Roztargnienie, pośpiech, zamieszanie to tylko kilka przyczyn, przez które możemy stracić dowód osobisty. Na szczęście w wielu przypadkach okazuje się, że nasz dokument po prostu zawieruszył się w domu. Niestety nie zawsze tak jest. Zdarza się, że zgubiliśmy portfel, gdzie były nasze karty płatnicze, a także najważniejszy dokument tożsamości. Bywa, że portfel lub sam dowód padł ofiarą kradzieży. Co wówczas należy zrobić? Kiedy należy zastrzec dowód i zgłosić sprawę na policji? Jak zastrzec dowód osobisty? Poznaj pięć różnych sposobów, jak radzić sobie w kryzysowej sytuacji.
Gdzie jest mój dowód? Co zrobić?
Przede wszystkim, gdy zorientujesz się, że nie masz dowodu osobistego, nie wpadaj w panikę. Naturalnie musisz działać szybko i sprawnie. Niemniej jednak zbyt emocjonalne podejście wprowadzi chaos i dezorientację. Korzystniej będzie ochłonąć i podjeść do sprawy rzeczowo, zamiast wyobrażać sobie czarne scenariusze, w których ktoś zaciągnął na ciebie chwilówki bez BIK lub zrobił zakupy na raty. Pomyśl, gdzie ostatni raz widziałeś lub używałeś swojego dowodu? Postaraj się odtworzyć tę sytuację. Sprawdź wszystkie miejsca, w które mogłeś odłożyć dokument. Poproś członków rodziny o wspólne poszukiwania. Pamiętaj o tym, że zniknięcie dowodu, nie zawsze oznacza jego kradzież. Często w pośpiechu włożymy różne dokumenty, w miejsce którego zupełnie się nie spodziewamy. Dowód jest niewielki, mógł wypaść z portfela, czy kieszeni np. chowając się pod siedzeniem samochodu lub wpadł pomiędzy kanapę. Jeżeli jednak zguba się nie odnalazła, warto jak najszybciej zastrzec dowód. Szczególnie wówczas, gdy masz pewność, że ostatnim razem był na swoim miejscu i podejrzewasz udział osób trzecich. Pamiętaj, że możesz podjąć różne działania w zależności od tego, co jest przyczyną braku dokumentu. Nie zawsze sprawę zaginięcia dowodu tożsamości musisz zgłaszać na policję.
Kiedy należy zastrzec dowód osobisty?
Z pewnością zastanawiasz się, jak zastrzec dowód osobisty? Jeżeli nie masz pewności, co stało się z Twoim dowodem osobistym, sprawę możesz, ale nie musisz zgłaszać na policję. Jeśli jednak podejrzewasz kradzież, wówczas faktycznie jedynym słusznym rozwiązaniem jest wizyta na komisariacie. W przypadku kradzieży nie zwlekaj i działaj natychmiast. W przypadku, gdy nie masz pewności, co się wydarzyło, wystarczy, że udasz się do banku i tam zgłosisz chęć zastrzeżenia dowodu. Co więcej, możesz wybrać najbliższą placówkę bankową. Aby zastrzec dowód osobisty, nie musisz być klientem danego banku. Możesz to zrobić w dowolnej placówce. Niemniej jednak dowód warto zastrzec wówczas, gdy masz pewność, że nie doszło do kradzieży, a ty szukasz dokumentu bez powodzenia od kilku dni.
5 sposobów, jak zastrzec dowód osobisty
Dowód osobisty możesz zastrzec na kilka sposobów. Powyżej opisaliśmy pokrótce, jak możesz zastrzec dowód w banku. Jak i gdzie możesz zgłosić brak dokumentu tożsamości? Poniżej lista możliwości.
Zgłoszenie na komisariacie policji
W momencie, gdy podejrzewasz, że brak dowodu to nie zawieruszenie, lecz kradzież, czym prędzej udaj się na najbliższy komisariat policji. Kiedy możesz mieć pewność, że padłeś ofiarą złodziei? Kiedy wsiadałeś do środka komunikacji i twój plecak lub torebka są otwarte i brakuje portfela. Oczywiście wówczas, gdy do twojego mieszkania, czy nawet pokoju hotelowego ktoś się włamał i nie możesz znaleźć m.in. dokumentów. Do kradzieży często dochodzi również w centrach handlowych, gdy jesteśmy skoncentrowani na zakupach. Łupem złodziei możemy paść także w tłumie, gdy wiele osób przeciska się, by się przemieścić.
Gdy na policji zgłosisz kradzież, nie będziesz musiał zastrzegać dokumentu w urzędzie (dotyczy to również prawa jazdy, czy paszportu). Funkcjonariusz policji wprowadzi dane do systemu i sporządzi notatkę. Taka notatka będzie miała duże znaczenie na sali sądowej, gdy złodziejowi uda się skorzystać z pożyczki przez Internet, wykorzystując twoje dane. Pamiętaj, że wyłudzenie pożyczki w rzetelnych instytucjach nie jest takie proste, jak może się wydawać. Firmy pożyczkowe stosują w tym celu wiele zabezpieczeń. Niemniej jednak warto kradzież dowodu zgłosić natychmiast, najlepiej w najbliższym posterunku. Pozwoli to na niezwłoczne podjęcie działań policji w celu ujęcia sprawcy.
Urząd miasta lub urząd gminy
Jeśli nie doszło do kradzieży, a dowód się zawieruszył lub uszkodził, należy zgłosić się do urzędu gminy, lub urzędu miasta. Stary dokument zostanie zastrzeżony i wpisany do ogólnopolskiego systemu. W międzyczasie urzędnik rozpocznie procedurę wydania nowego dokumentu. W przypadku, gdy twój stary dowód się znajdzie, fakt ten również musisz zgłosić w urzędzie. Jeśli nowy dowód zostanie już wyrobiony, stary zostanie zarchiwizowany przez urzędnika.
Odział banku
Praktycznie wszystkie banki w Polsce przystąpiły do systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Dzięki temu, gdy zgubisz dowód osobisty lub zostanie on skradziony, możesz udać się do dowolnego banku w Polsce i zgłosić konieczność jego zastrzeżenia. Co więcej, nie musisz być klientem banku i nie musisz prowadzić w nim rachunku bankowego. Jeżeli będziesz chciał zastrzec także kartę płatniczą, najszybciej to zrobisz logując się na swoje konto w aplikacji banku.
Baza BIK
Biuro Informacji Kredytowej również udostępniło usługę, w której możesz zastrzec dowód osobisty. Po założeniu konta możesz do niego dopisać dwa dokumenty np. dowód i paszport. Jeżeli dojdzie do kradzieży lub utraty dokumentów, wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto i klikniesz, zastrzeż dokument. Co więcej, usługa jest bezpłatna i możesz z niej skorzystać z dowolnego miejsca – nawet gdy przebywasz za granicą. Inną płatną usługa jest alert BIK. Dzięki tej usłudze otrzymasz powiadomienie, gdy ktoś będzie chciał wziąć kredyt, pożyczkę lub zrobić zakupy na raty posługując się twoimi danymi.
Profil zaufany
Kolejną opcją na zgłoszenie utraty dowodu jest logowanie do swojego profilu zaufanego. Pamiętaj jednak, że zastrzec dowód można w przypadku dokumentów wydanych po 4 marca 2019 roku. Co więcej, w systemie możesz także „zwiesić” dokument, np. na czas jego poszukiwań.
Podsumowanie – jak zastrzec dowód osobisty?
W powyższym artykule przedstawiliśmy pięć sposobów, jak zastrzec dowód osobisty. Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której nie wiesz, gdzie jest twój dokument tożsamości, powinieneś, jak najszybciej zgłosić ten fakt. Pamiętaj bowiem o tym, że pomimo wnikliwej weryfikacji konsumentów podczas zawierania umów pożyczkowych lub kredytowych, nadal możesz paść ofiarą oszustów. Firmy finansowe wymagają podania danych widniejących na dowodzie osobistym. Jeżeli twój dowód nie będzie zastrzeżony, to pomimo weryfikacji tożsamości, może dość do oszustwa. Musisz wziąć pod uwagę, że oszuści i hakerzy stosują najróżniejsze techniki i metody na obejście zabezpieczeń banków i firm finansowych. Dlatego również po twojej stronie leży zabezpieczenie danych wrażliwych. Obecnie możliwe jest również zastrzeganie numeru PESEL. Jeśli twój numer PESEL będzie zastrzeżony, żadna instytucja finansowa nie udzieli oszustowi pożyczki, kredytu. Niemożliwe będzie również skorzystanie z zakupów na raty. Dzięki temu będziesz mógł ochronić swoje oszczędności.