Kiedy przypadają niedziele handlowe 2024?

Strona główna  »  Porady finansowe  »  Kiedy przypadają niedziele handlowe 2024?

Porady finansowe

Niedziele handlowe 2024, tak jak i w poprzednich latach rodzą w naszym społeczeństwie skrajnie odmienne emocje. Dla jednych osób możliwość zrobienia zakupów bez pośpiechu była cennym udogodnieniem. Z kolei pracownicy sklepów i centów handlowych, a także ich rodziny w końcu mogą spędzić czas na zasłużonym odpoczynku. Patrząc na zakaz handlu w niedzielę z punktu ekonomiczno-gospodarczego, takie rozwiązanie nie do końca potwierdza założone tezy. Niedziele handlowe miały przynieść poprawę sytuacji małych sklepów i ograniczyć ekspansję sieci handlowych. Jednak analitycy wielu branż alarmują, że ustawa o zakazie handlu ogranicza dynamikę PKB. I nie przyczynia się do poprawy sytuacji małych sklepów.

Niedziele handlowe 2024 to tylko siedem dni w roku, kiedy możemy zrobić zakupy w tym dniu tygodnia. Kiedy przypadają niedziele handlowe 2024 roku? Odpowiadamy.

Kiedy przypadają niedziele handlowe 2024?

Niedziele handlowe 2024, to te siedem dni w roku, kiedy możemy udać się całą rodziną na niespieszne zakupy. To te dni, kiedy wszyscy razem możemy dokonać wyboru niezbędnych sprzętów domowych, mebli, czy ubrań. Przypomnijmy, że w niedziele handlowe otwarte są nie tylko wszystkie duże sklepy spożywcze, ale także centra handlowe i wielkoformatowe sklepy budowlane, sklepy z elektroniką, meblami itd. Niedziela handlowa 2024 może być zatem jedyną okazją, kiedy rodzina w komplecie udaje się na konieczne zakupy.

Mieszkańcom dużych miast jest dużo łatwiej znaleźć termin, by razem z dziećmi bądź mężem wyskoczyć na szybkie zakupy do centrum handlowego. Czas dotarcia do galerii handlowej i nierzadko odległość jest stosunkowo niewielka. Z kolei osoby zamieszkujące małe miejscowości lub wsie mają utrudnioną możliwość zrobienia rodzinnych zakupów. Wynika to nie tylko z odległości i dostępności dużych sklepów, ale także innego trybu życia. Wiele osób z małych miejscowości prowadzi działalność gospodarczą, a całkiem spora część prowadzi także dzielność rolniczą, które w znacznym stopniu pochłaniają dużą ilość czasu, a co za tym idzie, ograniczają możliwości wyjazdu na większe i nierzadko długotrwałe zakupy. Kiedy zatem możemy skorzystać z niedzieli handlowej?

Niedziele handlowe 2024 przypadają:

  • niedziela handlowa 28 stycznia 2024
  • niedziela handlowa 24 marca 2024
  • niedziela handlowa 28 kwietnia 2024
  • niedziela handlowa 30 czerwca 2024
  • niedziela handlowa 25 sierpnia 2024
  • niedziela handlowa 15 grudnia 2024

Część z niedziel handlowych mamy już za sobą. Do końca roku zostały jeszcze 5 niedziel handlowych.

niedziele handlowe 2023


>> Zobacz również: Pożyczka na święta – czy to dobry pomysł?


Pięć niedziel handlowych 2024

Jak możemy zauważyć, do końca 2024 roku zostało jeszcze pięć niedziel handlowych. Następna niedziela handlowa zawita tuż przed majówką, czyli okresem, gdzie sporo osób wydłuża sobie weekend. Dzięki temu będziemy mogli zakupić niezbędne towary np. związane z wyjazdem lub rozpoczynającym się sezonem grillowy. 30 czerwca mamy kolejną niedzielę handlową, która nie jest powiązana z żadnym świętem. Możemy jednak wybrać się na zakupy z dziećmi, które od tygodnia mają wakacyjną przerwę w nauce.

