Przelew natychmiastowy może uratować nas z niejednej opresji. Choć większość z konsumentów może przelać pieniądze w czasie rzeczywistym używając do tego celu Blika, to nie w każdym przypadku mamy taką możliwość. Czym jest przelew natychmiastowy i kiedy może być przydatny? Czym różni się od tradycyjnego przelewu i czy musimy za niego płacić? Przeczytaj nasz artykuł.
Czym jest przelew natychmiastowy?
Przelew natychmiastowy charakteryzuje się tym, że pieniądze są natychmiast księgowane na rachunku odbiorcy, nawet wówczas, gdy posiada on rachunek w innym banku niż nadawca przelewu. Wykonując przelew natychmiastowy, mamy gwarancje, że pieniądze znajdą się na rachunku odbiorcy w czasie rzeczywistym, czyli kilka chwil po wykonaniu transakcji. Obecnie wszystkie banki mają w swojej ofercie możliwość wykonania tego typu przelewów.
Czym równi się szybki przelew od tradycyjnego przelewu? Jeśli wykonujemy zwykły przelew bankowy, musimy czekać, aż transakcja odbędzie się w ramach sesji wychodzących i przychodzących. Inaczej mówiąc, standardowy przelew pierwsze czeka w kolejce, aby został zaksięgowany, jako przelew wychodzący. Następnie już w banku odbiorcy czeka na sesję przychodzącą, czyli na moment, w którym zostanie zaksięgowany. Czas oczekiwania na przelew zwykły uzależniony jest od momentu, w którym go wykonaliśmy. Przykładowo na przelew wykonany w piątkowy wieczór przyjdzie nam czekać najprawdopodobniej do poniedziałku rano. Przy przelewie natychmiastowym pieniądze będą na koncie odbiorcy najpóźniej po kilku minutach – nawet w weekend. Przy przelewie zwykłym taka sytuacja ma miejsce tylko wówczas, gdy nadawca i odbiorca mają rachunek w tym samym banku.
>> Zobacz również: 5 sposobów na wykorzystanie płatności BLIK
Przelew natychmiastowy – kiedy może być przydatny?
Kiedy przelew natychmiastowy wykonywany jest najczęściej? Według badań zleconych przez Krajową Izbę Rozliczeniową wynika, że przelewy natychmiastowe wykonywane są najczęściej, gdy konsumenci chcą mieć pewność, że odbiorca otrzyma pieniądze natychmiast. Na ogół korzystamy z nich, aby uregulować płatności urzędowe lub związane z regulowaniem rachunków domowych. Niespełna 30 procent konsumentów korzysta z przelewów natychmiastowych, gdy pieniądze mają trafić na konto drugiej osoby. Podobna ilość przelewów Express Elixir (28 procent) jest wykonywana, gdy chcemy zapłacić rachunki w dniu ich wykonalności, a 26 procent konsumentów wykonuje je w celu uregulowania pilnych płatności na rzecz administracji publicznej. 18 procent konsumentów wskazuje, że z szybkich przelewów korzysta, gdy muszą zapłacić ratę kredytu lub np. pożyczki na dowód.
Kiedy zatem przelew natychmiastowy jest najbardziej przydatny? Gdy musimy dokonać ważnej płatności. Zdarzają się sytuacje, kiedy dopiero w ostatnim dniu wymaganej płatności mamy środki na wykonanie przelewu. Innym razem bywa, że zapomnieliśmy o spłacie podatku, czy raty za kredyt konsumencki. Jeśli nie chcemy narażać się na kosztowne odsetki, wówczas korzystamy z płatności ekspresowych.
Rodzaje przelewów natychmiastowych
Tak naprawdę mamy do dyspozycji dwa rodzaje szybkich przelewów. Pierwszym z nich jest wspomniany powyżej system Express Elixir stworzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Działa obok standardowego systemu znanego z większości banków, czyli Elixir. Przelew Express Elixir możliwy jest do realizacji w przypadku, gdy bank odbiorcy również realizuje przelewy w tym systemie. Funkcjonuje od 2012 roku i cieszy się sporym zainteresowaniem klientów.
Kolejny system należy do prywatnej spółki Blue Media i nazywa się BlueCash. Odbiorcą przelewu w tym systemie może być każda instytucja i przeważnie możemy się z nim spotkać, robiąc zakupy przez Internet. Nie zapominajmy, że BlueCash umożliwia realizację przelewów między kontami w różnych bankach pomiędzy użytkownikami indywidualnymi i firmami w dowolnym momencie. Spółka Blue Media na swojej stronie Internetowej napisała, że system obejmuje niemal 100 banków w Polsce, jest dostępny przez 24 godziny na dobę – 7 dni w tygodniu. Rocznie wykonywanych jest 6.2 milionów przelewów z użyciem BlueCash.
Jak zrobić przelew natychmiastowy?
Wykonanie szybkiego przelewu nie różni się znacząco od realizacji tradycyjnego przelewu. Należy wykonać następujące czynności:
- Zalogować się w systemie bankowości internetowej banku, lub aplikacji mobilnej,
- Wybrać zakładki „przelewy – płatności”, następnie zakładki „nowy przelew”,
- Wprowadzić dane do przelewu, tj. dane odbiorcy, kwotę i tytuł przelewu,
- Wybrać rodzaj przelewu — odznaczenie kategorii „przelew natychmiastowy”. Z poziomu bankowości internatowej rodzaj przelewu możemy wybrać przy kwocie przelewu. Natomiast w aplikacji mobilnej opcję wyboru możemy wyszukać w ustawieniach przelewu.
- Niekiedy musimy odhaczyć dodatkowe pole, że akceptujemy koszty przelewu natychmiastowego,
- Zatwierdzić przelew wybraną przez nas formą autoryzacji przelewów.
Koszty przelewów ekspresowych
Jeśli chcemy skorzystać z przelewu natychmiastowego, musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami. Na ogół darmowy przelew dostępny jest przy kontach premium lub kontach firmowych. Koszt, jaki musimy ponieść, zależy od banku, w którym mamy rachunek. Na ogół koszt szybkiego przelewu oscyluje w granicach 5 złotych. Jednak niekiedy sięga nawet 10 złotych.
>> Zobacz również: Jakie konto bankowe online wybrać?
Jaka jest maksymalna kwota szybkiego przelewu?
Również w tym przypadku wysokość kwoty, którą możemy przelać, zależy od banku, w którym mamy rachunek. Niektóre banki mają dość niskie przedziały i maksymalnie możemy przesłać 3 000 złotych. Inne dają nam możliwość, przesłania nawet 100 000 złotych.
Alternatywne sposoby szybkiego przelewu gotówki
W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się przelewy za pomocą kodu BLIK. Dzięki szybkim przelewom Blik na ogół regulujemy transakcje zawierane przez Internet. Spółka Polski Standard Płatności w 2012 roku wdrożyła możliwość wykonania płatności za pomocą sześciocyfrowego kodu Blik. Największym zainteresowaniem wśród konsumentów cieszą się płatności kodem w sklepach internetowych za towary i usługi. Korzysta z nich więcej osób, niż z płatności za pomocą tradycyjnej karty płatniczej. Ogromnym atutem Blika jest wykonanie transakcji w czasie rzeczywistym bez dodatkowych kosztów.
Ponadto spółka Blik wprowadziła możliwość wykonywania przelewów na numer telefonu osoby, która również z Blika korzysta. Dzięki temu konsumenci mogą wykonywać przelewy bez znajomości numeru rachunku bankowego odbiorcy. Transakcje realizowane są już po chwili maksymalnie do kilku minut. Stanowią więc doskonałą alternatywę dla płatności natychmiastowych do osób prywatnych lub nawet firm. Wielu mniejszych przedsiębiorców nie posiada terminali płatniczych. W związku z tym transakcje finalizują za pomocą przelewu na numer telefonu. Brak kosztów dodatkowych jest zdecydowanym atutem przemawiającym na korzyść płatności Blikiem.