Jak wypłacać pieniądze blikiem z bankomatu?

Strona główna  »  Nowości na rynku  »  Jak wypłacać pieniądze blikiem z bankomatu?

Nowości na rynku

Przez ostatnie kilka, a nawet kilkanaście lat wypłaty pieniędzy z bankomatu były powszednim. Tendencje się jednak zmieniają, coraz częściej za towary i usługi płacimy bezgotówkowo. Banki jednak ciągle poszerzają swoje usługi. Podobnie spółka PSP, która jest właścicielem systemu płatności BLIK. BLIK umożliwia nam coraz nowsze i coraz bardziej innowacyjne formy wykorzystywania płatności gotówkowych i bezgotówkowych. Na jakiej zasadzie działa BLIK? Czy można wypłacać i wpłacać pieniądze BLIKiem? Czy możliwe jest wypłata środków za pomocą Bliku zbliżeniowego? Poznaj szczegóły, czytając nasz artykuł.

Czym jest BLIK i jak działa?

Blik to polski system płatności mobilnych. Powstał w 2013 roku przez spółkę Polski Standard Płatności, w której swoje udziały początkowo miało sześć banków, a od 2020 roku także spółka Mastercard.  Obsługą systemu Blik zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa. W kolejnych latach działania systemu dołączały do niego następne banki działające na terenie naszego kraju.

blikiem z bankomatu


>> Zobacz również: BLIK zbliżeniowy – jak działa i gdzie można go wykorzystać?


Jak działa Blik?

Blik jest usługą, która działa na podstawie generowanych w telefonie jednorazowych kodów sześciocyfrowy. Blik jest częścią aplikacji mobilnych banków, które uczestniczą w systemie, stąd nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania w postaci aplikacji. Co ciekawsze Blik jest system polskim i płatności Blikiem możliwe są jedynie w Polsce. Przeważnie Blik powiązany jest z kontem osobistym lub przypisany jest do karty kredytowej. Transakcje, które możemy wykonywać za pomocą omawianego kodu:

  • Płatności w sklepach internetowych i stacjonarnych,
  • Wpłaty i wypłaty we wpłatomatach i bankomatach,
  • Płatności zbliżeniowe,
  • Przelewy na telefon,
  • Płatności powtarzalne,
  • Prośba o przelew Blik.

Kod Blik traci swoją ważność po zaledwie dwóch minutach, co korzystanie wpływa na kwestie bezpieczeństwa. W razie, gdy transakcja nie dojdzie do skutku, a wygenerowany przez nas kod straci ważność, możemy jednak pobrać kolejny.

Jak zacząć korzystać z systemu BLIK?

Tak naprawdę, aby zacząć korzystać z kodów Blik lub płatności zbliżeniowych Blik, nie musimy pobierać dodatkowych aplikacji. Nie musimy również otwierać specjalnego konta bankowego, czy konta użytkownika. Jedyne co należy zrobić to włączyć opcję płatności Blik w ustawieniach aplikacji mobilnej swojego banku. Podobnie w przypadku płatności zbliżeniowych Blik, które trzeba po prostu włączyć w aplikacji.

Jak wypłacić pieniądze blikiem z bankomatu?

Choć większość transakcji możemy wykonywać bezgotówkowo, to nadal niekiedy potrzebujemy gotówki. Jeśli wzięliśmy chwilówkę online, mamy zasilone konto, ale  czasami warto pieniądze ze sobą, gdy udajemy się w miejsce, w którym Internet może być słabej jakości.

Tradycyjnie chcąc wypłacić pieniądze z bankomatu, musimy mieć przy sobie kartę przypisaną do rachunku bankowego. Obecnie możemy również wypłacić pieniądze wówczas, gdy np. nie wzięliśmy ze sobą portfela. Zanim jednak przejdziemy do generowania kodu, musimy się upewnić, czy wybrany przez nas bankomat umożliwia wypłatę środków kodem. Jeśli bankomat posiada taką opcję, klikamy w ikonę „wypłata Blikiem”. Teraz możemy wygenerować kod Blik i wpisać go na ekranie bankomatu. Mamy na to dwie minuty. Kolejny krok to podanie kwoty, którą chcemy pobrać. W zależności od ustawień indywidualnych lub wysokości kwoty możemy zostać poproszeni o potwierdzenie transakcji w swojej aplikacji bankowej. Jeżeli transakcja została przeprowadzona pomyślnie, gotówka zostanie wypłacona.

Ile można wypłacić z bankomatu BLIKiem?

Limity wypłat pieniędzy za pomocą Bliku są dokładnie takie same, jak w przypadku wypłat tradycyjną kartą. Limity te różnią się w zależności od banku, w którym mamy otwarty rachunek bankowy. Ponadto wiele zależy od tego, jakie konto bankowe mamy, a także od naszych indywidualnych ustaleń. Na ogół limity mogą się wahać od 2 000 złotych do 10 000 złotych. Jeśli obawiamy się o bezpieczeństwo, lub z drugiej strony operujemy wyższymi kwotami, limity możemy ustalić samodzielnie w aplikacji banku. Przy wypłacie wyższej sumy musimy sprawdzić, na jaką kwotę wypłaty pozwala nasz bank. Jeżeli kwota, którą potrzebujemy, jest wyższa niż limit banku, wypłatę możemy rozłożyć w czasie np. na dwa lub trzy dni, albo udać się do oddziału banku po osobistą wypłatę środków.

BLIK – koszty prowizji

Czy wypłacając pieniądze z bankomatu za pomocą Blika ponosimy jakieś koszty? Opłata za wypłatę środków uzależniona jest od kilku czynników, więc jej jednoznaczne ustalenie jest niemożliwe. Wpływ na wysokość prowizji mają ustalenia banku, rodzaj posiadanego rachunku bankowego oraz opłatę, którą ustala operator. Szczegóły dotyczące prowizji za wypłatę środków tradycyjną metodą (przy użyciu karty), a także Blika możemy sprawdzić w tabeli opłat. Na ogół możemy ją znaleźć w udostępnionych przez bank plikach. Na ogół możemy je znaleźć na stronie internetowej banku, w aplikacji, a także w naszej skrzynce e-mail. Banki na ogół przesyłają na podany adres e-mail wszystkie aktualizacje cenników. Jednak na ogół banki nie naliczają dodatkowych opat za korzystanie z Blika.


>> Może Cię zainteresować: Czym jest wirtualna karta i kiedy można z niej korzystać?


Czy można wypłacić pieniądze Blikiem z bankomatu zbliżeniowo?

Blik wprowadził dodatkową funkcję płatności zbliżeniowych. To alternatywna forma płatności dla portfeli wirtualnych. Jednak korzystając z płatności telefonem, możemy zbliżeniowo wypłacić pieniądze z bankomatu. W przypadku Blika zbliżeniowego takiej opcji nie ma. Musimy się posłużyć wygenerowanym kodem.

Czy Blik jest nowym standardem płatności w Polsce?

Nie da się ukryć, że płatności Blikiem Polacy przyjęli bardzo ciepło. Można powiedzieć, że spółka SPS osiągnęła ogromny sukces. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się płatności Blikiem w sklepach internetowych, a także płatności na podstawie numeru telefonu. Dzięki tej opcji możemy szybko przelać pieniądze np. znajomym za wspólną kolację, czy prezent składkowy dla bliskiej osoby.

O sukcesie Blika stanowią przede wszystkim liczby. W trzecim kwartale 2022 roku użytkownicy Blika zrealizowali ponad 300 milinów transakcji, co oznacza wzrost o 67 procent w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Na koniec września 2022 roku z płatności Blikiem korzystało już 12 milionów użytkowników, którzy codziennie wykonują około 3,5 miliona operacji. Blik jest również niekwestionowanym liderem wśród zakupów wykonywanych online. Polacy płacą Blikiem trzy razy częściej niż tradycyjną kartą. W ciągu trzech miesięcy 2022 roku, czyli od lipca do września Blikiem Polacy zapłacili 178 milionów razy, co oznacza wzrost o 41 procent w stosunku do poprzedniego roku.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii