Ubezpieczenie podróżne – kiedy jest niezbędne?

Strona główna  »  Analizy produktów  »  Ubezpieczenie podróżne – kiedy jest niezbędne?

Analizy produktów

Marzysz o wakacyjnym wyjeździe z biurem podróży, rejsie żaglówką czy wyprawie w wysokie góry? Każda z tych podróży może przynieść niespodzianki, których nie jesteś w stanie przewidzieć. Aby zminimalizować ryzyko i uniknąć wysokich kosztów, warto wykupić polisę ubezpieczeniową. Ubezpieczenie podróżne można dostosować do rodzaju wyjazdu i wystąpienia najbardziej prawdopodobnych sytuacji. Co obejmuje takie ubezpieczenie, jak je wybrać i ile kosztuje? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Co obejmuje ubezpieczenie podróżne?

Ubezpieczenie podróżne, czy też turystyczne jest formą ochrony uczestników wyjazdu. Przebywając poza miejscem zamieszkania mamy niekiedy ograniczone możliwości reagowania na różnego rodzaju zdarzenia. Co więcej, koszty związane z koniecznością pokrycia szkód są bardzo wysokie. Szczególnie jeśli dotyczą opieki zdrowotnej, czy naprawy środka transportu. Wiele osób na własnej skórze przekonało się, że koszty pokrycia szkód, które można łatwo i szybko naprawić w miejscu zamieszkania, drastycznie rosną, gdy przebywamy za granicą. Jeśli nie mamy wykupionej dodatkowej polisy ubezpieczeniowej, niejednokrotnie zmuszeni jesteśmy do wyłożenia szybkiej gotówki. Wykupienie ubezpieczenia podróżnego pozwoli nam uniknąć dodatkowych kosztów.

W przypadku polisy turystycznej podpisujemy umowę na wypadek wystąpienia konkretnych, najbardziej prawdopodobnych okoliczności dopasowanych do formy spędzania czasu. Ubezpieczenie podróżne przede wszystkim dotyczy kwestii zdrowia i pobytu w placówce medycznej, ubezpieczenia środka transportu, czy bagażu. Jeśli w trakcie wyjazdu bierzemy udział w aktywnościach o podwyższonym ryzyku np. nurkowanie, wspinaczka wysokogórska, czy sporty motorowe polisa powinna obejmować również ryzyka związane z tymi aktywnościami. Warto podkreślić, że koszty ubezpieczenia w tym przypadku będą wyższe. Wypoczynek przy basenie lub na plaży niesienie za sobą duże niższe ryzyko niż w przypadku udziału w rajdzie motocyklem po pustyni.

Ubezpieczenie podróżne przede wszystkim chroni w razie nagłej choroby lub wypadku. Pokrywa koszty leczenia i transportu medycznego. Nie musimy się martwić także o zgubiony bagaż – ubezpieczenie na ogół to uwzględnia. Niekiedy dotyczy także opóźnionych lotów. Warto pamiętać również o ochronie od odpowiedzialności cywilnej. Nigdy nie wiemy, co może się zdarzyć. Niektóre pakiety oferują ponadto pomoc prawną w nagłych sytuacjach. Pamiętajmy jednak, że zakres ochrony może się różnić. Zawsze należy dokładnie przeczytać warunki umowy.

ubezpieczenie podróżne


>> Zobacz również: Jak zdobyć pieniądze na wakacje?


Jakie ubezpieczenie podróżne wybrać?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego jest niezmiernie istotny, aby cieszyć się ze spokojnego wyjazdu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na zakres ochrony dopasowany do formy spędzania wolnego czasu. Pamiętajmy, że koszty leczenia mogą być różne w zależności od miejsca wypoczynku. Suma ubezpieczenia powinna być zatem dopasowana do kierunku podróży. W Europie koszty leczenia są na ogół niższe, ale w USA czy Azji lepiej być ubezpieczonym na wyższą kwotę.

Nie możemy również zapomnieć o assistance. To usługa, która zapewni nam pomoc w nagłych sytuacjach. Może obejmować transport medyczny a niejednokrotnie również pomoc tłumacza. Jeśli wybieramy się w podróż samolotem, warto też rozważyć ubezpieczenie bagażu. Zgubiona walizka może być sporym kłopotem na wakacjach.

Przed wyborem ubezpieczenia podróżnego należy rozważyć swoje plany. Szczególnie jeśli będziemy uprawiać sporty o podwyższonym ryzyku. W takim przypadku koniecznie należy rozszerzyć polisę o takie opcje. Standardowe ubezpieczenie może bowiem nie pokryć wypadku na stoku czy podczas nurkowania. Dodatkowo, jeśli cierpimy na chorobę przewlekłą, należy o tym fakcie poinformować ubezpieczyciela i wybrać odpowiednią opcję polisy.

Często kupując ubezpieczenie podróżne, kierujemy się jego ceną. Jednak cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem wyboru oferty. Tania polisa może nie zapewnić nam odpowiedniej ochrony. Często lepiej nieco dopłacić i mieć spokój. Przed podpisaniem umowy należy także zwrócić uwagę na wyłączenia. To sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania. Często dotyczą one spożywania alkoholu. Zawsze przed zawarciem umowy należy zapoznać się z warunkami ubezpieczenia. Dokładnie tak, jak w przypadku innych umów w tym umowy o pożyczkę bez BIK.

Pamiętajmy, że polisa powinna zawierać ubezpieczenie OC – czyli ochronę od odpowiedzialności cywilnej. To ochrona na wypadek, gdyby któryś z uczestników wyjazdu nieumyślnie wyrządził komuś szkodę. Może się przydać, gdy dziecko stłucze coś w hotelu lub potrącimy kogoś na stoku.

Wiele biur podróży udostępnia także pakiet ubezpieczenia od rezygnacji z podróży. To niechętnie pokrywany koszt, ale może uratować nas przed stratą pieniędzy, jeśli coś pokrzyżuje nasze wyjazdowe plany. W Polsce możemy także zgłosić się po ubezpieczenie (kartę) EKUZ, które działa w Europie, ale niestety nie pokryje wszystkich kosztów. Dlatego lepiej mieć dodatkową polisę.


>> Może Cię zainteresować: Ile wynoszą wczasy pod gruszą?


Ile kosztuje polisa ubezpieczeniowa na wyjazd?

W przypadku niemal każdego produktu, czy usługi stoimy przed dylematem, którą opcję wybrać. Choć w wielu przypadkach kierujemy się przede wszystkim ceną, to w przypadku ubezpieczenia podróżnego, nie jest to najlepszy wyznacznik. Dlaczego? Często przy niskich kwotach za polisę nasza ochrona może nie być wystarczająca. Może się zdarzyć, że ubezpieczenie nie pokryje wszystkich kosztów leczenia, czy naprawy pojazdu. Nie bez znaczenia jest kierunek, w którym się udajemy. Przy stosunkowo niedalekim wypadzie np. na Słowację, czy do Bułgarii faktycznie nie jest konieczne wykupienie najdroższej opcji. Jednak, gdy udajemy się do Stanów Zjednoczonych, Kataru, Szwajcarii, czy Monako, warto zabezpieczyć się na odpowiednio wysoką kwotę. Są to bowiem państwa, w których koszty leczenia i pobytu w szpitalu są najwyższe na świecie.


>> Sprawdź także: Pilny wyjazd – jak wyrobić paszport?


Co wziąć pod uwagę wybierając niezbędną polisę?

Zastanawiając się nad kwotą, którą możemy i chcemy przeznaczyć na ubezpieczenie podróżne, powinniśmy wziąć pod rozwagę kilka parametrów. Należą do nich:

  • Zakres ubezpieczenia i sumy gwarantowane – nie da się ukryć, że im więcej aktywności, czy działań obejmuje polisa, tym będzie droższa. Z pewnością te osoby, które wybierają się uprawiać sporty ekstremalne, czyli o wysokim ryzyku, będą musiały zapłacić najwięcej. Przy takich polisach zakres usług jest na ogół bardzo szeroki i oprócz kosztów leczenia, ubezpieczenia OC, czy NNW dodatkowo uwzględnia się koszty akcji ratowniczych, czy nawet poszukiwawczych, ubezpieczenie sprzętu, czy OC sportowego. Jeśli wybieramy się w podróż z biurem podróży, warto sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje odwołanie imprezy lub lotu, utratę bagażu i OC.
  • Kierunek podróży – tak jak wspomnieliśmy, duże znaczenie ma miejsce, do którego się wybieramy. Warto zatem sprawdzić, jak wysokie są koszty leczenia w danym państwie. W przypadku, gdy sumy gwarantowane będą niższe, niż koszty leczenia, może się okazać, że konieczne jest skorzystanie z szybkiej gotówki. Warto się zatem odpowiednio zabezpieczyć.
  • Inne czynniki – nie da się ukryć, że osoby przewlekle chore zapłacą więcej za ubezpieczenie. W tym przypadku istnieje bowiem większe prawdopodobieństwo wystąpienia różnych dolegliwości zdrowotnych. Osoby, które mają w planach spożywanie alkoholu, również mogą zapłacić więcej za ubezpieczenie podróżne – polisy mają wówczas zapisaną specjalną klauzulę alkoholową. Niekiedy polisy dla dzieci kosztują mniej niż polisy osób dorosłych.

Zanim zdecydujemy się wykupić polisę turystyczną, warto dokładnie zapoznać się z kosztami leczenia w danym kraju, a także wziąć pod uwagę specyfikę wyjazdu. Przezorniej jest zapłacić nieco więcej za ubezpieczenie, niż później martwić się bardzo wysokimi kosztami.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii