Czy warto korzystać z płatności odroczonych?

Strona główna  »  Analizy produktów  »  Czy warto korzystać z płatności odroczonych?

Analizy produktów

Czy można zapłacić za zakupy w późniejszym terminie bez posiadania karty kredytowej? Od niedawna to możliwe, dzięki płatnościom odroczonym. Już ponad 60 procent Polaków, choć raz skorzystało z możliwości odroczenia płatności za zakupy w sklepach internetowych. Najczęściej płacimy z opóźnieniem za kupno sprzętu elektronicznego oraz odzieży. Choć ten rodzaj „kredytu” stworzony jest do handlu online, coraz więcej sklepów stacjonarnych wprowadza to udogodnienie. Czym dokładnie są płatności odroczone? Płatność odroczona a zdolność kredytowa? O czym należy pamiętać, gdy korzystamy z tej usługi?

Czym dokładnie jest płatność odroczona?

„Kup teraz, zapłać później”, to oprócz płatności kartą lub płatności BLIK, kolejna opcja, z której możemy skorzystać, robiąc zakupy online. Choć płatności z odroczoną spłatą są jednym z nowszych rozwiązań sklepów internetowych, cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów. Na czym polega ich fenomen? Robiąc zakupy online, możemy zapłacić za nie do 30 dni. To rozwiązanie podobne do pożyczki krótkoterminowej, czyli popularnej chwilówki online.

Płatności odroczone to nic innego jak przesunięcie w czasie terminu zapłaty za zamówiony towar lub usługę. Co więcej, towar otrzymujemy bez konieczności oczekiwania, aż zapłacimy sprzedawcy. Na ogół zapłata następuje dopiero po 30 dniach od momentu złożenia zamówienia. Niektóre firmy dopuszczają nieco dłuższy okres spłaty np. 60 dni.

Dlaczego sprzedawcy decydują się na odłożenie otrzymania płatności? Głównie dlatego, że dzięki oddaleniu spłaty, sprzedawcy generują większe przychody. Nie da się ukryć, że często my konsumenci kupujemy dobra pod wpływem impulsu lub w celu poprawy nastoju. Jeśli nie mamy wystarczających środków, musimy oddalić myśl o zakupach. A tego przecież nie lubimy. Zdecydowanie wolimi mieć rzeczy „tu i teraz”. Ponadto na niekorzyść handlowców często po kilku dniach wymarzony towar nie wydaje się już tak atrakcyjny, jak w pierwszej chwili. Rezygnujemy więc z niego całkowicie.


>> Przeczytaj także: Carding – jak się bronić przed oszustwem?


płatności odroczone


Zobacz również: Pożyczka od rodziny – czy to dobry pomysł?


Na jakiej zasadzie działają płatności odroczone?

Czy sklep internetowy ma tak duże zasoby finansowe, że nie musi otrzymywać zapłaty w chwili zatwierdzenia transakcji? Nie. Za płatnościami odroczonymi stoją firmy fintechowe, które niejako wykładają pieniądze za klientów. W momencie podpisania umowy z konsumentem podmiot pośredniczący w transakcji przesyła do sklepu odpowiednią kwotę pomniejszoną o ustaloną prowizję. Kiedy klient finalnie zapłaci za zakupy, środki zostają u firmy pośredniczącej w transakcji. Niekiedy możliwe jest także rozłożenie płatności na raty. Co bardzo przypomina standardowe zakupy na raty. Jednak w przypadku płatności odroczonych w transakcji nie bierze udziału bank, lecz właśnie fintech. Spłata w ratach podobnie jak przy pożyczce na raty obarczona jest odsetkami.

Odroczona płatność czy pożyczki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele bowiem zależy od sytuacji klienta, a także jego potrzeby. W momencie, gdy skończyły się nam pieniądze przeznaczone na przyjemności, a chcemy przykładowo kupić nowe buty, to płatność odroczona może być dobrym wyborem. O ile oczywiście wiemy, że jesteśmy w stanie za nie zapłacić w ciągu kolejnych 30 dni, np. gdy otrzymamy kolejną wypłatę.

Pożyczka jest dobry wyborem wtedy, gdy sklep, w którym chcemy zrobić zakupy, nie oferuje płatności odroczonych lub chcemy skorzystać z usług, a nie zakupu towarów. Wiele osób korzysta z pożyczki na raty, gdy suma zakupów jest wysoka i wiedzą, że nie są w stanie spłacić jej jednorazowo.

Wady i zalety płatności odroczonych

Tak jak każdy instrument finansowy, tak i płatności odroczone mają plusy i minusy. Wiele jednak zależy od indywidualnej sytuacji konsumenta. To, co dla jednych jest wadą, dla innych może być zaletą i na odwrót.

Płatności odroczone – wady

Za słaby punkt płatności odroczonych możemy uznać ich dużą dostępność. Aby kupić towar z możliwością późniejszej spłaty, nie zawsze musimy przechodzić skrupulatnego badania zdolności kredytowej (co może być również sporym plusem). Taka możliwość może jednak okazać się dość ryzykowna. Jeśli nie kontrolujemy swoich zakupów, możemy doprowadzić do sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie zapłacić za wszystkie towary, które nabyliśmy. Jeżeli nie zapłacimy za swoje zakupy w ustalonym terminie, spotkamy się z procesem windykacyjnym. Grozi nam wówczas nieprzyjemny wpis do jednego z biur informacji gospodarczej lub do KRD, czyli Krajowego Rejestru Długów. Takie adnotacje mogą na długi czas zamknąć nam drogę do wszelkich kredytów i pożyczek. To szczególnie ważna wiadomość dla młodych ludzi, którzy w przyszłości będą chcieli starać się o kredyt hipoteczny.

Za kolejną wadę płatności odroczonych możemy uznać bardzo wysokie koszty, które poniesiemy po upływie terminu spłaty. Koszty również poważnie rosną, gdy chcemy rozłożyć spłatę na raty. Na ogół są sporo wyższe, niż tradycyjny kredyt gotówkowy.

Płatności odroczone – zalety

Jeżeli rozsądnie korzystamy z płatności odroczonych, niewątpliwie są dobrym rozwiązaniem. Szczególnie w przypadku, gdy nasz zakup jest niezbędny np. awaria pralki. Spłata po otrzymaniu wynagrodzenia ochroni nas przed niepotrzebnymi kosztami.

Wiele osób obawia się robić zakupy przez Internet, szczególnie jeśli cena towaru jest wysoka. Korzystając z płatności odroczonej mamy większą pewność, że otrzymamy towar zgodny z opisem. W razie zwrotu produktu do sklepu nie musimy czekać na zwrot środków ze sklepu. Co jak wiadomo, niekiedy bywa czasochłonne. Nie zawsze dysponujemy takimi środkami, by czekać na zwrot ze sklepu.


>> Może Cię zainteresować: Jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet?


Płatności odroczone – czy warto z nich korzystać?

Płatności odroczone weszły przebojem na polski rynek. Cieszą się bardzo dużą popularnością wśród konsumentów. Co z pewnością jest potwierdzeniem ich atrakcyjności. Czy warto z nich korzystać? Z pewnością tak, jeśli spełniamy odpowiednie warunki. Korzystanie z „kup teraz, zapłać później”, jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli wiemy, że mamy środki na spłatę zobowiązania. Często zdarzają się przypadki, że konsumenci zagalopują się w swoich zakupach i mają poważne problemy ze spłatą zbyt wielu płatności. Jeśli wiemy, że mamy tendencję do zakupoholizmu, warto mieć to na uwadze. Aby przeciwdziałać nadmiernemu zadłużaniu się, warto prowadzić budżet domowy i kontrolować swoje wydatki. Dobrze jest przeznaczyć sobie pulę środków na niespodziewane i nieco impulsywne zakupy.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii