nadaj jej nowy numer PIN. Wybierz taki numer, który będzie dla ciebie łatwy do zapamiętania, ale jednak nie nazbyt oczywisty – rok urodzenia swojego dziecka nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. Nowego numeru PIN nie noś także ze sobą w portfelu. W momencie jego kradzieży złodziej bardzo szybko otrzyma dostęp do twoich pieniędzy. Pamiętaj także o tym, aby w razie kradzieży zastrzec dowód osobisty i wszystkie karty, które znajdowały się w portfelu. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy ktoś korzysta z twoich danych, by zaciągnąć pożyczkę online.

Niekiedy banki przed nadaniem kodu PIN wymagają podania numeru CVC/CVV, który znajduje się na odwrocie karty. Nowo nadany kod PIN będziesz musiał potwierdzić w aplikacji tak jak wszystkie inne transakcje. Aby karta była aktywna, często potrzebne jest jej użycie np. przy tradycyjnych zakupach z użyciem terminala i koniecznością wpisania kodu PIN lub wypłata gotówki z bankomatu.

O czym jeszcze pamiętać przy aktywacji karty płatniczej?

Wiesz już jak aktywować kartę płatniczą w aplikacji mobilnej banku. Podobnie wygląda jej aktywacja, gdy przeprowadzasz ją za pomocą bankowości internetowej banku. Zaloguj się do konta z poziomu przeglądarki, wybierz opcję karty i postępuj zgodnie z wyskakującymi powiadomieniami.  Jeżeli kartę chcesz aktywować z pomocą konsultanta banku, koniecznie musisz mieć ze sobą kartę, a także dowód osobisty.

Niezależnie od sposobu aktywacji zawsze konieczne będzie nadanie nowego kodu PIN. Ponadto pamiętaj, że banki odgórnie przyznają limity transakcji kartą. Celem ustawienia limitu jest bezpieczeństwo w razie kradzieży lub innego niepowołanego użycia karty. Dlatego, jeśli chcesz zmienić wysokość limitów transakcji, możesz to również zrobić w momencie aktywacji karty płatniczej.

Jak aktywować kartę wirtualną?

Wirtualna karta to szybkie rozwiązanie, które nie wymaga oczekiwania na przysłanie karty przez bank. Jeśli posiadasz wirtualny portfel, wystarczy, że zalogujesz się do swojej aplikacji banku i wejdź w ustawienia konta, tam znajdź sekcję „karty” i kliknij tę, którą chcesz aktywować. W wirtualnym portfelu możesz „trzymać” różne karty, w tym również karty kredytowe, czy przedpłacone. Jeśli karta jest już aktywna, wejdź w aplikację wirtualny portfel i dodaj nową kartę do portfela. Teraz będziesz mógł się nią posługiwać bez przeszkód. Jeżeli boisz się o bezpieczeństwo swoich kart, pamiętaj, że karty wirtualne uważane są za bezpieczniejsze. Pomimo to wiele osób obawia się, że ktoś przechwyci aplikację z kartami i tym sposobem pobierze z konta całą gotówkę. W tym celu możesz dodatkowo wyłączyć komunikację NFC, która odetnie możliwość przesyłania danych. Warto nadmienić, że plusem portfela wirtualnego, jest brak widoczności numeru karty. Jeśli chcesz sprawdzić numer karty kredytowej lub każdej innej, musisz zalogować się do aplikacji mobilnej banku.

 

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii