Jak wypłacić pieniądze z PPK krok po kroku?

Strona główna  »  Analizy produktów  »  Jak wypłacić pieniądze z PPK krok po kroku?

Analizy produktów

Przeglądając różne artykuły opublikowane na stronach internetowych, możemy dojść do sprzecznych wniosków. Niektórzy piszą, że nie można wypłacić pieniędzy z PPK bez wyjścia z programu. Z kolei na innych stronach możemy wyczytać, że jest to jak najbardziej możliwe. Jak jest naprawdę? Cym jest PPK? Jak wypłacić pieniądze z PPK? W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Czym jest PPK?

Pracownicze Plany Kapitanowe (PPK) to system dodatkowego oszczędzania na emeryturę, który wprowadził polski rząd w styczniu 2019 roku. PPK jest dostępny praktycznie dla wszystkich osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. PPK jest programem długoterminowego oszczędzania, w którym do prywatnych oszczędności uczestnika dokłada się i państwo i jego pracodawca. W PPK mogą oszczędzać osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Jest jednak grupa osób, które z PPK skorzystać nie może. Zgodnie z ustawą z 4 października 2018 roku o Pracowniczych Planach Kapitałowych z programu nie mogą korzystać osoby, które ukończyły 70. rok życia. Z konieczności wprowadzenia PPK zwolnieni są także samozatrudnieni tj. osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jeżeli nie zatrudniają osób, które są osobami zatrudnionymi w rozumieniu ustawy o PPK.

Oprócz PPK w Polsce możemy wyróżnić także inne formy oszczędzania na emeryturę. Należą do nich:

  • PPE,
  • IKZE,
  • IKE.

PPE, czyli Pracownicze Programy Emerytalne, to programy oferowane przez prywatne instytucje finansowe. IKZE, czyli Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, to sposób oszczędzania pieniędzy w ramach III filaru systemu emerytalnego. Dodatkowo oferują korzyści podatkowe – zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych. IKE, czyli Indywidualne Konta Emerytalne, są narzędziem systematycznego oszczędzania na emeryturę i tak jak IKZE zapewniają korzyści podatkowe. Należy także podkreślić, że tylko w PPE i PPK do gromadzonych środków dokłada się pracodawca. W PPK dodatkowo do oszczędności uczestnika dokłada się również państwo w formie wpłaty powitalnej i rocznych dopłat.

Warto również nadmienić, że PPE jest uzależnione od woli pracodawcy – nie każda firma, czy zakład musi do niego przystąpić. PPK jest natomiast obowiązkiem pracodawcy. Niemniej jednak w obu przypadkach przystąpienie do programu dla pracownika jest dobrowolne. Może, ale nie musi z nich korzystać.

jak wypłacić pieniądze z PPK


>> Może Cię zainteresować: Czym są świadczenia w naturze?


Jakie są korzyści z przystąpienia do PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe przynoszą wiele korzyści dla pracowników. Oto niektóre z nich:

  • Dodatkowy kapitał na emeryturę – PPK to dodatkowy zastrzyk gotówki, który pracownik może wykorzystać po osiągnięciu wieku emerytalnego. W obliczu prognozowanych niższych emerytur – pomimo corocznej waloryzacji emerytur, dodatkowe oszczędności mogą okazać się niezwykle cenne.
  • Wysoka stopa zwrotu – PPK oferują wysoką stopę zwrotu z oszczędności, co może być atrakcyjne dla osób szukających efektywnych form inwestowania.
  • Podwójne wsparcie finansowe – Pracownik dzięki PPK oszczędza nie tylko swoje środki, ale także otrzymuje wpłaty od pracodawcy i państwa. Państwo przekazuje stałe, niezależne od dochodu kwoty.
  • Zwolnienie z podatku od dochodów kapitałowych – osoby, które oszczędzają w PPK do 60. roku życia, mogą skorzystać ze zwolnienia z 19-procentowego podatku od dochodów kapitałowych.
  • Prywatne środki, które podlegają dziedziczeniu – środki zgromadzone w PPK są prywatne i w związku z tym podlegają prawu dziedziczenia. Oznacza to, że mogą przynieść korzyści także rodzinie pracownika. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku dziedziczenia składek ZUS.

Warto pamiętać, że uczestnictwo w PPK jest dobrowolne i każdy ma prawo zdecydować, czy do programu przystąpić. Wiele osób zastanawia się także, jak wypłacić pieniądze z PPK i czy nie jest to równoznaczne z odstąpienia z programu.

Czy pieniądze z PPK można wypłacić wcześniej?

Możliwe, że zastanawiasz się nad tym, jak wypłacić pieniądze z PPK? Zanim jednak podejmiesz decyzję, warto się zastanowić, czy opłaca się je wypłacić. Istnieje możliwość wcześniejszej wypłaty zgromadzonych środków przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Uczestnik programu, który nie ukończył 60 lat, może dokonać zwrotu, czyli wycofania środków ze swojego rachunku PPK, w chwili, gdy uzna to za stosowne. Jednak warto zauważyć, że w przypadku takiej wypłaty, 30 procent wpłat pracodawcy trafi do ZUS-u, a całość wpłat ze strony państwa zostanie zwrócona do budżetu. Dodatkowo uczestnik będzie musiał zapłacić podatek od zysków kapitałowych.

W wyjątkowych sytuacjach, tak jak poważna choroba uczestnika PPK lub jego najbliższej rodziny, możliwe jest wcześniejsze wycofanie środków z konta. Drugą sytuacją jest możliwość wycofania zgromadzonych oszczędności w przypadku potrzeby przeznaczenia pieniędzy na cele mieszkaniowe. Na przykład gdy uczestnik potrzebuje środków na wkład własny przy kredycie hipotecznym. W przypadku choroby można wypłacić do 25 procent zgromadzonych środków (jednorazowo bądź w ratach), a na cele mieszkaniowe można wypłacić nawet 100 procent zgromadzonych funduszy. Niemniej jednak wypłata na wkład własny traktowana jest jak pożyczka i należy ją zwrócić maksymalnie do 15 lat od podjęcia środków.

jak wypłacić pieniądze z PPK

Jak wypłacić pieniądze z PPK – krok po kroku?

Poniżej przedstawiamy jak wypłacić pieniądze z PPK w 5 krokach. Pamiętaj jednak o tym, że warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Jeśli nie masz pewności, skonsultuj się z doradcą finansowym lub księgowym. Doradca finansowy działa na podobnej zasadzie jak doradca kredytowy, gdy starasz się o kredyt hipoteczny. Wiele osób korzysta z porady ekspertów nawet przy mniejszych zobowiązaniach w tym kredycie konsumenckim, czy konsolidacyjnym.

Jak wypłacić pieniądze z PPK:

  1. Zaloguj się na swoje konto PPK – pierwszym krokiem jest zalogowanie się na swoje konto PPK. Możesz to zrobić, odwiedzając stronę internetową instytucji finansowej, która prowadzi Twoje konto PPK.
  2. Przejdź do zakładki „wypłata” – po zalogowaniu się na swoje konto, musisz przejść do zakładki „wypłata”, a następnie wypełnij wniosek.
  3. Wybierz opcję wypłaty – następnie musisz wybrać opcje wypłaty. Możesz wybrać częściowe lub całkowite wycofanie, w zależności od tego, ile pieniędzy chcesz wypłacić i na jaki cel.
  4. Podaj dane konta bankowego – musisz podać numer rachunku bankowego, na które mają zostać przelane środki.
  5. Złóż dyspozycję przelewu – ostatnim krokiem jest złożenie dyspozycji przelewu środków. Po jej złożeniu pieniądze zostaną przelane na podane przez ciebie konto.

jak wypłacić pieniądze z PPK

Podsumowanie

Pracownicze Plany Kapitałowe to jedna z opcji na dodatkowe oszczędności na czas emerytury. W związku z tym, że prognozowana wysokość emerytur może nie być zadowalająca, należy rozważyć, czy warto przystąpić do PPK. Jak wiadomo, emeryci w Polsce przeważnie muszą żyć bardzo oszczędnie, by wiązać koniec z końcem. Często w nagłych wypadkach muszą posiłkować się dodatkową gotówką z chwilówek bez BIK i innych produktów finansowych. Przystąpienie do PPK jest dobrowolne i – co więcej – można się z niego wycofać w każdej chwili. Wcześniejsza wypłata środków, wiąże się jednak z pomniejszoną wartością środków. Niemniej jednak nadal można sporo zyskać.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii