Limit finansowy — jak ustawić budżetowe ograniczenia?

Strona główna  »  Analizy produktów  »  Limit finansowy — jak ustawić budżetowe ograniczenia?

Analizy produktów

Właściwe dysponowanie swoimi środkami jest bez wątpienia wymagającą sztuką. Nawet wysokie dochody nie gwarantują, że osiągnie się stabilność finansową. Często nawet jedna nieprzemyślana decyzja może spowodować trudności z przepływem środków. Na szczęście obecnie mamy bardzo wiele możliwości kontrolowania, czy też ograniczania wydatków. Jednym z takich narzędzi jest limit na koncie bankowym. Kiedy ustawisz w aplikacji banku limit, bank nie pozwoli ci wydać więcej, niż założyłeś. Ponadto limit kwoty transakcji może zabezpieczyć cię przed niepowołanym użyciem karty płatniczej. Czym jest limit finansowy i jak go ustawić w kontekście zarządzania własnym budżetem? Odpowiadamy.

Limit na koncie bankowym

Rozważając limity na koncie bankowym, musimy rozgraniczyć, czym jest limit środków na rachunku bankowym, a czym jest ustawienie limitu na karcie płatniczej. Limit na koncie to nic innego, jak dodatkowa kwota, którą udostępnia klientowi bank. Z limitu korzysta się wówczas, gdy wykorzysta się już wszystkie swoje środki np. pochodzące z wynagrodzenia za pracę. Limit na koncie bankowym jest więc formą kredytu, który można uruchomić w razie potrzeby. Przeważnie limit na koncie jest odnawialny, co oznacza, że po jego spłacie można ponownie z niego skorzystać oczywiście po spłaceniu pożyczonej kwoty. Ta forma finansowania ma wiele zalet, takich jak:

  • Prosty i szybki dostęp do dodatkowej gotówki, szczególnie przydatnej przy nieplanowanych wydatkach,
  • Brak konieczności składania wniosku o kredyt konsumencki lub pożyczkę – wystarczy jednorazowo wnioskować o limit,
  • Na ogół niskie koszty – odsetki przeważnie naliczane są tylko do wykorzystanej kwoty i tylko za czas korzystania ze środków banku,
  • Elastyczność – na ogół konsument może wybrać kwotę i czas spłaty limitu (bank za pierwszym razem może sprawdzić zdolność i historię kredytową wnioskodawcy),
  • Dość duża dostępność – jeśli konsument osiąga regularne dochody, bank z chęcią udostępni swoje środki.

Bez wątpienia, jak każdy produkt finansowy limit na rachunku bankowym ma również wady. Należą do nich:

  • Ograniczona wysokość – na ogół jest to kwota możliwa do spłaty w krótkim czasie, a więc nie tak wysoka, jak w przypadku kredytu konsolidacyjnego, czy kredytu samochodowego,
  • Ryzyko nadmiernego zadłużenia się. Limit do wykorzystania przyznany przez bank może zachęcić do niekontrolowanego wydawania pieniędzy. Dlatego przed uruchomieniem limitu w koncie należy rozważyć wszystkie możliwości tak jak przy wyborze kredytu gotówkowego.
  • Konieczność spłaty limitu w określonym czasie, ponieważ bank może naliczać dodatkowe opłaty za brak spłaty, a w skrajnych przypadkach bank może zablokować konto, a także wypowiedzieć umowę.

Limit na koncie bankowym jest zatem rozwiązaniem głównie dla tych osób, które szukają krótkoterminowego wsparcia. Ponadto limit jest dobrą opcją dla konsumentów potrafiących sprawować kontrolę nad zakupowymi pokusami.

limit

Jak otrzymać limit na koncie?

Aby skorzystać z limitu na koncie, należy założyć lub być posiadaczem konta bankowego. Następnie należy złożyć wniosek – obecnie wystarczy aplikacja mobilna na smartfonie. Banki czasami udzielają promocji bankowej, dzięki której można otrzymać atrakcyjniejszą ofertę. Niekiedy dotyczą również konieczności skorzystania z limitu w koncie. Opcja ta jest przeznaczona dla osób z odpowiednią zdolnością kredytową. Limity dla różnych osób mogą różnić się od siebie. Banki badają sytuację wnioskodawcy indywidualnie.

Czym jest limit na karcie płatniczej?

Limit na karcie płatniczej jest zgoła odmiennym terminem niż limit na koncie bankowym. Limit na karcie to sposób na określenie maksymalnej kwoty, jaką można wydać za pomocą karty w określony sposób i w określonym czasie. Przeważnie ograniczenia na karcie ustawiane są odgórnie przez bank, tak by zabezpieczyć środki finansowe posiadacza karty. Każdy może je jednak zmienić według własnego zapotrzebowania. Ustanowienie limitu na karcie przynosi wiele korzyści, należą do nich:

  • Pomoc w planowaniu budżetu domowego i kontrolowaniu wydatków, ponieważ nie można wydać więcej (danego dnia), niż ustalił bank, lub indywidualnie konsument,
  • Zwiększa bezpieczeństwo transakcji, ponieważ ogranicza straty, w przypadku zgubienia bądź kradzieży karty. Dotyczy to również płatności kartą przez Internet,
  • Pozwala dostosowanie limitu do własnych potrzeb – można go zmieniać w zależności od sytuacji.

Jak ustawić ograniczenia na karcie płatniczej?

Ustawienie limitu na karcie płatniczej jest dość proste i szybkie. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • Przez Internet, logując się do bankowości internetowej lub mobilnej. Co więcej, banki niekiedy umożliwiają jednorazową zmianę progu wydatków. To przydatna opcja, gdy chcesz zrobić zakup na większą kwotę. Przypuśćmy, że ograniczenie masz ustawione tak, by jednorazowo wydać maksymalnie 500 złotych. Po czasowej zmianie będziesz mógł kupić coś powyżej ustawionej kwoty, np. kupić telewizor za 6 000 złotych.
  • Telefonicznie dzwoniąc na infolinię banku lub operatora karty. W tym przypadku konieczna będzie weryfikacja właściciela karty, będziesz musiał podać swoje dane, a także dane i numer karty.
  • W oddziale banku również można zmienić limity na karcie płatniczej. Pamiętaj o tym, aby mieć ze sobą dowód osobisty lub aktywną aplikację mObywatel.

W zależności od wybranego sposobu zmiana limitu na karcie może odbyć się natychmiast lub w ciągu kilku najbliższych dni. Operacja ta jest bezpłatna. Próg operacji wykonywanych za pomocą karty możesz ustawić dowolnie, ważne, abyś nie przekraczał limitu przyznanych środków lub salda na koncie. Co więcej, banki umożliwiają ustawienie limitów na różne okresy, np. dzienny, tygodniowy, miesięczny. Limity dotyczą także różnych rodzajów transakcji, np. bezgotówkowe, gotówkowe lub przez Internet.

Jak ustawić swoje budżetowe ograniczenia

Jeśli chcesz zarządzać swoimi środkami i sprawować nad nimi kontrolę, warto włączyć opcje limitowania wydatków na karcie płatniczej. To szczególnie przydatne, gdy bank udzielił ci limitu na koncie lub skorzystałeś z pożyczki na dowód osobisty. W tym przypadku, gdy zgubisz kartę płatniczą, pieniądze nie znikną z twojego rachunku. Ponadto ustawiony limit uchroni cię przed nadmiernym wydawaniem środków. Czasami, w szale zakupów lub w czasie sezonowych wyprzedaży nie zwracamy uwagi na to, ile wydaliśmy pieniędzy. Ograniczenie na karcie z pewnością spowolni wypływ środków z rachunku bankowego.

Jeżeli dodatkowo chcesz zbudować poduszkę finansową lub zacząć oszczędzać, warto wiedzieć, kiedy i na co wydajesz swoje środki. W tym celu bardzo przydatne będzie stworzenie budżetu domowego. Dzięki temu będziesz mógł skrupulatnie zarządzać swoimi finansowymi zasobami. Świetną, aczkolwiek wymagającą metodą na trzymanie się w finansowych ryzach jest posiadanie kilku np. wirtualnych kart płatniczych. Każda karta posłuży do innych płatności. Jedną kartę używa się do zakupów spożywczych, inną płaci się za paliwo na stacji, a następna jest do zaspokajania potrzeb związanych z rozrywką. Dodatkowo ustawiając limit na każdej karcie np. na tydzień, można mieć pewność, że nie wyda się więcej, niż jest to zamierzone. Dodatkowo można korzystać z różnych aplikacji, które pomagają w zarządzaniu środkami. Naukę zarządzania pieniędzmi, warto rozpocząć od najmłodszych lat. Szczególnie, że banki udostępniają konta bankowe dla młodych osób, a nawet dzieci.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii