5 punktów, które pozwolą ci wybrać najlepszą firmę pożyczkową

Strona główna  »  Porady finansowe  »  5 punktów, które pozwolą ci wybrać najlepszą firmę pożyczkową

Porady finansowe

Jak wybrać firmę pożyczkową? W sektorze pozabankowym działa tak wiele różnych firm, że trudno wybrać tę najlepszą. Kiedy potrzebujemy dodatkowych środków, zazwyczaj w pierwszej kolejności zastanawiamy się, skąd je pożyczyć? Często prosimy wówczas rodzinę lub znajomych o radę, czasami korzystamy z własnego doświadczenia. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Co jest mniej istotne przy wyborze pożyczkodawcy? Przeczytaj nasz artykuł.

Jak się przygotować do skorzystania z pożyczki?

Zanim zaczniemy wybierać firmę finansową, z którą chcemy podpisać umowę, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Co powinniśmy rozważyć? Warto jasno sprecyzować swoje oczekiwania, a także swoje możliwości.

Poszukiwania dopasowanego do naszych potrzeb produktu należy rozpocząć od analizy naszej sytuacji finansowej. Czy mamy wystarczającą zdolność kredytową, aby wziąć kredyt gotówkowy w komercyjnym banku? A może zależy nam na ograniczeniu formalności i wolimy skorzystać z pożyczki przez Internet? Ile pieniędzy dokładnie musimy pożyczyć? Jak chcemy je spłacić? W kilku lub kilkunastu ratach, biorąc pożyczkę na raty? A może pożyczka jest na tyle niewielka, że spłacimy ją jednorazowo po trzech miesiącach, jak ma to miejsce w chwilówkach online?

Jak widać, stoi przed nami całkiem dużo pytań. Jeśli na nie odpowiemy, możemy przejść do analizy firm pożyczkowych. Dzięki temu wiemy już, czego szukamy i jakie możemy mieć oczekiwania względem pożyczkodawcy. Co powinno przykuć naszą uwagę? Na czym się skupić? Podpowiadamy.

firmę pożyczkową


>> Zobacz również: Jak obliczyć zdolność kredytową?


Jak wybrać najlepszą firmę pożyczkową?

Rzetelność pożyczkodawcy

Jak możemy sprawdzić, czy wybieramy rzetelną firmę pożyczkową? I co oznacza ten termin w przypadku firm z sektora pozabankowego? Przymiotnik rzetelny według słownika języka polskiego to wypełniający należycie swe obowiązki, taki, jaki powinien być, odpowiadający wymaganiom, zgodny z prawdą, wiarygodny. Idąc po kolei rzetelna firma pożyczkowa, powinna działać zgodnie z założeniami, możemy się również posunąć nieco dalej. Rzetelność firm pożyczkowych to działalność w zgodzie z przepisami polskiego prawa. Jak to sprawdzić?

W pierwszej kolejności możemy sprawdzić witrynę internetową wybranego przez nas pożyczkodawcy. Czy na stronie internetowej jest dostępny regulamin? Każda firma finansowa jest również zobligowana do podania przykładu reprezentatywnego. Przykład ten obejmuje podstawowe parametry składające się na koszty pożyczki. Ponadto powinniśmy sprawdzić, czy pożyczkodawca publikuje podstawowe informacje dotyczące rejestracji swojej działalności. Numer wpisu do KRS, numer NIP, REGON, a także wysokość kapitału, adres siedziby i dane inspektora danych osobowych – te informacje również powinniśmy odnaleźć na stronie internetowej pożyczkodawcy.

Kolejne kroki możemy skierować na stronę internetową Komisji Nadzoru Finansowego, która publikuje lista ostrzeżeń publicznych. Na liście tej znajdują się firmy, które podejrzane są o popełnienie przestępstwa. Jeśli nasza firma nie widnieje na tej liście, możemy być spokojni.

Historia działania firmy

Branża pożyczkowa może być bardzo atrakcyjna. Dlatego wiele spółek próbuje w niej swoich sił. Jednak nie każdy ma wystarczające umiejętności i środki, by przebić się wśród dużej konkurencji. Dlatego możemy się spotkać, z tym że firma, z której usług korzystaliśmy kilka lat temu, dziś nie istnieje. Umowę warto zatem podpisać z firmą, która działa w branży finansowej od lat. Już samo utrzymanie się na rynku przez dłuższy czas, świadczy o tym, że owa spółka ma potencjał. Na ogół zadowoleni konsumenci wracają do firm, z którymi współpraca układała się owocnie. A to również jest doskonałą rekomendacją.

Dobra opinia wśród konsumentów

W myśl zasady:

Zadowolony klient powie o Twojej firmie 3 znajomym, niezadowolony – przekaże swoją frustrację 12 bliskim mu osobom.

Czy można polegać na opinii konsumentów w Internecie? Oczywiście, że tak. Musimy jednak wziąć pod uwagę dwie kwestie. Pierwszą zacytowaliśmy powyżej. Tak już jest, że jeśli nie jesteśmy zadowoleni z czyichś usług, chętniej o tym opowiemy, niż w przypadku, gdy oferta spełniła nasze oczekiwania. Często możemy tego doświadczyć w Internecie. W tym aspekcie musimy również wziąć pod uwagę, że często negatywne komentarze o firmach pożyczkowych piszą osoby, które nie wywiązały się z umowy. Czyli nie spłaciły zobowiązania, a firma zgodnie z umową pociągnęła ich do odpowiedzialności finansowej.

Drugą kwestią, o której wspomnieliśmy, są opłacane komentarze. Niektóre firmy, które nie mogą się przebić wśród konkurencji, opłacają negatywne komentarze na temat innych firm, przy okazji gloryfikując własne usługi.

Czy to oznacza, że opinie innych użytkowników są nieistotne? Oczywiście, że nie. Warto jednak mieć na uwadze, że nie zawsze są zgodne z prawdą. Powinniśmy podchodzić do nich z pewnym dystansem i rezerwą.

Informacja i kontakt z firmą pożyczkową

Baczną uwagę powinniśmy przykuć do informacji na temat pożyczki. Rzetelnej firmie zależy na tym, aby obie strony były zadowolone. Dla nas konsumentów, istotny powinien być kontakt z pracownikiem firmy pożyczkowej. Czy jest w stanie wyjaśnić nam niuanse zawieranej umowy pożyczki bez BIK? Jeśli nie rozumiemy skomplikowanej nomenklatury finansowej, czy doradca przedstawi nam je w zrozumiały dla nas sposób? Czy otrzymamy umowę wstępną, z którą możemy się zapoznać? A może podczas podpisywania umowy jesteśmy ponaglani? Jeśli tak, powinniśmy się bacznie przyjrzeć temu, pod czym składamy podpis.

Rankingi pożyczkowe i porównywarki

Od kilku lat możemy się spotkać w Internecie z bardzo przydatnymi narzędziami. Są nimi porównywarki i rankingi pożyczek. Swoją popularność zyskały dzięki możliwości dokonania szybkiej analizy produktów różnych firm. Już sama obecność firmy pożyczkowej w rankingu, świadczy o jej rzetelności. Dzięki rankingom w szybki i łatwy sposób możemy zestawić ze sobą kilka różnych firm i ich produktów np. pożyczek na raty lub chwilówek online. Jeśli klikniemy odpowiednie okienko, zostaniemy przeniesieni na stronę internetową wybranego pożyczkodawcy. Tam możemy sprawdzić wszystkie informacje, które nas interesują. Jeżeli będziemy zainteresowani ofertą pożyczkodawcy, w szybki i łatwy sposób możemy złożyć wniosek o pożyczkę online.

Jak wybrać najlepszą firmę pożyczkową? Podsumowanie

Wybór odpowiedniej firmy pożyczkowej nie należy do łatwych. Jeśli jednak staranie dobierzemy rodzaj oferty do swoich potrzeb, to decyzja będzie dużo łatwiejsza. Niemniej jednak warto poświęcić na poszukiwania odpowiedniej firmy trochę czasu, ponieważ w niektórych przypadkach z wybraną przez siebie firmą, jesteśmy związani umową nawet przez kilka lat. Warto, aby był to świadomy wybór.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii