Czym jest dochód pasywny?
Aby dokładnie zrozumieć, o co chodzi z dochodem pasywnym, warto przyjrzeć się definicjom. Czym zatem jest dochód? Dochód to różnica pomiędzy osiągniętymi przychodami a poniesionymi kosztami. Posłużymy się przykładem.
Pan Karol jest kaletnikiem. Wytwarza zatem skórzane torebki, paski i portfele. Aby mógł mówić o swoich dochodach od przychodu, musi odjąć wszystkie koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Do kosztów tych zaliczamy podatek, koszty ubezpieczenia, koszty najmu lokalu i mediów, a także koszty półproduktów i surowców itd. Zatem jego dochód ze sprzedaży jednej torebki musi być pomniejszone o wszystkie wymienione powyżej koszty. Ile zatem musi zrobić torebek i portfeli Pan Karol, aby osiągnąć faktyczny zysk?
To właśnie częsty problem polskich przedsiębiorców, szczególnie tych mniejszych jednoosobowych działalności gospodarczych.
Dochód pasywny natomiast to dochód, który nie wymaga tak dużych nakładów czasowych i zaangażowania, jak wspomniany powyżej dochód aktywny. Dochód pasywny często, choć nie zawsze wiąże się z inwestycją w początkowej fazie. Mogą to być inwestycje finansowe, ale także nakład pracy i czasu. Przy inwestycji finansowej należy ponieść koszty na początku, tzn. musimy mieć pieniądze na to, aby je przekuć w dochód pasywny. Przykładem może być lokata bankowa. Część środków ze zgromadzonej poduszki finansowej lokujemy w banku. W tym przypadku nic więcej nie musimy robić. Inwestujemy to, co zgromadziliśmy – wysiłkiem było samo odłożenie pieniędzy. Teraz pieniądze będą rosnąć w swoim tempie, mamy zatem dochód pasywny. Pamiętaj jednak o tym, że lokaty obarczone są podatkiem od zysków kapitałowych.
Co, jeśli nie masz dużych nakładów finansowych, ale masz czas i wiedzę? To również świetny kapitał. Jeśli masz możliwość, warto stworzyć produkt, który „sprzedaje się sam”. Oczywiście nie jest to sposób szybki i łatwy. Wymaga bowiem sporego zaangażowania. Przykładem mogą być np. kursy, czy e-booki, które można sprzedawać za pośrednictwem swojej strony internetowej. Co jeszcze może stać się dochodem pasywnym?
3 sprawdzone sposoby na budowanie dochodu pasywnego
Sposobów na dochód pasywny jest naprawdę całkiem sporo. Wiele jednak zależy od twojej sytuacji. Nie każdy ma środki na zakup mieszkania na wynajem. Dlatego przede wszystkim najważniejsza jest analiza własnej sytuacji. To, co sprawdzi się u osoby A, nie koniecznie jest dobrym rozwiązaniem dla osoby B. W tym zestawieniu dzielimy sposoby osiągania dochodu pasywnego na trzy różne grupy. W każdej grupie wymagany jest inny zasób, który może wpłynąć na zdobycie dodatkowych pieniędzy.
Nieruchomości
Nie da się ukryć, że jedną z najpopularniejszych form zdobycia środków jest inwestycja w nieruchomości. „Wystarczy”, że posiadasz mieszkanie i je wynajmiesz. Oczywiście nie jest to proste i nie każdy ma szanse na tę formę dochodu pasywnego. Niemniej, jednak jeśli całkiem dobrze zarabiasz i masz już swój dom lub mieszkanie, którego nie spłacasz kredytem hipotecznym to dla ciebie spora szansa. W takim przypadku masz wysoką zdolność kredytową. Możesz skorzystać z kredytu, kupić mieszkanie i faktycznie je wynajmować. W zależności od potrzeb rynku może to być najem krótko lub długoterminowy. Możesz również kupić nieruchomość przeznaczoną na usługi, wówczas lokal wynajmiesz przedsiębiorcy.
Inną formą dochodu pasywnego związanego z posiadanymi ruchomościami i nieruchomościami jest np. wynajem przestrzeni reklamowej. Masz działkę w atrakcyjnej okolicy? Postaw tablicę i zgłoś się do agencji reklamowej. Podobnie z samochodem. Możesz udostępnić jego powierzchnię do reklamy.
Pieniądze
Drugą formą tworzenia dochodu pasywnego są posiadane już środki. Niezależnie czy zgromadziłeś je, skrupulatnie licząc budżet domowy, czy otrzymałeś darowiznę od rodziców, warto dobrze się zastanowić nad ich pomnożeniem. Pieniądze można ulokować w jednym produkcie, można też środki dywersyfikować, czyli rozdzielać na różne inwestycje. Dywersyfikacja portfela jest działaniem mającym ochronić twoje zasoby finansowe przy jednoczesnym osiąganiu zysków.
Jak możesz zainwestować pieniądze, aby osiągnąć dochód pasywny? Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem jest wspomniana wcześniej lokata lub konto oszczędnościowe. Jednak aby w tym przypadku osiągnąć satysfakcjonujący dochód, trzeba posiadać spory kapitał i na ogół trzeba się uzbroić w cierpliwość. Należy również pamiętać, że osiągnięty zysk pomniejszony jest o podatek od zysków kapitałowych.
Inną formą zdobycia dochodu pasywnego są akcje i obligacje. W tym przypadku oprócz kapitału warto zdobyć wiedzę o tego typu inwestycjach. Gra na giełdzie może być ryzykowna.
Wiele osób zdobyło całkiem pokaźne sumy na kupnie i sprzedaży kryptowalut. Są to jednak inwestycje dość ryzykowne, a podstawą inwestowania w Bitcoiny i inne wirtualne środki płatnicze jest obszerna wiedza. Wiele osób całkiem sporo straciło, z kolei inni osiągnęli naprawdę wysokie dochody.
Czas i wiedza
Kolejna forma zdobycia dochodu pasywnego opiera się na twojej wiedzy i umiejętnościach przeniesionych do wirtualnego świata. Niezależnie od tego, czy jesteś kosmetyczką, specjalistą IT, czy mechanikiem samochodowym, możesz stworzyć produkt, którym będą zainteresowani twoi odbiorcy. Czego potrzebujesz? Mediów społecznościowych, strony www i czasu na stworzenie produktu. To rozwiązanie jest świetne nie tylko dla specjalistów zatrudnionych na umowie B2B, przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność, ale także dla hobbystów. Stwórz e-booka, kurs lub warsztaty i sprzedawaj je na swojej stronie, lub przez media społecznościowe.
Możesz także prowadzić blog lub inną stronę internetową, która będzie generowała odsłony. Dzięki temu możesz zarabiać na sponsorowanych publikacjach, płatnych ofertach czy linkach partnerskich.
Nie tylko blog, ale także media społecznościowe mogą przyczynić się do osiągania dochodu pasywnego. W tym przypadku konieczne jest posiadanie konta, które generuje spore zasięgi.
Co ważniejsze jeśli zarabiasz na swojej wiedzy, możesz do tego celu wykorzystać działalność nierejestrowaną.
3 sposoby na dochód pasywny – podsumowanie
Sytuacja różnych ludzi jest zgoła inna. Niemniej jednak niemal każdy chciałby posiadać środki, które zasilają jego budżet bez wysiłku. Zdobycie dochodu pasywnego jest możliwe w bardzo wielu przypadkach. Trzeba jednak bardzo dokładnie przeanalizować swoją sytuację i posiadane zasoby – również te związane z umiejętnościami. Budowanie dochodu pasywnego wymaga od nas zaangażowania, niestety zawsze trzeba podjąć jakiś wysiłek – nawet taki, by nie stracić pieniędzy przez zbyt agresywne i nieumiejętne inwestowanie środków na giełdzie.