Jak pozyskać kredyt inwestycyjny?

Strona główna  »  Analizy produktów  »  Jak pozyskać kredyt inwestycyjny?

Analizy produktów

Nie trzeba prowadzić własnej firmy, aby wiedzieć, że prowadzenie firmy wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Jeśli firma się rozwija, nakłady te mogą być całkiem spore. Oprócz stałych kosztów związanych z wypłatami dla pracowników, czynszem i mediami, kosztami związanymi z zakupem towarów, czy zleceniem usług należy posiadać także zasoby na nową inwestycję. Inwestycje mogą dotyczyć wszystkich obszarów związanych z rozwojem. Dla jednych firm będzie to nowe stanowisko pracy, uruchomienie linii produkcyjnej, zakup maszyny lub choćby marketing. Każde z tych działań wiąże się z koniecznością wyłożenia odpowiedniej kwoty pieniędzy. Nie każda firma jednak posiada kapitał, które je pokryje. Z pomocą przychodzi kredyt inwestycyjny. Czym dokładnie jest kredyt inwestycyjny, kto może z niego skorzystać i na co można przeznaczyć środki? Jeśli jesteś przedsiębiorcą, ten artykuł odpowie na najbardziej podstawowe pytania dotyczące kredytów z przeznaczeniem na rozwój.

Kredyt inwestycyjny – co to?

Kredyt inwestycyjny to narzędzie finansowe, które umożliwia przedsiębiorcom realizację ambitnych planów. Dzięki niemu będziesz mógł sfinansować różnego rodzaju przedsięwzięcia, których nadrzędnym celem jest rozwój firmy. Kredyt możesz przeznaczyć na zakup nowoczesnego sprzętu, modernizację posiadanej infrastruktury, czy też rozbudowę swojego przedsiębiorstwa. Kredyt inwestycyjny traktowany jest jako dźwignia finansowa. Dzięki skorzystaniu z zewnętrznych środków można zatem zrealizować swoje mniej i bardziej innowacyjne pomysły. To świetne narzędzie, które pozwoli ci wdrożyć rozwiązania pozwalające na pomnażanie zysku. Warto nadmienić, że dzięki kredytowi inwestycyjnemu można wdrożyć procesy, które przyspieszą rozwój przedsiębiorstwa, które często bez dodatkowej szybkiej gotówki byłyby niemożliwe.

Jednak, aby skorzystać z kredytu inwestycyjnego, musisz spełnić pewne warunki. Naturalnie jedną z najbardziej oczywistych jest fakt prowadzenia działalności gospodarczej. Choć zdarza się, że niektóre banki udzielają kredytów na inwestycje osobom prywatnym, są to na ogół kredyty gotówkowe. Środki z kredytu gotówkowego można przeznaczyć na dowolny cel. Inaczej wygląda to przy kredytach inwestycyjnych, gdy należy podać i – co więcej – udokumentować cel przeznaczenia otrzymanych środków. W związku z tym proces ubiegania o kredyt inwestycyjny może być dość skomplikowany i czasochłonny. Jest to jednak cena, którą są w stanie zapłacić przedsiębiorcy, by móc zrealizować swoje biznesowe plany.

Co więcej, kredyt inwestycyjny to nie tylko możliwość finansowania swoich planów, ale także szansa na szybszy i bardziej skuteczny rozwój. To dzięki pieniądzom z banku możesz spełnić swoje biznesowe ambicje i przekształcić niewielką firmę w prężne przedsiębiorstwo.

Musisz jednak pamiętać, że zaciągnięcie kredytu to także spore zobowiązanie, które musisz spłacać w wyznaczonym czasie. Wiąże się zatem z dość dużym ryzykiem, na którego szali stoi twój biznes.

kredyt inwestycyjny

Jak pozyskać kredyt inwestycyjny?

Pozyskanie kredytu inwestycyjnego wiąże się ze sporymi przygotowaniami. Należy bowiem spełnić szereg określonych warunków i przygotować niezbędną dokumentację. Jak już wspomnieliśmy kredyt inwestycyjny, przeznaczony jest tylko dla firm.

Pierwszym krokiem w procesie ubiegania się o kredyt inwestycyjny jest sporządzenie biznesplanu. Celem biznesplanu jest przekonanie banku, że twój pomysł ma bardzo duże szanse na powodzenie i że warto pożyczyć ci pieniądze na realizację inwestycji.

Kolejnym dokumentem, który musisz przekazać do banku, jest zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej a czasem także inne dokumenty potwierdzające, że działalność prowadzisz.

