Płatności BLIK to rozwiązanie, które zostało wdrożone w Polsce w 2015 roku. W 2020 roku z płatności BLIK korzystało ponad 5 mln klientów, a ich liczba użytkowników stale rośnie. Przeważnie płatności BLIK wykorzystane są do transakcji wykonywanych w Internecie. Jednak zastosowanie sześciocyfrowego kodu może być znacznie szersze. Czym dokładnie jest BLIK i jak nim płacić?
Czym jest BLIK?
BLIK to innowacyjna metoda płatności stworzona przez spółkę Polski Standard Płatności, która zadebiutowała na polskim rynku w lutym 2015 roku. BLIK jest system płatności mobilnych, wykorzystujący sześciocyfrowy kod, który można wygenerować w swojej aplikacji bankowej i potwierdzić nim np. płatność w sklepie internetowym lub wypłatę gotówki w bankomacie. To bardzo szybkie i łatwe w obsłudze płatności, które nie wymagają od konsumenta instalowania dodatkowych aplikacji. Ponadto użytkownicy dzięki płatności BLIK mogą przekazywać między sobą środki pieniężne na numer telefonu. Jak możemy wykorzystać płatności BLIK?
Poznaj 5 zastosowań płatności BLIK:
-
Transakcje w Internecie nawet na jeden klik
Zakupy przez Internet wykonuje już 77 procent Polaków, stąd branża e-commerce uznawana jest za jedną z najprężniej rozwijających się obszarów. Jeszcze kilka lat temu zdecydowana większość internautów za metodę płatności wybierała płatność przy odbiorze przesyłki. Obecnie Polacy mają zdecydowanie większe zaufanie do zakupów robionych online, a za ich decyzją stoi głównie wygoda i szeroki wybór asortymentu. Jak zrobić zakupy i płacić BLIK-iem?
Wybierając towar, który nas interesuje, wystarczy kliknąć ikonę koszyka. Następne kroki to wybór formy dostawy i rodzaju płatności. Jeśli nasz wybór padnie na płatność BLIK, zostaniemy przekierowani do specjalnej nakładki z pustymi polami, w które należy wpisać lub wkleić kod BLIK. Kod pobieramy, wchodząc do swojej aplikacji bankowej. Możemy go zapamiętać lub skopiować i wkleić do nakładki sklepu. Po wklejeniu należy potwierdzić transakcję w aplikacji. Teraz pieniądze przesyłane są na konto sprzedawcy. Jeśli zakupy wykonujemy często w tym samym sklepie lub na platformie zakupowej, zlecenie zapłaty możemy być automatyczne i nie będzie wymagać od nas praktycznie żadnych ruchów – jedynie potwierdzenia dokonania płatności.
-
Płatności stacjonarne
Niezależnie od tego, czy kupujemy paliwo na stacji benzynowej, robimy zakupy spożywcze, czy płacimy w aptece za leki, wszędzie możemy zapłacić bezgotówkowo. Standardową opcją jest oczywiście płatność kartą dołączoną do rachunku bankowego, a także samym telefonem z odpowiednią aplikacją. Jednak to niejedyne możliwe rodzaje transakcji, które możemy wykonać bez użycia gotówki. Przy zakupach stacjonarnych również możemy wykorzystać kod BLIK. Wystarczy, że uprzedzimy ekspedienta, że chcemy zapłacić BLIK-iem. Naszym zadaniem jest wygenerowanie w aplikacji bankowej kodu BLIK, który wpisujemy na terminalu płatniczym. Transakcję potwierdzamy w aplikacji kodem zatwierdzającym. Dzięki płatności BLIK możemy zrobić zakupy nawet wtedy, gdy zapomnimy portfela.
-
Wypłata i wpłata w bankomacie
Wpłata i wypłata gotówki w bankomacie dla większości z nas powiązana jest z posiadaniem karty bankomatowej. Rozwój technologii umożliwia nam jednak szerszy dostęp do usług finansowych. Jeśli zgubiliśmy portfel i musieliśmy zastrzec kartę to gotówkę możemy wypłacić również za pomocą kodu BLIK. Transakcja przebiega niemal w identyczny sposób tak jak przy użyciu karty bankomatowej. Obie transakcje, czyli zarówno wpłata, jak i wypłata wymagają od nas wygenerowania kodu BLIK w aplikacji mobilnej naszego banku.
Kolejny krok to potwierdzenie wykonania transakcji przypisanym do naszego konta kodem PIN. Jeśli wpłata lub wypłata gotówki w bankomacie nie jest dla nas czynnością nową, nie powinna sprawić nam najmniejszego problemu. Nawet jeśli po raz pierwszy używamy w tym celu smartfona zamiast karty. Jeśli natomiast korzystanie z kodu BLIK w przypadku bankomatu lub wpłatomatu budzi w nas obawy, pamiętajmy, że wystarczy postępować zgodnie z poleceniami pojawiającymi się na ekranie maszyny.
-
Płatności BLIK na numer telefonu
Wyobraźmy sobie sytuację, że grupa studentów umawia się na wspólną kolację na mieście. Studenci na ogół żyją oszczędnie, dlatego też każdy płaci za siebie. Nie chcąc stwarzać kelnerowi trudności, jedna osoba płaci za wszystkich. Płatnik po chwili odzyskuje swoje pieniądze dzięki płatności BLIK. Wszyscy obecni na kolacji zwracają koledze pożyczone chwilowo pieniądze. Jak to możliwe? Wystarczy, że każda z osób będących na kolacji posiada przypisany numer telefonu do rachunku bankowego i uruchomioną opcję płatności BLIK-em na numer telefonu. To bardzo szybki i wygodny sposób wykonywania przelewów, nie musimy bowiem znać indywidualnego numeru rachunku bankowego osoby, której chcemy wysłać pieniądze. Jak to zrobić?
Wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej swojego banku, wybrać opcję „przelew krajowy”, a następnie wybrać polecenie „przelew na telefon” lub „przelew BLIK”. Następnie wpisujemy numer telefonu odbiorcy przelewu lub wybieramy go ze spisu kontaktów. Kolejnym krokiem jest wpisanie kwoty przelewu i kliknięcie „wyślij” lub „wykonaj przelew”. Ostatnim zadaniem jest potwierdzenie transakcji kodem PIN.
-
Czek BLIK
Nie każdy wie, że oprócz płatności BLIK można również generować czeki BLIK. Czek to dziewięciocyfrowy kod, który można przekazać osobie trzeciej, lub samemu wykorzystać w odpowiednim momencie. Czek BLIK będzie czekał na moment, w którym go wykorzystamy lub ulegnie przedawnieniu. Zdeponowane na czeku pieniądze wrócą wówczas na nasz rachunek bankowy. Jak skorzystać z czeku BLIK? W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że nie każdy bank oferuje taką usługę. Jeśli jednak jest ona dostępna, należy włączyć aplikację banku, wybrać opcję „czek BLIK”.
Kolejnym krokiem jest wybór kwoty, opcjonalnie nazwy czeku i daty realizacji – maksymalnie 72 godziny. Konieczne jest również ustanowienie hasła do czeku. Dziewięciocyfrowy kod wraz z hasłem możemy teraz przekazać odbiorcy. Aby odbiorca czeku mógł otrzymać pieniądze, musi udać się do bankomatu i postępować tak, jak przy wypłacie gotówki za pomocą standardowego kodu BLIK. W maszynie należy wybrać polecenie „wypłata BLIK”, lub „wypłata bez kodu”, a następnie podać kwotę. W kolejnym kroku trzeba wprowadzić numer czeku, a na końcu podać hasło (do czeku), aby zatwierdzić operację.
>> Zobacz również: Czy warto korzystać z płatności odroczonych?
5 sposobów na wykorzystanie płatności BLIK – podsumowanie
Płatności BLIK dają nam ogromne możliwości. Oprócz omówionych opcji możliwe jest także używanie kodu BLIK zbliżeniowo. Dzięki wymienionym możliwością możemy w szybki, łatwy a przede wszystkim bezpieczny sposób wykonywać różne transakcje zarówno stacjonarnie, jak i w Internecie. Nie da się jednak ukryć, że jeśli nie mamy już gotówki, to aby skorzystać z BLIK-u, pierwsze musimy skorzystać z ofert banku i zaciągnąć kredyt gotówkowy. Inną opcją jest skorzystanie z firmy pożyczkowej w celu zaciągnięcia błyskawicznej chwilówki bez BIK, lub pożyczki ratalnej. Dopiero po otrzymaniu pieniędzy na konto będziemy mogli wykorzystać wszystkie dostępne opcje płatności BLIK.