Czy warto wziąć samochód na raty?

Strona główna  »  Porady finansowe  »  Czy warto wziąć samochód na raty?

Porady finansowe

Jak wziąć nowy samochód na raty?

Samochód na raty to często jedyna opcja, jaką posiadają konsumenci, szczególnie jeśli mówimy o samochodzie nowym. Ceny nowych aut zaczynają się od 55 000 złotych wzwyż, stąd nie każdy posiada wystarczające środki na jednorazowy wydatek takiej sumy. Jeśli mowa o większym aucie lub samochodzie wyższej klasy ceny windują mocno w górę. Dlatego nawet dla tych osób, które mogą pochwalić się wysokimi dochodami, kupno wymarzonego pojazdu może być poza zasięgiem.

W takim wypadku warto kupić nowy samochód na raty. Jedną z opcji jest oczywiście kredyt samochodowy. O kredyt samochodowy możemy starać się nie tylko w banku, ale także u dealera samochodowego. Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem celowym, dlatego środki pochodzące z kredytu można przeznaczyć jedynie na kupno konkretnego pojazdu. Już na etapie składania wniosku do kredytodawcy należy podać dane identyfikujące pojazd. Należą do nich marka, model, rocznik, a także indywidualny numer pojazdu VIN.

Jest co najmniej kilka rodzajów kredytów samochodowych, a główną różnicą pomiędzy nimi jest forma spłaty. Standardowy kredyt na samochód przypomina spłatę kredytu gotówkowego. Przeważnie charakteryzuje się również równą ratą płaconą przez cały okres kredytowania. Występują także raty 50 na 50, co oznacza, że kredytobiorca posiada 50 procent wkładu własnego. Niezależnie od rodzaju kredytu, konsument musi wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową.

Jak wziąć używany samochód na raty?

Ile ludzi, tyle potrzeb. Każdy dokonuje wyboru zgodnie ze swoimi przekonaniami. Dlatego wiele osób preferuje kupno samochodu używanego. Niektóre marki i modele trzymają wysoką cenę przez długie lata, a ich wartość znacznie przewyższa cenę nowego pojazdu. Stąd nawet używane auta mogą być bardzo drogie. Używany samochód na raty może być zatem i bardzo tani i bardzo drogi. Jeśli zdecydujemy się na kupno używanego pojazdu na raty procedura, jaką należy przejść, jest zbliżona do tej, gdy korzystamy z kredytu na nowy samochód. Jeśli sprzedajesz dotychczasowy samochód, pamiętaj o tym aby zgłosić zbycie pojazdu.

Kredyt na samochód używany możemy zaciągnąć zarówno w banku, jak również u dealera samochodowego. Pośrednikiem może być również komis samochodowy. Zdarza się także, że osoby z niższą zdolnością kredytową wybierają pożyczkę gotówkową na używane auto. Tak jak w przypadku kredytu na nowe auto, tak i przy kupnie używanego pojazdu niezbędne jest wykazanie we wniosku, konkretnego pojazdu. Konsument przeważnie nie otrzymuje pieniędzy na swój rachunek bankowy, lecz kwota kredytu przelana jest bezpośrednio na konto sprzedawcy.

Aby otrzymać kredyt na samochód używany, konsument musi wykazać się zdolnością kredytową. Inaczej mówiąc, musi udowodnić instytucji finansowej, że jest w stanie spłacić zobowiązanie w ustalonym terminie.

samochód na raty


>> Zobacz również: Jak sprawdzić zdolność kredytową – krok po kroku


Jakie należy spełnić wymogi, aby skorzystać z kredytu samochodowego?

Jeśli zdecydowaliśmy się wziąć samochód na raty, niezależnie od tego, czy kupujemy samochód nowy, czy używany, musimy się przygotować, że instytucja finansowa nas sprawdzi. To jak dogłębna będzie analiza naszej sytuacji finansowej, zależy od instytucji, w której staramy się o kredyt lub pożyczkę, wysokości zobowiązania, a także rodzaju kredytu. Bez wątpienia najniższe wymagania trzeba będzie spełnić, starając się o pożyczkę gotówkową, którą przeznaczymy na kupno samochodu. W przypadku kredytu gotówkowego w banku wiele zależy od rodzaju kredytu i jego wysokości. Zapewne obie instytucje będą sprawdzały naszą zdolność kredytową. W przypadku, gdy samochód na raty jest używany i swoje lata świetności ma za sobą, bank może nie udzielić finansowania. Niektóre banki nie udzielają finansowania na samochody starsze niż, np. 12 lat.

Aby dokładnie dowiedzieć się, jakie wymogi należy spełnić w konkretnej instytucji, najkorzystniej jest sprawdzić na stronie internetowej danej instytucji, lub skontaktować się z infolinią. Poniżej podajemy najczęstsze wymagania, które musi spełnić konsument ubiegający się o samochód na raty.

Zdolność kredytowa

Możliwość wywiązania się ze spłaty zobowiązania jest jednym z podstawowych kryteriów, jakie przed kredytobiorcami stawiają instytucje finansowe. Kredytodawcy będą zatem chcieli potwierdzenia wysokości otrzymywanych dochodów. Niekiedy wymagane jest zaświadczenie od pracodawcy, innym razem konsument proszony jest o wykaz transakcji na koncie za kilka miesięcy wstecz. Dodatkowo konsumenci sprawdzani są często w bazach informacji kredytowej i gospodarczej, czy obecnie nie mają status dłużnika.

Czy biorąc samochód na raty, zawsze należy mieć wkład własny?

W opinii konsumentów utarło się, że przy kredycie samochodowym kredytodawca zawsze wymaga wkładu własnego. Na szczęście nie jest to prawda, nie zawsze musimy mieć pieniądze na wkład własny. Banki wprowadziły również opcję kredytu samochodowego, który działa na podobnych zasadach co kredyt gotówkowy. Nie wymaga więc od konsumenta posiadania własnych środków. Jednak opcję kredytu z wkładem własnym warto rozważyć w przypadku, gdy konsument obawia się, że rata kredytu będzie zbyt wysoka lub że w ogóle nie otrzyma finansowania.

Najbardziej popularnym kredytem z wkładem własnym, jest kredyt 50 na 50, gdzie połowę kwoty na zakup samochodu pochodzi od konsumenta. Banki stworzyły jednak bardziej przychylne klientom warunki, dlatego dostępne są również warianty 40 na 60, a nawet 30 na 70.

Jakie są inne źródła finansowania zakupu auta?

Nie każdy konsument może i chce skorzystać z kredytu i wziąć samochód na raty. Powstało kilka różnych usług umożliwiających korzystanie z samochodu, również na innych zasadach niż kupno.

Pożyczka na raty lub kredyt gotówkowy to alternatywne formy zakupu pojazdu. W tym przypadku konsument nie musi informować banku lub instytucji pożyczkowej, na co chce przeznaczyć pożyczone środki. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą kupić starszy pojazd.

Leasing samochodowy jest formą dzierżawy pojazdu. Leasingobiorca korzysta z samochodu i płaci raty, nie jest jednak właścicielem samochodu. W momencie, gdy umowa leasingowa wygaśnie, konsument może zrezygnować, lub wykupić auto na własność. Możliwe jest również zawarcie kolejnej umowy na inny samochód.

Wynajem długoterminowy jest kolejną opcją, jaką dziś mają konsumenci. Działa na podobnych zasadach co leasing, lecz konsument nie może auta wykpić. Przeważnie umowę pomiędzy stronami zawiera się na okres od 2 do 5 lat. Niewątpliwą zaletą najmu długoterminowego jest możliwość korzystania z fabrycznie nowego pojazdu. Po wygaśnięciu umowy konsument może zmienić samochód na nowszy lub zupełnie inny model według upodobania.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii