Wypoczynek jest kluczowy dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Regularne przerwy od pracy pozwalają zregenerować siły i nabrać energii, poprawiają samopoczucie i produktywność. W Polsce przyjęło się, że w to właśnie w okresie letnim wyjeżdża się na urlop. Niestety, wakacje w Polsce mogą być kosztowne. Tygodniowy pobyt nad Bałtykiem to wydatek około 2 000 – 3 000 zł za osobę. Nie każdego na to stać. Wiele osób korzysta z chwilówek na dowód, by miło spędzić czas. Sporo osób szuka również okazyjnych wyjazdów poza granice naszego kraju. Na szczęście, niektóre polskie firmy oferują pracownikom tzw. wczasy pod gruszą. To dodatkowe świadczenie socjalne, którego głównym przeznaczeniem jest dofinansowanie wypoczynku. Dzięki niemu więcej osób może pozwolić sobie na urlop. Internauci pytają przeważnie, ile można otrzymać od pracodawcy w ramach wczasów pod gruszą. W tym przypadku nie można jednak odpowiedzieć jednoznacznie. Dlaczego? Przeczytaj w artykule.
Wczasy pod gruszą — co to?
Wczasy pod gruszą to forma dofinansowania wypoczynku pracowników w Polsce, realizowana ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Historia tego świadczenia sięga czasów PRL, kiedy to wprowadzono różne formy wsparcia socjalnego dla pracowników. Wczasy pod gruszą polegają na dofinansowaniu wypoczynku zorganizowanego przez pracownika we własnym zakresie, na przykład wyjazdu za granicę, do rodziny czy pod namiot. Pracodawca nie musi warunkować tego świadczenia urlopem, co oznacza, że pracownik może otrzymać dofinansowanie nawet bez wyjazdu na dłuższy urlop. Warto podkreślić, że wczasy pod gruszą nie są tym samym świadczeniem co świadczenie urlopowe. Przy świadczeniu urlopowym pracownik musi wykorzystać w roku kalendarzowym urlop wypoczynkowy w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. W przypadku wczasów pod gruszą każdy zakład może indywidualnie ustalić, ile dni urlopu musi wykorzystać pracownik, aby z dofinansowania skorzystać.
>> Może Cię zainteresować: Czym są świadczenia w naturze?
Warto podkreślić, że nie każdy pracodawca jest zobowiązany do oferowania wczasów pod gruszą. Obowiązek tworzenia ZFŚS mają pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników na pełnych etatach. Firmy zatrudniające mniej pracowników mogą tworzyć fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej. W regulaminie ZFŚS pracodawca określa zasady przyznawania świadczeń, w tym wczasów pod gruszą, uwzględniając kryteria socjalne, takie jak sytuacja materialna pracownika i jego rodziny.
>> Zobacz również: Pożyczka pracownicza a PCC
Ile trzeba pracować, żeby dostać wczasy pod gruszą?
Długość stażu pracy wymaganego do otrzymania wczasów pod gruszą zależy od regulaminu danej firmy. Niektóre przedsiębiorstwa przyznają to świadczenie już po kilku miesiącach zatrudnienia, na ogół po przejściu z umowy na okres próbny na umowę o pracę na czas określony. Z kolei inne firmy wymagają dłuższego stażu, na przykład roku lub dwóch lat pracy. Warto jednak pamiętać, że staż pracy nie powinien być głównym kryterium przyznawania tego świadczenia. Zgodnie z przepisami, kluczowa jest sytuacja materialna pracownika i jego rodziny. Pracodawca nie może dyskryminować pracowników ze względu na krótszy staż pracy. Jeśli firma oferuje wczasy pod gruszą, powinna je przyznawać wszystkim uprawnionym pracownikom.
Warunkiem otrzymania świadczenia jest zazwyczaj wykorzystanie określonej liczby dni urlopu. Kiedyś było to 14 dni kalendarzowych ciągłego wypoczynku. Obecnie firmy wymagają jednak krótszego urlopu, na przykład 10 dni. Z różnych względów – również ekonomicznych, wiele firm decyduje się na wypłacenie wczasów pod gruszą pracownikom, którzy udają się na krótszy np. tygodniowy wypoczynek. Warto też wiedzieć, że pracownik musi złożyć odpowiedni wniosek o przyznanie świadczenia. Termin składania wniosków określa regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Często jest to kilka tygodni przed planowanym urlopem. Na ogół, aby otrzymać świadczenie, należy złożyć oświadczenie o dochodach. Często pracodawcy wymagają udokumentowania dochodów pracownika. Przeważnie dochód przeliczany jest na osobę na gospodarstwo domowe. Warto wziąć pod uwagę, że szczegółowe zasady przyznawania wczasów pod gruszą mogą się różnić w zależności od firmy. Stąd warto zapoznać się z regulaminem obowiązującym w miejscu pracy.
>> Ten artykuł może być przydatny: Jak zdobyć pieniądze na wakacje?
Wczasy pod gruszą 2024 – ile wynoszą?
Jednym z podstawowych pytań pracowników, jest to o kwotę świadczenia, jakie mogą otrzymać. Jednak wysokość sumy wczasów pod gruszą nie jest stała i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, wysokość dofinansowania ustala pracodawca na podstawie regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kwota ta jest uzależniona od dochodów pracownika oraz jego rodziny. Pracodawca nie może przyznawać jednakowych kwot wszystkim pracownikom, ponieważ przepisy wymagają uwzględnienia sytuacji materialnej każdego z nich. Wysokość dofinansowania nie może także zależeć od zajmowanego stanowiska, czy poziomu wykształcenia.
Warto podkreślić, że kwota wczasów pod gruszą uzależniona jest także od wysokości odpisu na ZFŚS. Odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) to kwota, którą pracodawca przeznacza na finansowanie świadczeń socjalnych dla pracowników. Wysokość odpisu zależy od liczby zatrudnionych pracowników oraz ich warunków pracy. W 2024 roku podstawowy odpis na jednego pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach wynosi 2 417,14 złotych. Dla pracowników zatrudnionych w szczególnie uciążliwych warunkach odpis wynosi 3 222,86 złotych. Kwoty te oblicza się procentowo od przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. Podstawą w 2024 roku jest zatem kwota 6 445,71 złotych. Pracodawcy muszą uwzględniać te kwoty przy planowaniu budżetu na świadczenia socjalne.
Czy pracownik musi udokumentować swój wakacyjny wyjazd?
Pracownik ubiegający się o wczasy pod gruszą nie musi udokumentować swojego wyjazdu na urlop. To świadczenie socjalne przysługuje niezależnie od sposobu spędzania wolnego czasu. Pracodawca nie może wymagać przedstawienia faktur czy rachunków za pobyt w hotelu lub pensjonacie. Wystarczy, że pracownik złoży wniosek o przyznanie świadczenia i skorzysta z przysługującego mu urlopu. Tak jak wspomnieliśmy, długość wymaganego urlopu jest zazwyczaj określona w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Obecnie na ogół wynosi on mniej niż 14 dni kalendarzowych.
Warto pamiętać, że pracownik nie musi nigdzie wyjeżdżać, aby otrzymać to świadczenie. Wiele osób w okresie urlopowym wykorzystuje wolny czas na remont mieszkania, czy załatwienie innych bieżących spraw. Pracownik może także spędzić urlop w domu lub u rodziny, co nie generuje zwykle tak dużych kosztów, jak wyjazd zagraniczny, czy nad polskie morze. W przypadku wczasów pod gruszą kluczowe jest wykorzystanie dni wolnych od pracy. Pracodawca nie ma prawa ingerować w sposób spędzania urlopu przez pracownika. Dofinansowanie jest przyznawane na podstawie sytuacji materialnej, a nie planów urlopowych. Jadąc na droższe wakacje, nie otrzymamy wyższej kwoty, niż pozostając w domu.
>> Przeczytaj: Co obejmuje kredyt na remont mieszkania?
Podsumowanie
Każdemu pracownikowi należy się urlop i odpoczynek od wykonywanych zajęć. Aby umożliwić lub ułatwić pracownikom oderwanie się od codzienności pracodawcy wypłacają wczasy pod gruszą. Bywa jednak, że kwota ta nie jest wystarczająca, aby w pełni pokryć koszty wyjazdu. Szczególnie jeśli nie ma się oszczędności. W okresie wakacyjnym wiele osób korzysta zatem ze wsparcia instytucji finansowych. Często są to pożyczki bez BIK, kredyty gotówkowe, czy wczasy wykupione na raty.