Niezależnie od tego, o jakie limity chodzi, nie lubimy, by ktokolwiek je wprowadzał. Zdecydowanie preferujemy możliwość decydowania o sobie pod każdym względem. Dotyczy to również naszych pieniędzy i wszelkich decyzji z nimi związanych. Jakiś czas temu Polski Rząd chciał wprowadzić limity dotyczące płatności gotówką dla przedsiębiorców, a także osób fizycznych. Czy zmiany te zostaną wprowadzone? Czy obowiązują nas inne limity, gdy wybierzemy płatność gotówką? Odpowiadamy.
Płatność gotówką 8000, od kiedy?
Nowe wytyczne odnośnie limitu płatności gotówkowych miał wprowadzić Polski Rząd w styczniu 2024 roku. Nowe regulacje miały być wprowadzone w ramach programu Polski Ład. Płatność gotówką po zastosowaniu przepisów miała być obniżona z obecnego limitu do wartości 8 000 złotych. Obniżka dotyczyła płatności pomiędzy przedsiębiorcami. Nie miało znaczenia, czy płatność dotyczyła jednej transakcji, czy łączyła w sobie kilka różnych płatności. W sytuacji, gdy kwota transakcji przewyższała wspomniane 8 000 złotych, należało wykonać przelew.
Dla wielu mikro przedsiębiorców, małych przedsiębiorstw, czy osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oznaczało to sporo komplikacji. Nie da się ukryć, że taka zmiana oznacza wydłużony czas oczekiwania na płatność, czy konieczność częstych wizyt w oddziałach banków lub wpłatomatach. Z kolei częstsze korzystanie z przelewów, wiąże się też ze zwiększonymi kosztami za prowadzenie rachunku bankowego. Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność, często korzystają z konta osobistego. Taka zmiana wymusza na nich założenie konta firmowego.
Zmiany miały również dotyczyć osób fizycznych. Konsument, który chciał dokonać transakcji płatniczej powyżej 20 000 złotych, również musiałby skorzystać z płatności bezgotówkowej.
Jaka jest maksymalna płatność gotówką w 2024 roku?
Możemy powiedzieć, że Polski Rząd wycofał się z proponowanej w Polskim Ładzie zmiany. Sejm uchyli nowelizację ustawy i wszystkie limity dotyczące płatności gotówką pozostały na niezmiennym poziomie. Co to oznacza dla przedsiębiorców i konsumentów?
Przedsiębiorca, który chce dokonać płatności powyżej 15 000 złotych, musi ją wykonać za pomocą płatności bezgotówkowej. Oznacza to, że kwota 8 000 złotych nie wymusza na przedsiębiorcach konieczności skorzystania z przelewów. Jeżeli jednak transakcja przekracza ustawową kwotę 15 000 złotych, należy wykonać przelew bankowy.
Jak wyglądają płatności osób fizycznych? Konsumenci nie mają ustanowionych żadnych limitów płatności. Wszelkie transakcje możemy wykonywać za pośrednictwem gotówki, limity płatności możemy wprowadzać sobie sami. Niemniej jednak i tak możemy zauważyć wyraźny wzrost transakcji bezgotówkowych. Polacy bardzo chętnie korzystają z aplikacji mobilnych banków i kart wirtualnych. W związku z tym bardzo często za zakupy płacimy telefonem lub tradycyjną kartą płatniczą.
Za wyjątek możemy uznać darowiznę. W przypadku darowizny od rodziców lub innych spokrewnionych osób, przy których istnieje możliwość zwolnienia od podatku od darowizn, darczyńca musi przekazać darowaną kwotę przelewem. W przeciwnym wypadku możemy ponieść konsekwencje niezgłoszenia darowizny lub niedopełnienia koniecznych formalności niezbędnych do zwolnienia z podatku.
Jak przedsiębiorcy mogą płacić za transakcje?
Wyjaśniliśmy już, jakie obecnie obowiązują limity przy płatnościach gotówką i od jakiej kwoty należy wykonać przelew. Jednak wielu – szczególnie nowych przedsiębiorców zastanawia się, w jaki sposób mogą płacić za transakcje. Płatność gotówką nie budzi większych wątpliwości. Jednak jaka forma płatności jest dostępna dla przedsiębiorców? Czy muszą wykonać tradycyjny przelew środków, czy mogą również płacić kartą lub BLIK-iem?
Za transakcje bezgotówkowe możemy uznać wszelkie rozliczenia finansowe bez użycia gotówki, a jedynie za pomocą znaków cyfrowych. Płatność bezgotówkowa jest niczym innym jak elektronicznym transferem środków pomiędzy dwoma kontami bankowymi.
Jak wykonać płatność bezgotówkową?
Przelew bankowy za pośrednictwem Internetu – przelew wykonywany w aplikacji banku lub za pomocą konta użytkownika w bankowości elektronicznej. W celu wykonania przelewu konieczne jest posiadanie rachunku bankowego. Przy zakładaniu konta otrzymujemy dostęp do platformy banku. Logując się swoimi danymi, możemy zlecić przelew na dowolny rachunek bankowy w Polsce i za granicą. Przy przelewie konieczne jest podanie numeru rachunku bankowego, który chcemy zasilić. Ważne są także kwota przelewu – nie musimy podawać kwoty słownie, nazwa adresata, tytuł przelewu i data realizacji przelewu. Na rachunku musimy mieć odpowiednią kwotę, która pozwoli na przeksięgowanie płatności. Pieniądze na rachunku mogą pochodzić z wypłaty wynagrodzenia, kredytu konsumenckiego, czy w przypadku przedsiębiorcy z zapłaty za wykonanie usługi lub sprzedaż towaru.
Fizyczna karta płatnicza – kartę możemy otrzymać do rachunku bankowego. Co więcej, obecnie możemy otrzymać zarówno kartę fizyczną (plastikową), jak i kartę wirtualną. Aby wykonać transakcję za pomocą karty plastikowej, konieczny jest terminal. Transakcję akceptuje się przez podanie kodu PIN lub następuje automatyczna akceptacja przy płatności zbliżeniowej.
Płatność kartą plastikową online – ten rodzaj karty możemy również wykorzystać do płatności w Internecie. W tym przypadku musimy jednak w formularzu sklepu wpisać numer karty i 3-cyfrowy kod CVC/CVV na odwrocie karty. Niekiedy konieczne jest także wpisanie daty ważności karty i imię i nazwisko/nazwę jej posiadacza.
Płatność za pomocą kodu BLIK – to coraz popularniejsza forma wykonywania transakcji. W przypadku płatności BLIK wystarczy wygenerować 6-cyfrowy kod w aplikacji mobilnej i wpisać go w odpowiednim okienku. Następnie konieczna jest akceptacja płatności w bankowości mobilnej. Płatności BLIK możemy również wykonać na telefon. To idealne rozwiązanie, gdy nie znamy numeru rachunku bankowego odbiorcy przelewu.
Płatność gotówką – jakie obowiązują limity? Podsumowanie
W 2024 roku, mimo wcześniejszych planów, Polski Rząd nie wprowadził zmiany limitu płatności gotówkowych do kwoty 8 000 złotych. Zamiast tego przedsiębiorcy mogą dokonywać płatności gotówkowych do kwoty 15 000 złotych. Jeżeli transakcja przekracza tę kwotę, muszą skorzystać z płatności bezgotówkowych.
W artykule omówiliśmy także różne formy płatności bezgotówkowych, takie jak przelewy bankowe przez Internet, płatności kartą plastikową zarówno fizycznie, jak i online. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli mieć pewność, jaki rodzaj transakcji zaliczany jest do płatności bezgotówkowych.
Warto również podkreślić, że Polski Rząd nie zdecydowała się na wprowadzenie limitów dotyczących płatności gotówką dla osób fizycznych, czyli konsumentów. W związku z tym nadal możemy wykonywać płatności gotówką bez względu na rodzaj transakcji, czy też jej kwoty.
Pomimo tego, że transakcje bezgotówkowe w coraz większym stopniu wypierają płatność gotówką, to wprowadzenie limitów mogło stanowić dodatkowe ograniczenia i dodatkowe koszty. Przykładowo przedsiębiorca, który spłaca kredyt na samochód, musiałby czekać na transfer środków od kontrahenta za wykonaną usługę. Jeżeli płatność dokonana była gotówką, przedsiębiorca otrzymuje pieniądze na miejscu. Wystarczy wpłacić środki do bankomatu i przelać na rachunek banku. Jednak, gdy przedsiębiorca musiałby oczekiwać na przelew nawet do dwóch dni roboczych, spóźniły się z płatnością za kredyt. Ponadto wykonywanie kilkunastu dodatkowych transakcji w miesiącu rodzi zdecydowanie wyższe koszty użytkowania rachunku bankowego. To samo dotyczy osób fizycznych.