Bank udzielając kredytów, zawsze sprawdza zdolność kredytową konsumentów. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku firm. Bank wymaga zatem przedstawienie sprawozdania finansowego oraz wyciągu z rachunku firmy. W niektórych przypadkach banki wymagają również wkładu własnego – tak jak w przypadku kredytów hipotecznych. W związku z tym możesz być poproszony o przedstawienie potwierdzenia, że posiadasz wkład własny.

Ważnym elementem procesu ubiegania się o kredyt inwestycyjny jest wspomniana powyżej zdolność kredytowa. Bank musi mieć pewność, że twoja firma jest w stanie spłacić zaciągany kredyt. W związku z tym, w niektórych przypadkach, bank może wymagać zabezpieczenia kredytu.

Warto zaznaczyć, że każdy bank ma swoje indywidualne wymagania i procedury udzielania kredytów. Podobnie jest w przypadku kredytu inwestycyjnego. Dlatego przed złożeniem wniosku, warto skonsultować się z doradcą kredytowym lub ekspertem finansowym, tak by mieć pewność, jakie masz szanse na pozyskanie środków w danym banku, a także jakie dokumenty musisz przygotować.

Na jakie inwestycje można pozyskać kredyt?

Kredyt inwestycyjny jest bardzo elastycznym narzędziem finansowym, który możesz wykorzystać do sfinansowania bardzo różnych przedsięwzięć. Oto najbardziej popularne cele zaciągnięcia kredytu inwestycyjnego:

  • Zakup maszyn, urządzeń i narzędzi niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej lub jej usprawnienia,
  • Kupno nieruchomości – może to być powierzchnia biurowa lub usługowa, magazyn, hala produkcyjna, czy też nieruchomość pod wynajem,
  • Budowa lub rozbudowa nieruchomości,
  • Wykończenie nieruchomości i ich wyposażenie np. w meble,
  • Zakup środków transportu w tym samochodów osobowych, dostawczych, czy samochodów specjalnych,
  • Kupno praw autorskich, patentów, licencji, czy know-how,
  • Zakup udziałów w innych przedsiębiorstwach lub zakup długoterminowych papierów wartościowych,
  • Rozbudowa lub modernizacja sprzętu komputerowego i systemu informatycznego przedsiębiorstwa.

Jak możesz zauważyć, cel przeznaczenia środków pochodzących z kredytu inwestycyjnego może być bardzo różny. Często uzależniony jest od rodzaju prowadzonej działalności, a także planów związanych z rozwojem danego obszaru działalności.

Na ogół kredyt inwestycyjny wiąże się z pożyczeniem sporej kwoty. Decyzja powinna być zatem przemyślana i co ważniejsze opłacalna, tak by przynosiła realne zyski. Zawsze warto skonsultować planowane inwestycje z doradcą finansowym lub ekspertem w danej dziedzinie.

Na ile lat kredyt na inwestycję?

Okres, na jaki możesz wziąć kredyt inwestycyjny, zależy od banku, a także specyfiki danej oferty. W niektórych bankach możliwe jest uzyskanie 100 procent dofinansowania nakładów inwestycyjnych netto na okres nawet do 20 lat. Z kolei inne banki zapewniają wypłatę środków jednorazowo lub w transzach, a maksymalny okres jego trwania to 10 lat. Jeszcze inne banki udostępniają 80 procent kwoty realizowanej inwestycji.

Jak można zauważyć każdy bank ma indywidualne wymagania i procedury udzielania kredytu inwestycyjnego. Ponadto należy dobrze przemyśleć zarówno swoją inwestycję, jak i sposób jej finansowania przez bank. Warto porównać kilka różnych kredytów i dobrać taką jego formę, która nie będzie stanowiła trudności w jego spłacie.

Podsumowanie

Jeżeli prowadzisz działalność biznesową, naturalną konsekwencją jest jej rozbudowa, modernizacja i rozwój. Niestety często inwestycje wymagają dużych nakładów finansowych. Często wdrażanych procesów nie da się podzielić. Stąd należy posiadać sporą gotówkę. Przy obecnych cenach produktów, usług, czy mediów zgromadzenie wystarczających środków jest dość trudne. Dlatego wiele firm posługuje się kredytem inwestycyjnym. To podobne zjawisko jak chęć zaciągnięcia kredytu konsumenckiego na edukację. W obu przypadkach możemy mówić o inwestycji i korzystaniu z dźwigni finansowej. Bez dodatkowych środków rozwój nie byłby możliwy lub byłby oddalony w czasie.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii