Kiedy warto ustawić stałe polecenie zapłaty?

Strona główna  »  Porady finansowe  »  Kiedy warto ustawić stałe polecenie zapłaty?

Porady finansowe

Rachunek za prąd i gaz, rata kredytu, leasing za samochód, opłata za karnet na siłownię. To tylko część rachunków, jakie musimy płacić co miesiąc. Niektóre opłaty mają stałą, niezmienną kwotę, inne w zależności np. od zużycia – co miesiąc są w innej wysokości. Niemniej jednak chyba każdemu zdarzyło się w pędzie dnia codziennego zapomnieć o wykonaniu przelewu. Niekiedy kilkudniowe opóźnienie nie grozi poważnymi konsekwencjami, czy konieczność zapłacenia odsetek karnych. Z kolei niektóre podmioty za opóźnienia stosują np. kary finansowe lub odcinają dostęp do świadczonej usługi. Warto zatem regulować faktury zgodnie z przyjętym harmonogramem spłat, na które godzimy się, sygnując umowę swoim podpisem. Rozwiązaniem i ułatwieniem terminowych spłat jest polecenie zapłaty. Czym jest stałe polecenie zapłaty i czym różni się od polecenia przelewu? Jak ustawić polecenie zapłaty i jak go anulować? Odpowiadamy.

Co to jest polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty jest usługą dostępną w niektórych firmach telekomunikacyjnych, u niektórych dostawców mediów np. prądu, czy gazu. Ze stałego polecenia zapłaty korzysta także wiele siłowni, czy fitness klubów, które w sprzedaży mają różnego typu karnety. Stałe polecenie zapłaty stosowane jest również w przypadku płatnych subskrypcji na platformach streamingowych np. Netflix, przy prenumeratach czasopism, czy nawet przy spłacie pożyczek na raty.

Na czym polega? Stałe polecenie zapłaty często mylone jest ze stałym zleceniem przelewu. Choć nazwy te brzmią podobnie, dotyczą nieco innych operacji wykonywanych na naszych rachunkach bankowych. Stałe polecenie zapłaty jest usługą, która pozwala na automatyczne wykonywanie płatności prosto z konta bankowego. Inaczej mówiąc, jeśli decydujemy się na tę usługę, to pieniądze zostaną pobrane z naszego konta bankowego w danej wysokości. Opłaty, które pobierają się automatycznie, mogą dotyczyć:

  • Rachunków za media w tym prąd, gaz, ogrzewanie,
  • Usług telekomunikacyjnych np. abonament telefoniczny,
  • Subskrypcji za płatne platformy streamingowe w tym VOD, podcasty, muzykę, czasopisma internetowe,
  • Składek na ubezpieczenie (comiesięczne),
  • Niektórych pożyczek na raty,
  • Itd.

polecenie zapłaty


>> Zobacz również: Budżet domowy – jak nim zarządzać, co warto robić?


Jak ustawić polecenie zapłaty?

Proces ustawienia polecenia zapłaty może przebiegać na co najmniej dwa różne sposoby. Możemy się spotkać, z tym że dostawca danej usługi wymaga akceptacji formy opłaty za udostępnianie swoich usług. Ma to miejsce np. w przypadku płatnych subskrypcji na platformach z audiobookami, filmami i czasopismami, a także w przypadku korzystania z niektórych klubów fitness i siłowni. Osoba, która decyduje się korzystać z danej platformy, czy usługi automatycznie wyraża zgodę na ten rodzaj płatności. Musi zatem podać numer karty płatniczej lub numer rachunku bankowego, z którego co miesiąc pobierana będzie opłata za dostarczenie usług w ustalonej kwocie.

Drugim sposobem na ustawienie stałego polecenia zapłaty jest jego samodzielne ustawianie. Ten proces wymaga od nas zdecydowanie większego zaangażowania w zamian za gwarancje terminowej opłaty faktury. Często wykorzystywane jest przy ubezpieczeniach, czy spłacie ratalnej pożyczki na dowód osobisty.

W pierwszym etapie należy skontaktować się z usługodawcą i wyrazić chęć złożenia dyspozycji polecenia zapłaty. Pracownicy wybranej przez nas firmy poinformują nas o krokach, które należy podjąć i pomogą nam dopełnić wymaganych formalność. Z pewnością musimy wypełnić zgodę na korzystanie z polecenia zapłaty. W zgodzie należy podać następujące dane:

  • Imię, nazwisko, adres,
  • Numer rachunku bankowego (musi to być nasz numer rachunku),
  • Numer identyfikatora płatności np. numer klienta, po którym dostawca usługi nas zidentyfikuje,
  • Podpis – zgodny ze wzorem podpisu, który posiada nasz bank.

Wypełniony i podpisany druk należy dostarczyć do usługodawcy, który później przekaże je do naszego banku. Na tej podstawie wierzyciel wraz z naszym bankiem będą kontrolować płatności. Niektóre banki umożliwiają wyrażenie zgody na polecenie zapłaty przez bankowość elektroniczną w serwisach transakcyjnych.

Czy polecenie zapłaty jest usługą płatną?

Polecenie zapłaty jest przeważnie usługą bezpłatną, jednak musimy się liczyć z jednorazowym kosztem przy jego uruchamianiu. Na ogół wynosi kilka złotych. Niektóre banki pobierają jednak opłatę za każdorazowe pobranie środków z konta.


>> Zobacz również: Termin spłaty pożyczki przypada w weekend – co zrobić?


Czym różni się polecenie przelewu od polecenia zapłaty?

Polecenie przelewu, polecenie zapłaty – obie nazwy brzmią bardzo podobnie, dotyczą jednak dwóch różnych usług.  Powyżej opisaliśmy polecenie zapłaty. Natomiast polecenie przelewu jest usługą, którą zleca się w swoim banku, a nie u usługodawcy (wierzyciela). Polecenie przelewu możemy zlecić, logując się do internetowego systemu transakcyjnego. Przeważnie stałe zlecenie przelewu ustawia się wówczas, gdy należność przez dłuższy czas jest na stałym poziomie. Tę formę spłaty możemy wykorzystać przy opłacie czynszu, czesnego, czy rat kredytu konsolidacyjnego, jeśli raty są równej wysokości. Samo zlecenie nie wymaga od nas podpisywania zgód, czy innych dokumentów.

W mBanku wystarczy podczas wykonywania kolejnego przelewu do tego samego odbiorcy kliknąć ramkę z komunikatem „zamień na zlecenie stałe”. W kolejnym kroku zostaniemy przekierowani do ustawień zlecenia. Wówczas wybieramy, co ile bank wykona przelew w naszym imieniu (1 x na dzień/tydzień/miesiąc/rok/każdego ostatniego dnia miesiąca) oraz ustawiamy datę (dzień), od którego polecenie zostaje zlecone. Można również ustawić do kiedy polecenie jest ustanowione.

Należy również wpisać kwotę przelewu (stałą). W opcjach dodatkowych możemy zmienić nazwę zlecenia, a także wybrać jedną z opcji uwzględniającą dni wolne od pracy, tak aby odbiorca otrzymał przelew przed weekendem. Nie musimy się zatem zastanawiać, kiedy dotrze przelew wykonany w weekend. Jeśli istnieje z naszej strony potrzeba, możemy również otrzymywać wiadomość SMS z informacją o wykonaniu transakcji.

Jak odwołać polecenie zapłaty?

Jeśli z jakichkolwiek przyczyn chcemy zrezygnować ze stałego polecenia zapłaty ustanowionego samodzielnie, musimy postępować zgodnie z ustalonymi odgórnie procedurami. W pierwszym kroku musimy pobrać formularz rezygnacji i wypełnić go z uwzględnieniem danych własnych i danych wierzyciela. Następnie pismo należy dostarczyć do biura obsługi firmy, z którą podpisałeś umowę o świadczenie danych usług opłacanych poleceniem zapłaty. Druk możemy dostarczyć osobiście lub za pomocą listu poleconego. Formularz możemy również dostarczyć do oddziału naszego banku. Jeśli tego nie zrobimy, powinien to zrobić wierzyciel po otrzymaniu stosownego druku.

Jeśli chcemy zrezygnować z polecenia zapłaty w firmie, która wymaga tej formy płatności, może to oznaczaj rezygnację z usługi.

Podsumowanie

Stałe polecenie zapłaty jest dogodną, a co więcej bezpieczną formą rozliczania należności. Nad bezpieczeństwem i terminowością wykonania transakcji czuwają dwie instytucje. Stałe polecenie zapłaty i stałe polecenie przelewu zwalniają nas z ciągłego pilnowania terminowego wykonywania płatności. Naszym zadaniem jest jedynie monitorowanie środków na rachunku bankowym. W przypadku, gdy kwota lub data transakcji będzie błędna, możemy zgłosić reklamację do banku i do wierzyciela. Pomimo tego, warto zawsze monitorować wysokość przelewów i porównywać ją z otrzymaną fakturą. Jeśli dana usługa nie przypadnie nam do gustu, a umowa nie wiąże nas do stałego polecenia zapłaty, możemy z niego zrezygnować w każdym momencie.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii