Czasami nie trzeba wiele, by znaleźć się w fatalnym położeniu. Niedoczytana umowa, zbyt wiele zobowiązań, utrata pracy lub zdrowia, lekkomyślność i hazard to najczęstsze przyczyny popadania w nadmierne zadłużenie. Brak spłaty zobowiązań na ogół kończy się wypowiedzeniem umowy pożyczki lub kredytu z koniecznością natychmiastowej spłaty całego zobowiązania. Jeśli nie wywiążemy się z obowiązku spłaty, sprawa zostanie skierowana do windykacji. Niestety, jak ktoś nie ma środków na spłatę, nie ma możliwości zwrotu pożyczonych środków. Jeśli działania windykacyjne nie przyniosą pożądanego skutku, sprawa dłużnika zostaje skierowana do sądu. Na ogół postępowanie kończy się egzekucją komorniczą. Czy dłużnicy objęci egzekucją komorniczą mogą liczyć na pożyczkę? Niektóre firmy pozabankowe udzielają pożyczek z komornikiem. Jak ją otrzymać?
Pożyczka dla zadłużonych
Jeśli konsument stara się o kredyt lub pożyczkę, musi liczyć się z koniecznością sprawdzenia zdolności kredytowej i historii kredytowej. Każdy bank i większość firm pożyczkowych w ten sposób niweluje ryzyko braku spłaty zobowiązania. Osoby, które nie mają zdolności kredytowej lub mają złą historię kredytową, nie mogą liczyć na kredyt w banku. Banki podlegają bowiem pod Komisję Nadzoru Finansowego, które zabraniają udzielania kredytów osobom, które nie rokują na wywiązanie się z zobowiązania. Jeżeli mowa o firmach pozabankowych, to w ciągu ostatnich miesięcy wiele się zmieniło w wytycznych zapisanych w ustawie antylichwiarskiej. Firmy pożyczkowe również mają obowiązek sprawdzania baz informacji kredytowej i gospodarczej. Pożyczki dla zadłużonych mogą być obecnie trudne do zdobycia.
Istotą zmian jest chęć zabezpieczenia konsumentów przed nadmiernym zadłużaniem się. Na rynku pozabankowym działa jednak wiele firm. Dzięki czemu konsumenci będący w trudnej sytuacji są w stanie znaleźć zobowiązanie dopasowane do ich potrzeb i możliwości.
>> Zobacz również: Czym grozi zawyżanie dochodów przy składaniu wniosku o pożyczkę?
Pożyczka z komornikiem
Konsument, na którym ciąży egzekucja komornicza może mieć spore trudności w znalezieniu pożyczkodawcy, który będzie chciał udzielić mu wsparcia. Nie jest to jednak wykluczone. W sektorze pozabankowym działają firmy, które wyspecjalizowały się w udzielaniu pożyczek osobom ze złym BIK-iem, zadłużonym, z niską zdolnością kredytową, czy nawet objętych postępowaniem komorniczym. Nie da się jednak ukryć, że pożyczka z komornikiem jest ryzykowną transakcją, stąd są obarczone wyższymi kosztami. Pożyczkodawcy w ten sposób zabezpieczają się przed utratą płynności finansowej, na którą ogromny wpływ ma brak zwrotu pożyczonych pieniędzy. Osoby, które mają lub miały w przeszłości problemy finansowe, stanowią większe zagrożenie, niż konsumenci, którzy zawsze rzetelnie zwracają pożyczone środki. Przeważnie, aby otrzymać pożyczkę z komornikiem, pożyczkodawca wymaga od wnioskodawcy ustanowienia zabezpieczenia.
Podstawowe wymagania firm oferujących pożyczki z komornikiem:
Skąd pożyczkodawca wie o zajęciu komorniczym?
Większość osób zadłużonych lub z zajęciem komorniczym stara się o pożyczkę pozabankową. Na ogół te osoby wiedzą, że nie mogą liczyć na kredyt gotówkowy w banku. Często jednak zadłużenie swoje poszukiwania rozpoczynają od firm, które udzielają np. chwilówek bez BIK. Dopisek do chwilówki „bez BIK” lub „bez baz” świadczy o tym, że pożyczkodawca nie sprawdza bazy BIK lub innych popularnych baz informacji kredytowej. W związku z tym szanse na pożyczkę są większe. Jednak nawet jeśli będziemy się starać o pożyczkę bez BIK, w dodatku przez Internet możliwe, że konsultant firmy pożyczkowej zadzwoni do nas w celu weryfikacji tożsamości. Istnieje duża szansa, że zostaniemy również zapytani o obecne zobowiązania, czy posiadamy długi i czy aktualnie toczy się przeciw nam postępowanie komornicze.
Obowiązkiem wnioskodawcy jest odpowiedź zgodnie z prawdą. Chęć zatajenia tak istotnej informacji będzie traktowana jako chęć wyłudzenia pożyczki. W Polsce wyłudzenie jest przestępstwem, co oznacza, że za poświadczenie nieprawdy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Warto mieć to na uwadze.
Z drugiej strony, jeśli staramy się o pożyczkę bez BIK, to nie oznacza, że pożyczkodawca nie sprawdzi baz informacji kredytowej. Często pożyczkodawca sprawdza BIK, KRD, czy BIG InfoMonitor, ale akceptuje potknięcia konsumenta. Jednak jeśli na koncie konsumenta widnieje wpis o zajęciu komorniczym, firma pozabankowa może odmówić udzielenia pożyczki. Ryzyko jest zbyt duże.
Jedną z metod weryfikacji tożsamości i badania zdolności kredytowej, jest aplikacja weryfikująca. Jeżeli wybrany pożyczkodawca posługuje się tą metodą, z pewnością szybko zorientuje się, że na koncie wnioskodawcy ustanowiona jest blokada przez komornika. To naturalnie podstawa do tego, by pożyczkodawca odrzucił nasz wniosek o dodatkową szybką gotówkę.
>> Zobacz również: Pożyczka dla zadłużonych – jakie zabezpieczenie może być wymagane?
Co zrobić, by otrzymać pożyczkę z komornikiem?
Nie da się ukryć, że osoby z zajęciem komorniczym mogą mieć spore problemy ze zdobyciem dodatkowych środków. Jeśli jednak zadłużony posiada zatrudnienie, może do umowy pożyczki wcielić zabezpieczanie. Firmy pozabankowe udzielające pożyczek z komornikiem lub pożyczek dla zadłużonych często oferują pożyczki z zabezpieczeniem. Zabezpieczenie może być ustanowione w dwojaki sposób.
Pierwszym sposobem przy pożyczkach z komornikiem lub dla zadłużonych jest dołączenie do umowy poręczyciela. Gwarant to osoba, która dobrowolnie poświadczy swoim majątkiem osobistym, że w razie braku spłaty zobowiązania przez głównego pożyczkobiorcę, zwróci pożyczone środki. Często poręczycielem jest członek rodziny lub bliski znajomy. Najistotniejsze jest, aby gwarant miał wysoką zdolność kredytową i nienaganną historię kredytową.
Drugą formą zabezpieczenia jest zastaw. Konsumenci przeważnie zastawiają samochód, którego są właścicielami. Istotne jest to, że pożyczkobiorca może użytkować zastawiony pojazd. Pożyczkodawca zgłosi się po niego, dopiero gdy dług przestanie być zwracany.
Pożyczka z komornikiem | Pożyczka z komornikiem | |
---|---|---|
Forma zabezpieczenia | Gwarant/poręczyciel | Zastaw |
Działania w przypadku braku spłaty | Poręczyciel spłaca zobowiązanie | Pożyczkodawca przejmuje zastaw |
Czy pożyczka z komornikiem może być bezpieczna?
Na to pytanie bardzo trudno odpowiedzieć. Osoba, która zadłużyła się do tego stopnia, że ustanowiono komornika, by uzyskać od niej spłatę, jest w dużo trudniejszym położeniu, niż przeciętny Kowalski. Na zadłużonym konsumenci spoczywa bardzo duża odpowiedzialność. Jeśli celem kolejnej pożyczki jest np. jak najszybsze spłacenie komornika i powolne wyjście z długów, należy rozważyć koszty nowego zobowiązania. Każdy pożyczkobiorca powinien odpowiedzieć na pytanie, „czy jestem w stanie spłacić kolejne zobowiązanie?” Jeżeli mamy pewność, że nasze dochody pozwolą na spłatę kolejnego zobowiązania, mamy szanse na wyjście z długów.
Jeśli natomiast celem pożyczkodawcy jest np. chęć zakupu kolejnego sprzętu, wyjazd na wakacje lub hazard, jego działania są skrajnie ryzykowne. Skutkiem nieroztropnego zachowania może być nawet konieczność ogłoszenia upadłości konsumenckiej.