Z sierpniowej niedzieli handlowej również z pewnością najchętniej skorzystają rodziny z dziećmi. Nowy rok szkolny to konieczność zakupienia nowych zeszytów, przyborów szkolnych, czy ubrań. Jednak nie tylko. To niekiedy ostatni dzwonek, by nabyć dla dziecka biurko, krzesło, czy inne niezbędne wyposażenie pokoju. Nowe ubrania, z których dzieci wyrosły przez lato, strój na lekcję wychowania fizycznego, obuwie zamienne do chodzenia po szkole. To z pewnością te rzeczy, na których skupią się rodziny. Choć coraz częściej zakupy robimy przez Internet, to niekiedy wolimy coś sprawdzić osobiście, nierzadko dotknąć lub przymierzyć. Szczególnie jeśli dotyczy to droższych produktów lub ubrań. Często to właśnie przed rozpoczęciem roku szkolnego decydujemy się na remont pokoju dziecka, który często finansujemy środkami z kredytów konsumenckich. Ponadto osoby mieszkające w dużej odległości od aglomeracji miejskiej mają ograniczony dostęp do przesyłek kurierskich lub czas oczekiwania na paczkę może być wydłużony.

Jesień bez handlu

Kolejne miesiące nie będą umożliwiały konsumentom zrobienie zakupów w niedzielę. Jak wynika z harmonogramu niedziel, w które możemy zrobić zakupy, kolejne niedziele handlowe 2024 przypadają dopiero w grudniu. Mamy zatem trzymiesięczną przerwę od niedzielnego handlu.

Zakupy możemy dwukrotnie zrobić w grudniowe niedziele. 15 i 22 grudnia to te dni, w których sklepy będą otwarte. Przedświąteczna niedziela pozwoli nam na zrobienie większych zakupów. W tym roku na szczęście tak ustalono niedzielę handlową, że nie trzeba będzie jej przekładać, tak jak miało to miejsce w 2023 roku.

Nie da się ukryć, że niedziele handlowe tuż przed świętami dają możliwość zrobienia zakupów nie tylko spożywczych. Czasami zaraz przed świętami postanawiamy odświeżyć mieszkanie na wizytę rodziny. Ponadto część rzeczy, które kupujemy w tym okresie, stanowią podarunki i prezenty dla najbliższych. Często przed takimi większymi zakupami posiłkujemy się kredytami online lub pożyczkami pozabankowymi.


>> Zobacz również: Czy warto korzystać z płatności odroczonych?


Niedziele handlowe 2024 – grudzień bez kontrowersji

Jak już wspomnieliśmy, dwie niedziele handlowe 2024 roku przypadają na 15 i 22 grudnia. Zatem w tym roku nie powinniśmy mieć problemu z handlową Wigilią – która w roku ubiegłym budziła spore kontrowersje. Branża handlowa apelowała o to, by zmienić datę drugiej przedświątecznej niedzieli handlowej. Powodem był przede wszystkim dość niefortunny termin. Większość konsumentów zdąży zrobić niezbędne zakupy w innym terminie. Drugą kwestią było ograniczenie godzin handlu do godziny 14.00. Sklepy z pewnością w związku z wprowadzonymi ograniczeniami osiągnęłyby niższe zyski.

Nowy rząd wprowadził zmiany i ustawą z dnia 29 listopada 2023 roku zmienił termin wigilijnej niedzieli handlowej. W związku z tym uchwalono, że niedziele handlowe w grudniu 2023 odbyły się 10 i 17 grudnia. Na szczęście w tym roku najprawdopodobniej nie będzie żadnych zmian i handlowcy będą mogli przygotować się na natłok klientów. Z kolei konsumenci będą mogli zrobić niezbędne zakupy na ostatnią chwilę przed świętami.

 

 

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii