Pożyczki bez BIK – czy to dobre rozwiązanie?

Strona główna  »  Analizy produktów  »  Pożyczki bez BIK – czy to dobre rozwiązanie?

   

Analizy produktów

Rynek usług finansowych rośnie, oferując klientom coraz więcej różnych rozwiązań, pozwalających na zdobycie dodatkowej gotówki. Jednym z takich rozwiązań są pożyczki bez BIK. Utarło się, że pożyczki bez BIK oznaczają środki finansowe, które możemy dostać z instytucji finansowej bez weryfikacji naszej zdolności kredytowej w zewnętrznych bazach informacji gospodarczych. Jednak czy to dobre rozwiązanie dla nas, pożyczkobiorców?

BIK – Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianie informacji o zobowiązaniach finansowych. Znajdują się tam zatem notyfikacje zarówno o kredytach bankowych, jak i pożyczkach pozabankowych, limitach płatniczych, ratach czy nieopłaconych rachunkach lub mandatach danej osoby. Informacje zebrane przez Biuro Informacji Kredytowej wykorzystywane są przez różne instytucje finansowe, zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe czy leasingowe. Dzięki BIK upoważnione instytucje mogą zweryfikować swoich potencjalnych klientów oraz określić, jakie zobowiązanie będzie dla nich akceptowalne, tak aby spłata pożyczki na raty lub kredytu nie była zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Funkcjonowanie Biura Informacji Kredytowej sprawiło, że weryfikacja zdolności kredytowej wnioskujących o pożyczkę lub kredyt, stała się prostsza i zajmuje mniej czasu. W zamian za korzystanie z informacji gromadzonych przez BIK, instytucje finansowe przekazują do niego dane  o swoich klientach tym samym przyczyniając się do powiększenia bazy danych gromadzonych w tym rejestrze.

Jakie korzyści daje konsumentom BIK?

Dane zebrane prze Biuro Informacji Kredytowej mogą służyć nie tylko instytucjom w celu weryfikacji sytuacji finansowej klientów, lecz również nam, konsumentom. Pierwszą korzyścią, wynikającą z ułatwionej weryfikacji Twojej zdolności kredytowej, jest przyśpieszenie otrzymania pożyczki lub kredytu, a proces wnioskowania jest dla Ciebie wygodniejszy, gdyż nie musisz dostarczać wielu dokumentów, które miałyby potwierdzić Twoją sytuację finansową. Często wystarczy raport z BIK, który zawiera wszystkie istotne informacje na ten temat. Jednak to nie koniec korzyści. Pobierając dla siebie raport z BIK możesz sprawdzić, jak wygląda Twoja historia kredytowa i bieżąca sytuacja płatnicza. Dowiesz się więc, czy nie masz jakiegoś zapomnianego długu lub opóźnienia w płatności np. raty za nową lodówkę, które mogą negatywnie wpływać na Twoją ocenę zdolności kredytowej. Poza tym sprawdzisz, kto pytał o Twoje dane i ile masz zobowiązań, dzięki czemu będziesz wiedział, czy ktoś nie próbował wziąć kredytu lub pożyczki posługując się Twoją tożsamością.

Zatem czy pożyczki bez BIK są dobre dla konsumentów?

Każda firma udzielająca pożyczek lub kredytów online jest zobowiązana do weryfikacji zdolności kredytowej swoich klientów podczas wnioskowania o dodatkowe środki finansowe. Nie wszystkie firmy weryfikują jednak swoich klientów w Biurze Informacji Kredytowej – część z nich weryfikuje dane za pośrednictwem innych rejestrów informacji gospodarczych, np. BIG InfoMonitor. Jednak jeżeli firma, w której chcesz skorzystać z pożyczki bez BIK, w ogóle nie weryfikuje Twojej zdolności kredytowej i podawanych przez Ciebie danych, powinieneś być ostrożny, gdyż może być to podmiot działający w szarej strefie, a koszt pożyczki może być bardzo wysoki ze względu na konieczność zrekompensowania ryzyka, które podejmuje pożyczkodawca.

Nie zawsze jednak musi być to groźne – jeżeli już jesteś klientem danej firmy to bardzo możliwe, że podczas wnioskowaniu o kolejną pożyczkę taka weryfikacja nie będzie konieczna, gdyż usługodawca zna twoje morale spłaty i wie, jakim jesteś klientem. Posiada również zweryfikowane za pierwszym razem informacje na Twój temat. Budując sobie zaufanie u pożyczkodawcy poprzez sumienne spłaty zobowiązania, w wielu przypadkach będziesz mógł liczyć na kolejną pożyczkę na lepszych warunkach i z dodatkowymi benefitami.

 

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii