Kredyt na remont jest narzędziem finansowym, które umożliwia konsumentom przeprowadzenie remontu swojego domu lub mieszkania, nawet jeśli nie dysponują wystarczającymi środkami finansowymi na pokrycie wszystkich kosztów. Obejmuje on różne aspekty procesu remontowego, zapewniając wsparcie zarówno na etapie planowania, jak i realizacji prac. Kredyt na remont może pokrywać koszty związane z zakupem niezbędnych materiałów budowlanych, mebli, sprzętu czy wyposażenia. Pozwala również na sfinansowanie usług fachowców, takich jak murarze, malarze, hydraulicy czy elektrycy, którzy przyczyniają się do skutecznego przeprowadzenia remontu.
Kredyt na remont może być udzielany zarówno przez banki, jak i instytucje pozabankowe. Wielkość kredytu, oprocentowanie, okres spłaty i wymagane zabezpieczenia mogą się różnić w zależności od instytucji kredytowej.
Czym jest kredyt na remont?
Kredyt na remont, jak nazwa wskazuje, jest zobowiązaniem finansowym, którego celem jest wykonanie modernizacji bądź przebudowy dotychczasowego lokum kredytobiorcy. Z kredytu na remont możemy skorzystać zarówno w komercyjnym banku, jak i w pozabankowej firmie pożyczkowej.
W ofercie banku możliwe jest, zaciągniecie jednakowoż kredytu celowego, którego przeznaczeniem jest właśnie remont. Bardzo często ten rodzaj zobowiązania związany jest z koniecznością przedstawienia dokładnych planów, na co przeznaczymy otrzymane środki. Ponadto kredytobiorca każdy etap realizacji musi udokumentować fakturami lub umowami z podwykonawcami. Często przy wyższej kwocie kredytu na remont konieczne jest zabezpieczenie kredytu w formie hipoteki.
Biorąc pod uwagę kredyty bankowe, również kredyt gotówkowy możemy przeznaczyć na renowacje swojego mieszkania lub domu. W przypadku kredytu gotówkowego nie musimy jednak podawać celu, na jaki pożyczamy środki. Nie jest również konieczne dokumentowanie poszczególnych etapów prac. Pożyczone środki możemy wykorzystać dowolnie.
Pożyczka pozabankowa również umożliwia nam pozyskanie środków na remont mieszkania. W przypadku pożyczki na raty konsument również nie jest zobligowany do udokumentowania zakupów, czy wykonywanych prac. Zadanie konsumenta to spłata zobowiązania zgodnie z przyjętym harmonogramem.
>> Zobacz również: 5 pomysłów, jak zwiększyć zdolność kredytową
Kredyt hipoteczny na remont
Kredyt hipoteczny na remont daje konsumentom możliwość wykonania gruntownych prac modernizacyjnych. Wiąże się to z wysoką kwotą, którą możemy pozyskać. Dużym plusem tego produktu finansowego jest możliwość rozłożenia spłat na długi czas. Okres kredytowania może sięgać nawet 35 lat. Jednak pozyskanie kredytu hipotecznego na remont mieszkania wiąże się ze ścisłym przestrzeganiem procedur, a także wymaga od wnioskodawcy sporej ilości formalności. Niemal każda decyzja kredytodawcy i każdy jego zakup musi zostać wyjaśniony i podparty odpowiednimi dokumentami.
Sporym utrudnieniem jest również konieczność dokonania wyceny nieruchomości, która będzie stanowiła zastaw hipoteczny. To również wydłuży czas oczekiwania na decyzję banku. Nie da się ukryć, że kredyt hipoteczny na remont mieszkania jest przeznaczony na duże przedsięwzięcia, które muszą być gruntowanie przemyślane. Nie jest to rozwiązanie na szybki remont kuchni, czy łazienki. Na tego typu finansowanie często decydują się konsumenci, którzy np. otrzymali mieszkanie w spadku. Nieruchomość wymaga jednak znacznych nakładów finansowych, nierzadko związanych z przebudową lub kapitalnym remontem. Kredyt hipoteczny na remont mieszkania może sięgać nawet 80 procent wartości nieruchomości. Jest to zatem dość spora kwota, patrząc na obecne ceny na rynku nieruchomości.
Co obejmuje kredyt na remont mieszkania?
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na kredyt celowy bez hipoteki, czy kredyt hipoteczny na remont mieszkania kredytodawcy z góry określają zakres prac, które są objęte finansowaniem. Z pieniędzy pochodzących z kredytu na remont możemy wspierać się już na etapie planowania, czyli np. zapłacić za projekt wnętrza stworzony przez profesjonalnego architekta. Ponadto kredyt na remont obejmuje również niezbędne projekty przebudowy istniejącej instalacji np. hydraulicznej, sanitarnej, czy elektrycznej. Kredyt na remont mieszkania pozwala nam również w zależności od potrzeb na opłacenie niezbędnych fachowców w tym tynkarzy, glazurników, hydraulików, stolarzy, elektryków itd.
Z pieniędzy pochodzących z kredytu na remont mieszkania naturalnie możemy zakupić niezbędne do przeprowadzenia remontu sprzęty i materiały budowlane i wykończeniowe. Niektóre banki umożliwiają również sfinalizowanie zakupu mebli, a nawet sprzętu RTV i AGD. To bardzo korzystne rozwiązanie, dzięki niemu nie będziemy musieli szukać kolejnego zobowiązania np. na wykonanie zabudowy kuchni, czy jej doposażenie w niezbędny sprzęt. Jednak jeśli chcemy skorzystać z takiej możliwości, warto dopytać przedstawiciela banku o potwierdzenie – najlepiej, zanim podpiszemy umowę.
>> Zobacz również: Pożyczka na dowód osobisty przez Internet
Jakie dokumenty są niezbędne, aby otrzymać kredyt na remont?
Otrzymanie kredytu hipotecznego na remont niesie za sobą szereg formalności, które musimy dopełnić. Część z nich jest tożsama niemal przy staraniach o każde zobowiązanie np. pożyczkę przez Internet. Należą do nich konieczność spełnienia wymogu wiekowego. Oczywiście należy być osobą pełnoletnią, lecz przy zobowiązaniach na wyższe kwoty niekiedy otrzymanie kredytu możliwe jest po ukończeniu 25. roku życia. Wiąże się to ze zdolnością kredytową wnioskodawcy. Ponadto konieczne jest posiadanie ważnego dowodu osobistego. Kolejnym kryterium, które będzie bardzo skrupulatnie oceniane, jest nasza zdolność kredytowa. Możliwość spłaty zobowiązania jest badana pod różnym kątem. Kolejnym kryterium, które należy spełnić, jest dobra historia kredytowa. Kredyt w banku mogą otrzymać jedynie konsumenci z dobrą historią kredytową i tacy, którzy nie posiadają długów. Przy kredycie hipotecznym konieczne jest również przeniesienie własności nieruchomości na rzecz banku.
Jaki rodzaj finansowania wybrać?
To jaki rodzaj pożyczki lub kredytu wybrać zależy w głównej mierze od zakresu prac, które chcemy wykonać. Jeśli chcemy nieznacznie odświeżyć mieszkanie lub pokój, zdecydowanie wystarczającym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy, lub pożyczka na dowód. Wybór pomiędzy tymi dwoma produktami podyktowany jest naszą zdolnością kredytową i historią kredytową. Pamiętajmy o tym, że osoby z nie najlepszą historią kredytową, nie otrzymają kredytu bankowego.
W przypadku, gdy planujemy poważny remont, który generuje duże koszty, zdecydowanie lepszą formą finansowania będzie kredyt hipoteczny. Dzięki niemu wykonamy wszystkie niezbędne prace i sfinansujemy je jednym dużym zobowiązaniem. Niestety otrzymanie kredytu wiąże się z dość długim oczekiwaniem na decyzję banku. Banki muszą dokładnie obliczyć, czy wnioskodawca jest w stanie spłacić zobowiązanie w pożądanej wysokości. Ponadto kredyt hipoteczny wiąże się również z dość niewygodną i uciążliwą koniecznością dokumentowania etapu prac i wszystkich zakupów.