Jednoosobowa działalność gospodarcza – 9 informacji

Strona główna  »  Porady finansowe  »  Jednoosobowa działalność gospodarcza – 9 informacji

Porady finansowe

Posiadanie własnej firmy to dla wielu osób to spełnienie zawodowych marzeń i ambicji. Z kolei dla wielu innych to jedyna możliwość na wykonywanie i sprzedaż swoich produktów i usług.  Nie każdy także preferuje pracę na etacie. Sporo osób skłania się również ku pracy na własnych zasadach i we własnym tempie. Jednoosobowa działalność gospodarcza, choć jest bardzo popularna, to ma swoje plusy i minusy.

Możesz zapytać, czy jednoosobowa działalność gospodarcza to łatwy kawałek chleba? Z pewnością nie, wie o tym 1/3 przedsiębiorców, którzy już w pierwszym roku swojej działalności musieli ją zamknąć. Praca na swoim wymaga nie tylko wysokich umiejętności w tworzeniu sprzedawanego produktu czy usługi. To równoczesne bycie pracownikiem i swoim własnym szefem. Poznaj 10 przydatnych informacji o jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jak sprawdzić, czy własny biznes to dobry pomysł?

Choć założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to cel a niekiedy marzenie wielu Polaków, nie jest to przedsięwzięcie łatwe do realizacji. Oczywiście wielu osobom ta forma pracy wychodzi bardzo dobrze. Jednak spora grupa osób kończy swoje przedsiębiorcze działania przed upływem roku od podjęcia wyzwania. Dlatego, zanim złożysz dokumenty do CEIDG, warto spróbować swoich sił, prowadząc działalność nierejestrowaną. To świetny pomysł, by sprawdzić i przetestować swój produkt lub usługę. Jeżeli klienci są zainteresowani twoim produktem, sprzedaż jest na wysokim poziomie, dopiero wówczas warto rozważyć, czy rzucić etat i zacząć własny biznes.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Według ustawy Prawo Przedsiębiorców jednoosobowa działalność gospodarcza jest to „zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły„. Osoba, która decyduje się założyć własną firmę, odpowiada we własnym imieniu i własnym majątkiem za podjęte przez siebie działania. Praca ma mieć charakter zorganizowany, co oznacza, że przedsiębiorca działa np. zgodnie z planem lub obraną strategią marketingową, posiada lub podnajmuje lokal, w którym sprzedaje swój towar lub usługę. Działania, które wykonuje, mają mieć również charakter ciągły i powtarzalny. Oczywiście celem własnej działalności jest osiąganie zysków.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Obecnie zakładanie działalności gospodarczej jest uproszczone. Wystarczy, że przez Internet złożysz wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. W tym celu potrzebujesz swoich danych osobowych z dowodu osobistego, miejsca wykonywania działalności, nazwy swojej firmy, a także kodu PKD, czyli kodu opisującego twoją działalność. Potrzebny ci będzie również numer konta bankowego i wiedza na temat tego, w jaki sposób chcesz się rozliczać z Urzędem Skarbowym. Naturalnie, jeśli preferujesz kontakt osobisty, możesz udać się do urzędu miasta lub gminy osobiście. Jeśli nie masz numeru NIP i REGON będzie ci on nadany automatycznie.

Ile kosztuje założenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Samo założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli złożenie wniosku do CEIDG nie wiąże się z żadnymi kosztami. Koszty będziesz jednak ponosił. Pamiętaj o tym, że musisz opłacać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także rozliczać podatek. Za koszty możesz uznać również inne działania związane z prowadzoną działalnością np. zakup materiałów i towarów, najem miejsca wykonywania działalności, media, działania reklamowe, czy koszty księgowej.

Jaki rozliczyć PIT przy JDG?

Jeżeli działalność gospodarczą prowadzisz według skali podatkowej na zasadach ogólnych, swoje przychody rozliczasz w zeznaniu PIT-36. Jeżeli dodatkowo osiągasz przychody również z innych źródeł w tym z umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, czy też otrzymujesz świadczenia emerytalne, wszystkie je uwzględniasz w jednym zeznaniu, czyli w PIT-36.

Składki do ZUS przy własnej firmie

Jeżeli jesteś nowym przedsiębiorcą, masz uprawnienia do ulg związanych z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej. Ulga na start uprawnia cię do odprowadzenia niższych składek niż ma to miejsce przy tzw. dużym ZUS-ie. Pamiętaj jednak, że ulga na start wiąże się z pewnymi ograniczeniami, warto je skalkulować.

Co mogę odliczyć, prowadząc własną firmę?

Pamiętaj o tym, że prowadzać jednoosobową działalność gospodarczą możesz odliczyć od podatku dochodowego koszty uzyskania przychodu. Warto przypomnieć, że dochód a przychód to dwa odrębne pojęcia. Aby wyliczyć swój realny dochód, od przychodu musisz odjąć koszty uzyskania przychodu. To właśnie te koszty możesz odliczyć, by płacić mniejszy podatek. Grupa kosztów jest dość spora. Odliczyć możesz między innymi:

  • Koszty najmu lokalu i mediów związanych z jego użytkowaniem,
  • Zakup niezbędnego sprzętu np. laptopa, drukarki, papieru, czy innych niekoniecznie biurowych urządzeń – wiele zależy od specyfiki twojej firmy,
  • Koszty związane z edukacją, czyli książki, kursy, szkolenia,
  • Reklama i wszelkie działania marketingowe w tym prowadzenie mediów społecznościowych przez agencję lub freelancerów,
  • Transport i koszty dojazdu w tym samochód, koszty paliwa, pociągów itd.,
  • Kosztami są również wydatki związane z zatrudnianiem pracowników, czy współpracowników zatrudnionych na umowę B2B,
  • I inne.

Kiedy należy zarejestrować się jako płatnik VAT?

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, nie od razu musisz zostać tzw. vatowcem. Ustawodawcy dają ci wybór. Jednak jeśli roczne obroty twojej firmy wyniosą więcej niż 200 000 złotych, będziesz zmuszony do wpisania się na listę płatników VAT i opłacania podatku od towarów i usług. Ponadto z VAT-u nie są zwolnieni przedsiębiorcy, którzy wykonują czynności niepodlegające zwolnieniu. Należą do nich np. dostawcy wyrobów z metali szlachetnych, dostawcy nowych środków transportu. Ponadto z VAT-u nie są zwolnieni usługodawcy, którzy świadczą usługi prawnicze, czy doradcze. Jeśli zamierzasz zostać doradcą kredytowym, będziesz musiał opłacać VAT.

Skąd wziąć pieniądze na własną firmę?

Opcji finansowania nowej działalności gospodarczej jest naprawdę wiele. Począwszy od własnych oszczędności, na pożyczce bez BIK kończąc. Oczywiście to nie wszystkie możliwości. Jeżeli jesteś osobą bezrobotną, której przysługuje zasiłek dla bezrobotnych, możesz starać się o dotację z Urzędu Pracy. Bardzo popularną pozyskania środków jest crowdfunding. Jednak aby pozyskać pieniądze od internautów, warto mieć już grupę osób, które w twoich działaniach i twojej zbiórce widzą sens. Crowdfunding sprawdzi się, jeśli np. prężnie prowadziłeś swoje media społecznościowe i zgromadziłeś pokaźną grupę obserwujących. Jeżeli dobrze zakomunikujesz swoją potrzebę, masz spore szanse na pozyskanie środków. Podobnie działają pożyczki społecznościowe, w tym przypadku nie musisz mieć jednak wiernej rzeszy fanów. Zwróć uwagę również na pieniądze pochodzące z różnych projektów unijnych. W tym przypadku będziesz musiał spełnić dość duże wymagania formalne.

Podsumowanie

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności w Polsce. Wiąże się ze sporym ryzykiem, ale może przynieść spore korzyści materialne i obdarować cię osobistym poczuciem sukcesu. Jednak aby do tego doszło, musisz włożyć w swoją firmę sporo pracy. Warto każde działanie przemyśleć lub skonsultować ze specjalistami od księgowości, prawa czy marketingu.

 

 

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii